Jak používat spojku automobilu - princip činnosti, jak sešlápnout a uvolnit pedál

To se učí začínajícím řidičům v autoškolě, ale stává se, že ani mnoho let zkušeností šoféra nás neučí, abychom se starali o spojku v autě - rychle se opotřebovává a vyžaduje výměnu. Abychom pochopili, jak správně používat spojku, musíte si být dobře vědomi schématu své práce a účelu jednotlivých komponentů, například přítlačné desky, které motoristé dlouho nazývají „koš“.

Co je to auto spojka

Konstrukčně je spojka (třecí spojka) ve vozidle určena pro připojení / odpojení hřídele motoru s automatickou nebo manuální převodovkou. To vám umožní startovat bez náhlých trhlin a zajišťuje plynulé řazení rychlostí řazení, což zabraňuje přetížení součástí převodovky v důsledku změn v počtu otáček klikového hřídele. Existují různé konstrukce ovladačů pro přenos síly z pedálu na tlačné mechanismy, jako jsou mechanické, hydraulické a elektrické.

Kde je

Vzhledem k tomu, že účelem spojky je přenášet točivý moment z klikové hřídele motoru na převodovku, je konstrukčně umístěna mezi těmito dvěma jednotkami. Konkrétní umístění může záviset na rozložení základny, předního nebo zadního převodu, v každém případě však bude před vozidlem pod kapotou.

Zařízení

Vzhledem k tomu, že je spojovací jednotka pro přenos otáčení, není konstrukce třecí spojky v automobilu zvláště složitá. Hlavní složky jsou:

 • Tlaková deska uvolňuje pružiny na základně a je určena pro spojení se setrvačníkem. Protože designu petal, on přijal titul “koše” pro podobnost ve vzhledu.
 • Slave pohon - má spojku, nosník a podšívku. Speciální pružiny tlumičů snižují třepání při přepínání.
 • Uvolňovací ložisko je umístěno na primárním hřídeli a pohání vidlici pohonu. Některé návrhy mohou použít pružiny zámku pro bezpečnější uchycení.
 • Pedál spojky - s pomocí svého řidiče z kabiny řídí pracovní postup, předává instrukce pro připojení nebo odpojení hnacího hřídele motoru a převodovky. U automobilů s automatickou převodovkou (automatickou převodovkou) není pedál, systém pracuje se speciálním servomotorem.

Moderní výrobci automobilů nabízejí zákazníkům různé konstrukční varianty pro třecí spojky. Rozdíly se mohou týkat:

 • disková čísla - jedno- nebo vícediskové systémy;
 • pracovní prostředí - suché nebo mokré;
 • pohon - mechanické, hydraulické, elektrické metody;
 • Způsobem lisování upínacího kotouče je spojka s centrální membránou nebo pružinami v kruhu.

Co je potřeba

Je velmi snadné zjistit, jak zařízení spojky funguje - dokud není stisknut pedál, hlavní a podřízená kola se nedotýkají, přenáší točivý moment ze setrvačníku motoru na převodovku a poté přes hřídel vrtule na kola. Stisknutí odpojí disky, přestane se otáčet a řidič může rychlost přepínat. Pak je třeba pomalu snižovat tlak, aby nedošlo k popálení třecí spojky, když jsou kotouče příliš ostré, a je velmi důležité, aby nebyl pedál přidržován příliš dlouho.

Princip činnosti

Slovy, to je jednoduše vysvětleno - třecí spojka zajišťuje interakci setrvačníku motoru a převodovky a zajišťuje jejich odpojení pro spínací rychlosti. Ale kolik času potrvá pro začínající řidiče, aby se naučili v praxi, jak správně sešlápnout pedál tak, aby byl hladký a měkký start z místa bez trhnutí! Ani jedna hodina nezmizí, než motorista začne jezdit dobře, ale nezapomeňte, že silniční manévry mohou zkazit přilnavost vašeho vozu.

Na automatickém boxu

V automatickém provedení je spojka „mokrého“ typu pomocí převodového oleje, uzavřeného v měniči momentu a dvou oběžných kolech. Lopatky setrvačníku odnášejí tok oleje, který otáčí kolo čerpadla - to je způsob, jakým se otáčení přenáší na automatickou převodovku. Tento vůz nemá žádný spojkový pedál, takže celý proces řízení bude mnohem snazší (zejména mnoho příznivců "strojů" mezi ženami).

Na mechanickém boxu

Uvnitř vozu je spojka umístěna v poloze nejvíce vlevo od tří (brzda bude uprostřed a plyn bude nejvíce vpravo) as ním řidič kontroluje, jak je motor připojen k převodovce. Manuální provoz vyžaduje více pozornosti ve srovnání s „automatickým“, ale pro mnoho uživatelů je to otázka zvyku a ceny. Auto s automatickou převodovkou bude při nákupu a servisu mnohem dražší, proto si mnoho řidičů vybírá vozy s pedálem spojky.

Správné používání pedálu

Pro začátečníka bude užitečné naučit se, jak zkušení motoristé používají spojku do auta a jak funguje spojka. Uplatnění jednoduchých doporučení na denní cesty, bude dosáhnout mistrovství mnohem rychleji, pokud se dozví, jak změnit rychlost a zapnout správnou rychlost, snížení zatížení na gumové a brzdové kotouče. To platí pro takové jízdní momenty, jako jsou krátké zastávky (například na semaforu) a otáčky.

Jak stlačit

Správné použití třecí spojky ve skutečnosti znamená přesné provedení dvou vzájemně souvisejících operací - pedál musí být stisknut a poté uvolněn. Jednoduché tipy vám sdělí, jak správně stlačit spojku:

 • Pedál je stisknut po celou dobu a bez prodlení.
 • Vzhledem k tomu, že hlavní věcí je zkušenost, je lepší, aby se čas na školení nezajímal, nenalezl pro to vhodnou platformu a aby se do společnosti zapojil zkušený řidič.
 • Zpočátku jsou důležité boty - aby byly pocity výraznější, měly by být na tenké podešvi a bez podpatků.

Jak pustit

Uvolněním pedálu začne řidič spojovat setrvačník motoru a poháněný kotouč, aby přenášel rotaci do převodovky. To by mělo být prováděno velmi opatrně, aby jízda byla co nejpohodlnější:

 • Pedál by neměl být dlouho stlačován.
 • Mělo by být postupně uvolňováno bez ostrých záběrů, mírně zpožděno, když bude stlačeno na polovinu.
 • Jízda autem musí začínat prvním převodovým stupněm. S druhou se můžete vydat pouze v zimě, kdy je asfalt velmi kluzký.

Video

Zanechte Svůj Komentář