Příčiny vysokého cholesterolu - léčba. Jak léčit zvýšený cholesterol v krvi

Anonim

Změna několika malých, ale špatných návyků může změnit kvalitu života a výrazně ovlivnit úroveň zdraví. Pochopte, jaké faktory vedou ke zvýšeným hladinám cholesterolu v krvi, a jak dokazují tato testovací data. Také se dozvíte, co dělat, abyste tento indikátor normalizovali.

Hlavní příčiny vysokého cholesterolu

Obsah určitého množství této přírodní látky podobné lidskému tuku v lidském těle je normální. Tato "škodlivá" molekula hraje důležitou roli pro řádné fungování imunitního a nervového systému, podílí se na tvorbě hormonů, vitamínu D. Když cholesterol v krvi stoupá, jasně ukazuje zdravotní problémy, které vyžadují vážnou pozornost. Akumulace látek vede k ateroskleróze. Na stěnách krevních cév se tvoří cholesterolové plaky, často vedoucí k infarktu a mrtvici.

Většina tukových látek - asi 80% - se vyrábí přímo v těle. Někdy mohou být příčiny vysokého cholesterolu dědičné a mohou být vysvětleny genetickou predispozicí. I v tomto případě však rozhodující význam toho, zda tento ukazatel překročí normu, bude záviset na způsobu, jakým lidé žijí. Změna z normální úrovně na vysokou může být způsobena chorobami, například:

 • diabetes;
 • některá onemocnění jater;
 • problémy se štítnou žlázou;
 • v důsledku dlouhodobé medikace.

Podle lékařských statistik vedou nemocní ve většině případů k takovému stavu. Skupina pacientů, kteří jsou v důsledku svých denních návyků vystaveni riziku zvýšeného cholesterolu, tedy zahrnuje:

 • pravidelně se přejídat, ve stravě, která hodně mastných, sladkých potravin;
 • Nadváha a zvláště náchylný k vysokému cholesterolu, lidé, jejichž tuk je uložen na žaludku více: muži s velikostí pasu větší než 90 a ženy - více než 80 cm;
 • kouření a zneužívání alkoholu;
 • vedoucí k sedavému životnímu stylu;
 • častým stresem.

Co znamená vysoký krevní cholesterol?

Normální hladiny cholesterolu, jak jsou definovány v lékařské praxi, se liší v závislosti na pohlaví a věkové skupině, do které osoba patří. V mladém věku je zvýšená míra častější u mužů. Při dosažení menopauzy se zvyšuje šance žen získat takové nepříjemné změny v těle. Vzhledem k závažným důsledkům pro kardiovaskulární systém lékaři doporučují věnovat pozornost příčinám zvyšování hladiny cholesterolu a snaze se jim vyhnout a ve věku nad 20 let každých 5 let provádět kontrolní testy.

Celkově

Pokud údaje z laboratorních testů ukáží, že hladina této látky je vyšší než 5, 2 mmol / l, je čas zamyslet se nad příčinami vysokého celkového cholesterolu, protože poplachový zvon už zněl na zdraví vašeho těla. Lékaři po obdržení těchto výsledků předepíší další analýzu - lipidogram. Studie odhalí, jaký je poměr „špatných“ a „dobrých“ látek podobných tuku v krvi.

První typ zahrnuje lipoproteiny s nízkou hustotou - LDL a způsobují aterosklerotické transformace. Tělo je až do určitého okamžiku v boji s takovými negativními změnami. Tato práce dělá lipoproteiny s vysokou hustotou - HDL, které se nazývají "dobrý" cholesterol. Odstraňují plaky a pak oxidují v játrech a vylučují se vylučovacím systémem. Pokud se škodlivé částice vzhledem k jejich velkému zásobování potravinami nebo kvůli jiným přípustným nadměrným množstvím stávají stále více a více, tělo se nedokáže vyrovnat a člověk začíná bolet.

Zvýšil se LDL cholesterol

Je velmi důležité myslet na příčiny vysokého škodlivého cholesterolu, pokud profil lipidů vykazuje vysokou hladinu lipoproteinů s nízkou hustotou. Tato frakce látky, usazující se na stěnách tepen, tvoří plaky. Takové formace, pokud se neučiní žádné kroky k jejich snížení a zabránění vzniku nových, vedou k zablokování krevních cév a trombóz. Když je LDL cholesterol zvýšený, člověk již má vysoké riziko srdečního infarktu nebo mozkového krvácení - stavů ohrožujících postižení, paralýzu a dokonce i smrt.

Co dělat, když je cholesterol v krvi zvýšen

První doporučení, pokud potřebujete snížit hladinu cholesterolu, najdete dobrého lékaře, kterému můžete plně důvěřovat a dodržovat všechna jeho doporučení. Nezávisle se vyrovnat s tak závažným problémem je obtížné, protože změny lze účinně kontrolovat pouze výsledky krevních testů. Je lepší postupně snižovat vysoký cholesterol, takže vytvořené pláty zůstanou stabilní, jejich prasknutí a ucpání cév bude zabráněno. Kvalifikovaný odborník vám pomůže najít optimální léčebný a preventivní režim.

Bude nutné odstranit příčiny vysokého cholesterolu, protože nejefektivnější a nákladná léčba nepomůže, pokud se nezmění životní styl:

 1. Pokud vaše váha převyšuje normu, normalizujte ji pomocí proveditelné, ale pravidelné motorické aktivity.
 2. Zapomeňte na špatnou dietu. Zahrnují více obilovin, ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu, odrůdy mastných ryb obsahující omega-3 mastné nenasycené kyseliny.
 3. Naučte se vyrovnat se stresem, protože vzrušení jsme často jam v dobroty, které nejsou užitečné v dlouhodobém horizontu.

Zvýšení cholesterolu během těhotenství

Takové změny v ženském těle při přepravě dítěte jsou přípustné. Hladina této látky podobné tukům během těhotenství se může dvakrát zvýšit z norem pozorovaných u žen stejného věku. Je to proto, že cholesterol je nezbytný pro tvorbu placenty, podílí se na vývoji potřebných hormonů pro jeho tvorbu. Pokud indikátor této látky překročil specifikovanou dvojitou linii, může tato zvýšená hladina způsobit problémy s rozvojem kardiovaskulárního systému dítěte. Nastávající matky by se měly vyhnout příčinám, které spouštějí skoky cholesterolu.

Zjistěte, co jsou potraviny snižující hladinu cholesterolu.

Video: Dieta s vysokým cholesterolem u žen