Kyfóza hrudní páteře - jak se léčit. Cvičení při léčbě kyfózy hrudní páteře

Zdravá lidská páteř má dvě zatáčky vzadu a dva vpředu. Taková konstrukce je nezbytná pro lepší znehodnocení a snížení zatížení, které dopadá na polohu. Je-li hřbet dozadu zakřivený, lékaři diagnostikují kyfózu. Často se onemocnění vyvíjí v hrudní oblasti.

Co je to hrudní kyfóza

Pokud je onemocnění charakterizováno zakřivením páteře na úrovni hrudníku s pravděpodobným výskytem hrbolu. S touto patologií má páteř nepravidelný tvar, v důsledku čehož lidské držení těla vypadá ohnuté (sklopené). Deformace je zpravidla pozorována u chlapců v adolescenci, během aktivního růstu. Příčinou kyfoskoliózy je oslabení kterékoliv části páteře, v důsledku čehož se ohýbá a je vystavena zvýšenému stresu.

Patologické

Kofoskolióza hrudní oblasti může být získána nebo vrozená. Nemoc má několik stupňů závažnosti, z nichž každá se vyznačuje určitým úhlem ohybu obratlů. V první fázi je tedy hrudní oblast ohnuta o 31–40 stupňů, ve druhé o 41–50 stupňů, ve třetí o 51–70 stupňů. Čtvrtý stupeň je považován za nejtěžší, s úhlem ohybu více než 71 stupňů.

Fyziologické

To může vyvinout jak brzy jak sedm roků, zatímco zadní úhel ohybu je přinejmenším 15 mír, ale ne více než 30. Všichni lidé mají fyziologickou kyfózu hrudní páteře a je považován za normální. Říká se o patologii, pokud úhel zakřivení zad dosáhne ukazatele 45 stupňů a výše. Hyperkyfóza se může vyvinout v důsledku špatného držení těla. Patologie je zpravidla diagnostikována u mužů do 30 let. Častou příčinou kyfózy hrudního hřbetu je nečinnost, sedavý způsob života.

Příznaky kyfózy ve stupních

Za prvé, zakřivení je téměř nepostřehnutelné: člověk necítí bolest. Často je onemocnění předcházeno skoliózou hrudníku. Člověk může pociťovat únavu v zádech a večer cítit silnou touhu zaujmout horizontální polohu. S postupujícím onemocněním začíná kyfóza stupně 2. V této fázi se porušení ohybu hrudníku stává perzistentnějším (fixním). Současně začínají neurologické projevy onemocnění:

 • rozvoj bolesti hrudní páteře;
 • člověk cítí necitlivé ruce;
 • ramena, oslabení předloktí.

Pro pozdní fázi nemoci, porušení tvaru páteře stane se stabilní. Osoba s kyfózou hrudní páteře vypadá šikmo, ramena vystupují prominentně. Hruď pacienta vypadá dutá, v lopatkách jsou odloženy stranou. V důsledku tohoto narušení se vyvíjí ploutev. Zahájená kyfóza hrudníku má negativní vliv na celé tělo:

 • začíná bederní a krční lordóza (zakřivení těchto částí páteře jiným směrem, tělo se snaží přerozdělit zátěž);
 • vznikají různá chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • je snížena plicní ventilace, což komplikuje průběh broncho-plicních onemocnění;
 • může dojít k rozvoji srdečního selhání nebo poškození orgánu;
 • dochází k postupnému stlačování zažívacích orgánů, ledvin, jater, v důsledku toho cholecystitidy, gastroduodenitidy, chronické zácpy atd.;
 • klouby a vazy se stávají zranitelnými;
 • krevní zásobení mozku je narušeno, v důsledku čehož se často vyskytují bolesti hlavy a závratě.

