Zubní kameny u psů - symptomy a příčiny, metody domácího odstranění, prevence

Úroveň kyselosti slin u psa je menší než u lidí. Kvůli tomuto, domácí zvířata zřídka mají kaz, ale oni jsou predisponováni k vytvoření zubního kamene. Není to neškodný problém, jak se na první pohled může zdát. Vytvrzený povlak způsobuje nepříjemný zápach, vyvolává zánět a výskyt vředů na dásních. V těžkých případech se tkáň začíná rozkládat, což vede k uvolnění a vypadnutí ze zubů.

Co je to tatar u psů

Ztuhlý plak na zubech zvířete se nazývá zubní kámen. Často se objevuje na stoličkách, menších pravděpodobnostech vystavení nepříjemnému vzdělání. Fosilní vrstvení vápníku, hořčíkových solí, fosforu a zbytků potravin. Zpočátku je růst nažloutlý, který se časem mění na hnědou nebo hnědou. Existují dva typy:

 • Supragingivace se objevuje nad gumou na odkrytém povrchu zubů. Má hrubou strukturu a nažloutlý odstín.
 • Poddesnevoe kámen se hromadí v kapsách dásní a na kořenech zubů. Má hustší strukturu a tmavě zelenou barvu.

Důvody

Tvorba kamene u psů se vyskytuje u těch zubů, které nejsou vystaveny mechanickému namáhání. Mezi jinými důvody existují:

 • nepravidelná struktura čelisti, husté uspořádání zubů k sobě;
 • nesprávná strava, začlenění škodlivých léků do stravy, hojnost měkkých potravin (obilniny, konzervy);
 • metabolické poruchy a rovnováha vody a soli;
 • onemocnění dásní;
 • ignorování hygienických postupů;
 • jednotlivých funkcí.

Příznaky

Taková malá plemena psů jako Pekingese, Pomeranian, Jezevčík, Teriér, Kokršpaněl jsou náchylnější k tvorbě zubního kamene. Zbarvení zubů zvířete, výskyt nažloutlého nebo tmavého plátu, špatný dech - první příznaky, které vyžadují pozornost. Pak se může objevit otok, zarudnutí, zánět dásní, začíná krvácení, zvyšuje se citlivost. Obecná pohoda zvířete se zhoršuje: pes se stává pomalým, teplota se zvyšuje, chuť k jídlu mizí, slinění se zvyšuje.

Důsledky

Nevinný na první pohled je zubní deska plná mnoha nepříjemných následků. Staré formace tak vyvolávají chronický zánět dásní, což může mít za následek ztrátu zubů, stomatitidu nebo dokonce sepsi. Je špatné, když má domácí zvíře kromě plaku další onemocnění ústní dutiny, například zánět dásní. Takový tandemový problém psa: kvůli oslabeným dásním se kámen může postupně dostat až ke kořeni.

Odstranění takového vzdělání je obtížné. Jako výsledek, pet vůně hniloby z úst, sliznice dásní bobtnat a krvácet, a zvíře přestane jíst. Aktivní rozvoj bakterií vede k intoxikaci těla, což má za následek vznik gastritidy, vředů a dalších problémů s gastrointestinálním traktem. Další nebezpečné porušení zubního kamene pravidelnou stolicí, problémy s ledvinami, snížená imunita. To platí zejména pro malá plemena.

Jak odstranit zubního kamene od psa

Zubní ložiska patří mezi onemocnění ústní dutiny. Jejich pozdní odstranění může vést k závažnějším onemocněním: periodontálním onemocněním, odontogenním abscesům, orální sepse. Proto by měla být prioritní pozornost věnována likvidaci a prevenci vzniku plaku. Počáteční forma vzdělávání se snadno odstraňuje na vlastní pěst. V lékárně si tedy můžete koupit Xident pro psy, namočit je kusem gázy a na problémovou oblast přiložit „obklad“. To pomáhá změkčit plaketu, kterou lze po několika minutách snadno odstranit mokrým diskem.

Odstranění domů

Trh nabízí širokou škálu chemických produktů pro orální péči o domácí zvířata: spreje, gely, elixíry, pasty. Kromě toho existují speciální zubní kartáčky na prodej, včetně elektrických, i když mohou být nahrazeny obyčejnou gázou nebo látkou navinutou na prst. Po ukončení procedury se doporučuje dezinfikovat ústní dutinu av případě krvácení dásní zastavit krev. Je možné reorganizovat ústní dutinu pomocí 1% roztoku peroxidu vodíku, Lugolu, Propolisu, Metragilu Dent nebo Dentavedinu.

Zubní pasta pro psy

Kartáčování zubů zvířecí pastou je nepřijatelné. Pes spolkne pěnovou látku, což bude mít za následek problémy s střevem, poruchy příjmu potravy, průjem a zvracení. Složení pasty pro psy zahrnuje speciální jemné složky, které jsou bezpečné při požití. Čisticí prostředek navíc obsahuje složky, které mají antibakteriální a léčivé účinky: éterické oleje z levandule, citronu, čajovníku, extraktu šalvěje. V roli brusiva je přírodní jíl, který pečlivě uvolňuje zuby z plaku bez poškození skloviny.

