Jak ověřit pravost zlata - doma. Správná autentizace domácího zlata, videa

V 21. století je aktuální problém pravosti drahých drahých kovů. Nesprávný výrobek může vypadat dobře. Prodejci pod rouškou cenných kovových výrobků mohou prodat padělek nebo výrobek nižšího standardu, než je ten nárokovaný. Zlato je další způsob, jak podvádět. Spotřebitelé musí vědět, jak kontrolovat zlato při nákupu, doma a za použití specializovaných odborných znalostí v laboratořích.

Jaké vzorky mohou být zlaté

Přírodní zlato je ve své čisté formě nevhodné pro výrobu šperků. To je dáno chemickými vlastnostmi drahého kovu. Zlato je velmi měkký materiál. Bez toho, aby do něj byly přidány další komponenty, nebude nutná forma držena. Vytvářejí barevný efekt, mění svůj vzorek, hustotu a tvrdost smíšené v určitém poměru se zlatem:

 • platina;
 • stříbro;
 • měď;
 • bronz;
 • ocel;
 • mosaz;
 • kadmium

Vzorek na šperku ukazuje podíl zlata. Měří se ve vztahu k ostatním kovům. Vzorky Gold 999 odebrané jako reference. To je čistý materiál. Zlato 750 vzorků v hotových výrobcích je považováno za maximální procento. Parametr říká spotřebiteli: ze 100% materiálů odebraných pro výrobu zboží je 75% z čistého kovu a 25% jsou nečistoty. S poklesem vzorku se změní vlastnosti hotového výrobku. Hromadné šperky jsou vyrobeny z 585 a 583. Je nutné pochopit rozdíl mezi vzorkem zlata 375 z 585:

 • Materiál s nižším stupněm zlata je silnější, bezpečnější a odolnější. 37, 5% auru se používá při výrobě hodinek, dekorací, inlay, starožitností.
 • Cena takové slitiny bude nižší než při použití 585 vzorků.
 • Vzhled je atraktivnější pro výrobky obsahující více základních kovů. S přidáním dalších se barva změní ze světle žluté na červenou a zelenou.

Ve Spojených státech, Anglii a některých evropských zemích používá karátový systém pro obsah zlata ve slitině. Pro standardní materiál pro 24 karátů. Metrický systém (používaný v Rusku) z karátového systému pro koncového uživatele se bude lišit pouze číslem uvedeným na výrobku. Vždy můžete přeložit hodnotu jednoho systému počtu do druhého. Existuje statistická tabulka poměru karátů a vzorku. V Ruské federaci je výroba, hodnocení kvality a prodej drahých materiálů upravena zákonem.

Jak určit kvalitu šperků při nákupu (v obchodě)

Nákup šperků v obchodě, musíte vyřešit problém, jak zkontrolovat zlato při nákupu. Věnujte pozornost tisku nebo těsnění, které stojí na výrobku. Podle vyhlášky Ruské federace musí mít právní výrobek vzorek a dopis od výrobce razítka. Absence tisku naznačuje nelegální výrobu šperků - před vámi šperky. Kvalita zlata v různých zemích je odlišná, a proto nákup šperku, který není v Rusku, nelze spoléhat pouze na vzorek. Další funkce:

 1. Leštění kvalitního výrobku by mělo být vyzařováno.
 2. Vnější povlak a povlak by měly být rovnoměrné, bez trhlin a škrábanců. Barva - monofonní.
 3. Kámen v přítomnosti šperky musí sedět pevně.
 4. Každá jednotka produktu má nutně značku vyrobenou z hustého bílého papíru s otvorem pro nit. Štítek musí uvádět hmotnost výrobku, jeho vzorek, výrobce, název (prstenec, řetěz), právní adresu výrobce.

Barva šperků může znamenat množství a kvalitu nečistot pro kupujícího. Stříbro a platina přidávají k produktu bílou barvu. Žlutá - stříbro a měď, s první více. Červená barva označuje převahu mědi. Zelená - stříbro, kadmium a měď. Šedá barva výrobku dodává oceli. Není možné získat starožitný předmět nebo jakýkoliv šperk přes internet, založený pouze na fotografii. Vysoké riziko podvodu.

Způsoby kontroly zlata za pravost doma

Mnozí se zajímají o to, jak testovat zlato doma. Před stovkami let, kdy šperky byly vyrobeny z čistého kovu, byla pravost rozpoznána zubem. Měkký materiál byl testován lisováním na tvrdý předmět - na něm zůstala stopa. Metoda teď nebude fungovat. Je těžké předpokládat reakci prodavače klenotnictví, když si kupující do drahého předmětu vtahuje drahý předmět.

