PSA pro rakovinu prostaty - indikace pro analýzu, přípravu, hodnoty podle stadií onemocnění

Anonim

V onkologii prostaty je nutné včasné odstranění maligního tumoru, nicméně je nutné provést podrobné vyšetření s určením PSA pro karcinom prostaty (PCa). S nárůstem tohoto ukazatele v krvi má lékař podezření na přítomnost patogenního nádoru s naléhavou potřebou jeho další excize chirurgickými metodami. Analýza rakoviny prostaty je nutná pro včasné absolvování v nemocnici, jinak proces buněčné mutace a jejich nekontrolovaná reprodukce rychle postupují.

Co je PSA

Tato zkratka znamená prostatický specifický antigen. Charakteristický protein je produkován tkáněmi prostatické žlázy a ve zdravém mužském těle je nesmírně důležitý pro přirozené zkapalnění semenné tekutiny a její další průchod prostaty do uretry. S rozvojem rakovinných buněk je PSA zvýšená a v každém stadiu onkologického procesu stále zvyšuje svou koncentraci. Pravděpodobnost onkologie je vysoká, ale diagnóza musí být komplexní.

Kdy je indikován krevní test?

V důsledku zánětu prostaty, chemické složení lidské krve významně mění jeho indexy, proto sběr tohoto biologického materiálu dává jasnou představu o progresivní patologii a jejích potenciálních komplikacích. Za účelem detekce onkologie prostaty a kontroly předepsané léčby provádějí lékaři odběr vzorků krve ze žíly v objemu 2 ml pro stanovení hodnoty PSA. Pokud koncentrace proteinu postupně klesá, znamená to, že zvolená léčba má pozitivní výsledek. Pokud je antigen zvýšen, léčba nepřinesla očekávaný výsledek.

Normální výkon

Normálně, koncentrace antigenu závisí na věku muže, tak jak oni stárnou, přípustné limity jsou poněkud upraveny. Charakteristické změny je možné určit výsledky obecných krevních testů, avšak vyjádřené příznaky onemocnění ještě nejsou patrné. Existují i ​​jiné faktory, které mění rychlost prostatického antigenu v biologické tekutině, například léky, špatné návyky, předběžnou biopsii a ultrazvuk žlázy. Míry indikátorů jsou následující:

 • 35-50 let –2, 5 ng / ml;
 • 51-60 let –3, 5 ng / ml;
 • 61-70 let –4, 5 ng / ml;
 • 71-90 let –6, 5 ng / ml.

Úroveň PSA

Kompletní krevní obraz se používá k určení hyperplazie prostaty, stadia rakoviny, přítomnosti metastáz. V případě těchto nemocí získaná hodnota určuje schéma intenzivní terapie a dále kontroluje její úspěch, pozitivní dynamiku. U nádorů prostaty se významně mění poměr PSA ve vázaných a volných formách. V závislosti na převažujícím stupni patologického procesu vykazuje zvýšená hladina proteinu následující numerické poměry:

Stádium rakoviny prostaty

Koncentrace PSA, ng / ml

U zdravého člověka

od 0 do 4, 5

V rané fázi

až 10

Pozdní stadium, období relapsu

nad 10%

Normální PSA po odstranění

Po odstranění adenomu prostaty by v ideálním případě měla být koncentrace PSA 0, 2 ng / ml. To naznačuje, že po vyříznutí postižených tkání prostaty je produkce tohoto antigenu snížena, vstupuje do systémové cirkulace v omezené koncentraci. Ihned po operaci jsou možné PSA skoky na hodnotu 40 ng / ml nebo více. Pro snížení těchto ukazatelů se doporučuje podstoupit chemoterapii, radiační terapii. Opakovaný výzkum je prováděn přesně po měsíci chirurgického zákroku a v ideálním případě jsou rakovinové markery redukovány na minimum (pokud nedochází k recidivě).

PSA po radioterapii

V přítomnosti onkologie vyžaduje prostata operaci následovanou chemoterapií a radiační terapií. Klinické vyšetření pacientovi předepisuje onkolog po každém stádiu léčby a v ideálním případě by měl být výsledek PSA v onkologii prostaty změněn menším směrem. Pokud se po radiační terapii tento indikátor zvýší, znamená to, že taková pooperační léčba neposkytuje pozitivní výsledky, jsou nutné další metody radikální léčby.

Hladina PSA po hormonální terapii

U benigních nádorů pacient vyhledává konzultaci s urologem a včasná diagnóza pomáhá vyhnout se operaci u pacientů se zvýšenou hustotou PSA. Pokud je podezření na rakovinu prostaty, používají se také konzervativní metody zahrnující intenzivní hormonální terapii. Hlavním cílem je zastavení růstu nádoru nebo zajištění úspěchu rehabilitačního období po operaci s trvalým poklesem PSA.

Požité hormony syntetického původu zabraňují produkci antigenu a násilně snižují koncentraci testosteronu v krvi. Intenzivní hormonální terapie zahrnuje blokátory, které zabraňují zvýšení koncentrace testosteronu a jeho absorpci. Tímto způsobem může rakovina prostaty snížit množství PSA, aby byla zajištěna dlouhá doba remise. Po zrušení léků není vyloučen růst bílkovin, ale s normálními ukazateli, to by mělo být bezvýznamné.

Jak se provádí krevní test

Předtím, než je pacientovi předepsána prostatektomie nebo jiná metoda chirurgického zákroku pro rakovinu prostaty, je nutné podstoupit vyšetření těla, které zahrnuje krevní test na PSA. Biologický materiál se odebírá ze žíly v objemu 2 ml a před zákrokem provede lékař cenné doporučení týkající se přípravy, pravidel chování během analýzy. Pokud je podle výsledků klinického obrazu kontroverzní, předepište také testy, které umožní přesnou diagnózu. Přípravné činnosti jsou následující: \ t

 1. Materiál ze žíly pro další výzkum v laboratoři se odebírá ráno, vždy nalačno.
 2. V předvečer procedury potřebné k omezení fyzické aktivity, vzdát se špatné návyky.
 3. Než projdete analýzou, musíte dodržovat dietu, vyloučit konzumaci mastných, smažených, solených a uzených potravin.

Co může ovlivnit výsledky analýzy?

Zvýšený PSA není vždy jasným znakem onkologie, někdy může laboratorní test dát nepřesný, falešně pozitivní výsledek. To je vysvětleno nedodržením požadavků ošetřujícího lékaře v souvislosti s přípravnými opatřeními před odběrem krve. Například tuková a kořeněná jídla ve stravě pacienta významně zvyšují koncentraci specifikovaného proteinu v krvi. Další důvody pro falešný výsledek jsou:

 • procesy stárnutí organismu;
 • ejakulace během pohlavního styku;
 • období znečištění;
 • zánětlivé procesy.

Video