Pasta má silnou strukturu, netvoří pěnu, nevyžaduje oplach. Může mít chuť vanilky, máty nebo masa, například kuře, jater. Hygienická procedura je jednoduchá, je důležité, aby si mazlíček používal od útlého věku. Kartáčování zubů u psů začíná lehkými tahy kartáčováním oblasti kolem úst. Postupně by měl být gingiv zvednut, očistit základ zubů od plaku. Pes se bude chovat klidněji, pokud s ním bude během procedury mluvit, a nakonec - díky pochoutce.

Hygienická manipulace by měla být prováděna podle uvážení majitele: jednou denně, nebo několikrát týdně nebo měsíčně. Mezi hlavní zubní pasty v této kategorii patří:

 • BEAPHAR DOG-A-DENT obsahuje antibakteriální látky a enzymatická rozpouštědla. Kromě odstranění plaku odstraňuje pigmentové skvrny, chrání ústa před zárodky, osvěžuje dech. Cena je v rozmezí 350-400 rublů.
 • 8in1Excel Canine zubní pasta je jednou z populárních past. Pomáhá udržovat zdravé zuby a dásně, je prevencí vzniku nepříjemného plaku. Náklady na trubky - 420 rublů.

Játra ochucená pasta - zubní péče kromě hlavních složek, obsahuje arak dřevní vlákno. Lék je určen k čištění zubů, chrání dásně před podrážděním, odstraňuje nepříjemné pachy. Průměrná cena je 280 rublů.

Gel

Doplněk ke zubní pastě pro psy - speciální gely, například Tropiclean. Lék je vyroben na základě přírodních složek, které změkčují mineralizovaný plak a ničí bakterie v ústech. Ve večerních hodinách se doporučuje použít gel. Po krmení je nutné dát na zuby několik kapek gelu. V důsledku toho se pes začne olizovat, látka se bude míchat se slinami a zakrýt všechny zuby.

Mezi dalšími produkty v této kategorii se dobře osvědčil zoohygienický api-san Nibbler Gel. Lék normalizuje acidobazickou rovnováhu v ústech, zlepšuje mikrocirkulaci v tkáních. Zubní lék si můžete koupit do 200 rublů za 30 ml. Zubní gel je dražší ekvivalent holandského výrobce Beafar. Cena se pohybuje od 700 rublů. Léčivo má dezinfekční, analgetický účinek a také přispívá k vyplňování mikrotrhlin ve sklovině.

Mechanické odstranění

Pokud není možné se zbavit nepříjemných anomálií na zubech pomocí chemikálií, budete muset použít mechanickou metodu. Pro jeho realizaci budete potřebovat nástroj, například zubní scaler. Můžete jej nahradit libovolným zařízením, pokud není ostré. Algoritmus akcí:

 1. Upevněte tělo a hlavu psa.
 2. Zvedněte horní ret a stiskněte ústa.
 3. Umístění nástroje na základnu zubu.
 4. Ostré a přesné pohyby pro čištění nátěru.

Před a po zákroku je důležité věnovat pozornost dezinfekci ústní dutiny a použitému nástroji. Ve veterinární klinice, mechanické odstranění zubního kamene u psů stojí mezi 50 a 150 rublů.

Odstranění ultrazvuku

Účinné a bezpečné odstranění se provádí pomocí ultrazvukového čištění. Postup se provádí pomocí speciálního zařízení - škálovače. Při působení ultrazvukových vln začnou zubní útvary odlupovat, ale sklovina a žvýkačka zůstávají bez poškození. Během procedury přístroj zavlažuje ústní dutinu vodou, což umožňuje vyčistit i malé zbytky plaku. Kromě toho může odborník odstranit bolavé zuby, leštit smalt nebo použít speciální lak.

To je bezbolestný způsob, ale pískavý zvuk a stříkající voda mohou vyděsit vašeho domácího mazlíčka. Procedura trvá asi hodinu. Vydržet tentokrát nemůže každý pes, tak často uchýlit k lehké anestezii. Cena této služby začíná od 2 500 rublů a závisí na hmotnosti zvířete, na zdraví zubů a dásní.

Preventivní opatření

Tatar u psů je běžný. Současně může být zabráněno následujícími jednoduchými preventivními opatřeními:

 • vyhnout se malým a měkkým krmivům;
 • pravidelně čistěte zuby, zejména u malých plemen a psů starších 5 let;
 • dodržovat režim: krmení ne více než dvakrát denně;
 • koupit speciální hračky pro domácí mazlíčky z obchodu se zvířaty, které čistí zuby a masážní dásně;
 • odstranit sladké pochoutky.

Video

Zanechte Svůj Komentář