Vzorek uvedený na vnitřní straně výrobku nezaručuje pravost. Rozpoznávání drahých kovů doma je možné provedením série chemických a fyzikálních experimentů. Testování se provádí jódem, octem, magnetem, lyapisnou tužkou a testovacím kamenem. Šťastní majitelé hudebního ucha mohou určit aurum zvukem. Spolehlivější výsledky budou při provádění laboratorních testů.

Jód

Jak zkontrolovat s jódovým zlatem: otřete kus hrubého materiálu:

 1. Smirkový papír s jemným zrnitým materiálem pro chod po povrchu výrobku.
 2. Pro navlhčení vatového tamponu jódem, který se drží v místě kontaktu mezi kůží a šperky.
 3. Zlato bude reagovat s jódem a ztmavnout. Ostatní kovy nezmění barvu.
 4. Nevýhodou tohoto způsobu je vzhled tmavé skvrny na šperku. Pak vyvstává otázka, jak vrátit výrobek na svůj předchozí vzhled.

Ocet

Jak zkontrolovat ocet se zlatem: ve spodní části skla je nutné nalít malé množství kapaliny. Snižte zlatý výrobek. Uchovávejte v octě 30 sekund. Sledujte průběh reakce. Správný výrobek nebude reagovat na kapalinu. Jiné kovy při kontaktu s octem začnou oxidovat. Spolehlivost zkušeností se sníží, pokud je produkt vzorku nižší než 750. V tomto případě bude obsahovat velké množství nečistot, které reagují s octem.

Magnet

Jak zkontrolovat zlato magnetem: metoda je založena na vlastnostech různých kovů. Vykazují různé fyzikální vlastnosti. Šperky s vysokým obsahem železa jsou připojeny ke zdroji. Dobrý pokus o to

dotyk neodpovídá. Při testování je důležité vědět, zda je zlato magnetizováno. Tento drahý kov nereaguje na magnet. Také chybí metoda ověřování. Některé kovy - měď a hliník - nejsou magnetizovány. Experiment je vhodný pro kontrolu obsahu železa v produktu.

Frivolní tužka

Účinnou látkou blistrové tužky je dusičnan stříbrný. Tento nástroj se používá pro lékařské účely jako kauterie. Ve skutečnosti je to opak testu jódu pro stanovení zlata. Jediný kov, který nereaguje s puchýřkovou tužkou, je aurum. Všechny ostatní kovy se při dotyku změní. Čistota experimentu je při kontrole produktu nízkých vzorků sporná.

Test zvuku

Určete obtížnost zlata ve zvuku. S vysokým stupněm pravděpodobnosti může test provádět pouze osoba s hudebním uchem v nepřítomnosti cizího hluku. Zlato je zvonící kov. Pokud ho hodíte z malé výšky na hladký pevný povrch, budou slyšet krystalové vibrace. Ostatní kovy silně spadnou na podlahu nebo výsledný zvuk uřízne ucho.

S testovacím kamenem

Chcete-li zjistit vzorek zlata doma, můžete použít nástroj kámen. Před zkouškou by měl být povrch „testeru“ namazán a otřen suchým papírem. Dále musíte nakreslit čáru se zlatým produktem na povrchu kamene. Souběžně s výslednou stopou proveďte rovnou jehlu s jehlou, která při zkušenostech hraje roli standardu. Pomocí skleněné tyčinky ponořené v chlorovaném zlatém činidle přejdeme zlaté a referenční čáry. Pokud je zlatá čára ztmavlá, pak je produkt nízkým vzorkem (pod 585).

Laboratorní zkoušky pro ověřování drahých kovů (činidla, kyseliny, nástroje, analýzy) \ t

Vzácné kovy darují laboratoři pro metalografické vyšetření méně často. Tato služba je vyžadována v forenzní vědě, geologii, práci se starožitnostmi, zavedení práv dědičnosti. Ve specializovaných institucích lze stanovit chemické složení kovu nebo slitiny, zkontrolovat poškození, zjistit pevnostní charakteristiky.

Rozlišení bílého zlata od stříbra doma je obtížné. Provádění testů v laboratořích. Analýza se provádí za použití činidel, používá se kyselina. Odborníci se na chemickou reakci dívají a uzavírají závěr. Zařízení ruské a zahraniční produkce pomůže odlišit zlato od ostatních kovů. Zařízení "Zlatý detektor" určuje vzorek zlata a kvalitu platiny. "Speciální detektor" ukazuje kvalitu stříbra, mědi, nízkohodnotného zlata.

Naučte se, jak zjistit velikost vyzvánění.

Video: jak rozlišit skutečné zlato od falešných

Zanechte Svůj Komentář