Léčba kyfózy páteře doma

Metoda korekce páteře závisí na stupni deformity a přítomnosti doprovodných patologií. Takže k vyléčení těžké kyfózy, která se často vyvíjí paralýzou dolních končetin, není doma možné. Dokonce i konzervativní léčba drogami je bezmocná. Jedinou možností léčby těžké kyfózy bude chirurgický zákrok. V raných fázích vývoje onemocnění se doporučuje provádět fyzioterapeutická cvičení a podstoupit manuální terapii.

S pomocí cvičení terapie

K nápravě sklonu v dospělosti je nutné pravidelně provádět řadu terapeutických cvičení. S jejich pomocí obratle postupně zaujmou správnou polohu, svalnatý korzet je posílen, krevní zásobení páteře je aktivováno. Cvičení terapie je předepsán lékařem, protože pouze odborník je schopen vybrat vhodná cvičení pro zmírnění svalového spazmu a podporu zraněných obratlů.

Cvičení

Léčba kyfózy u dospělých je obtížnější než u dětí nebo dospívajících. Obvykle je nemožné úplně upravit zakřivení hřbetu dospělého, ale budete schopni učinit stavce ještě vyrovnanějším. Hlavní cvičení pro posílení a narovnání hřbetu:

 1. Odpočiňte si dlaně a hruď do zdi, záda se ohněte co nejvíce dozadu. Postavte se v této poloze po dobu 3-4 minut denně.
 2. Otočte zády ke zdi, položte ruku zpět nad hlavu a opřete se o ni. Udržujte záda v ohnuté poloze po dobu 30-40 sekund, pak vyměňte ruku a opakujte cvičení pro kyfózu.
 3. Lehněte si na břicho, položte ruce na hrudník. Začněte zvedat trup nahoru, opírající se o ruce, ale snažíte se přenášet zátěž na záda. Mějte hlavu rovnou. Držte páteř v zahnuté poloze po dobu 20 sekund. Opakujte cvičení několikrát.
 4. Proveďte každodenní kroucení (břišní cvičení).
 5. Opřete dlaně a chodidla o podlahu a zaujměte vodorovnou polohu (tělo by mělo být v jedné linii). Zůstaňte ještě 10-20 sekund. Postupně zvyšujte dobu cvičení o 10 sekund.

Masáže

Pro léčbu silného zakřivení páteře stojí za to používat ruční terapii a masáže. Osteopatický lékař tlačí na určité oblasti zad, čímž pomáhá stavcům padat na místo. Základem ruční terapie je aplikace určitého tlaku na specifickou zónu motorového segmentu. Díky této metodě léčby uvolňuje napětí ze svalů a nervů. Kyfóza hrudní páteře vyžaduje manuální postupy každé 3-4 dny. Díky terapeutické masáži se aktivuje průtok krve, zvyšuje se svalový tonus.

S korzetem ze svahu

Korzet pomůže dospělé osobě s kyfózou zabránit rozvoji patologie, ale není schopen vyrovnat již vytvořenou páteř. V dětství, základ kostry je podřízený změně kvůli jeho chrupavkové struktuře, tak nosit korzet pomůže kompletně opravit deformitu. V závislosti na úhlu zakřivení páteře je kyfóza ošetřena určitými rysy:

 • v případě vážného porušení formy hrudní páteře se korzet nosí nejméně 20 hodin denně (někdy je také nutné spát v korzetu s kyfózou 2-4 stupně);
 • aby se snížilo nepohodlí při nošení korzetu, měli byste prodloužit dobu jeho užívání o 1 hodinu denně;
 • pokud lékař zaznamenal pokrok, neměli byste korzet ostře opustit - zkrátit dobu jeho užívání o hodinu, den po dni;
 • jestliže korzet z kyfózy hrudní oblasti nosí dítě, jehož tělo stále roste, léčba se provádí pod pečlivým lékařským dohledem;
 • pár měsíců po zahájení nošení korzetu budete potřebovat speciální fixační zařízení pro hrudní oblast.

Přečtěte si více o tom, co je korzet pro záda, jak si to správně vybrat.

Video: gymnastika pro kyfózu hrudní páteře

Zanechte Svůj Komentář