Příčiny suchosti a odlupování kůže u kojence - léčba masti, krémy a lidovými prostředky

Anonim

Kojenci mají často problémy s kůží - zarudnutí, zánět a alergické reakce. Pokud se kůže novorozence odlupuje, musí být zvlhčena pomocí speciálních prostředků, tento problém se může objevit u dítěte z různých důvodů. Loupání dítěte se může jevit jako reakce na nové prostředí, suchý vzduch, oblečení z umělých tkanin.

Jaký je odlupování kůže novorozence

Někdy může být tento typ podráždění zaměňován s jinými nebo méně nebezpečnými chorobami, takže potřebujete vědět, jak vypadá peeling. Pokud se kůže odlupuje, pak v místech sucha lze pozorovat tvorbu malých mrtvých bílých částic kůže. Podél okrajů mohou mít žlutý odstín a zhutněnou strukturu, různé velikosti. Například, loupání způsobené silným suchým vzduchem, jako jsou lupiny, a částice spadnou, když se dotknete.

Váhy mohou být odstraněny hřebenem nebo mokrým ubrouskem, ale aby se znovu neobjevily, je nutné odstranit jejich příčinu - nadměrné vysušení kůže v důsledku vnějších dráždivých látek. Někdy na místech vzniku těchto šupin lze pozorovat malé rány, které mohou zanechat stopy krve. To naznačuje, že dítě je česání. Odlupování se může objevit kdekoli na kůži dítěte.

Příznaky

Pokud je kůže novorozence šupinatá, je určena následujícími vnějšími znaky:

 • kůry bílé nebo žluté, bez zápachu;
 • strouhanka se chová úzkostlivě, protože odlupování způsobuje svědění;
 • v počátečních fázích, kdy jsou váhy velmi malé nebo malé, v dětské postýlce můžete najít částice, které vypadají jako lupy.

Je-li důvodem adaptační období - desquamace trvá asi 4 týdny, je-li alergická reakce doprovázena zarudnutím nebo otokem. Okamžitě se projeví příznaky loupání. V raných fázích jsou slabé, charakterizované malými bílými částicemi. Pokud se suchost neodstraní, peeling se zvýší, rozšíří se v těle dítěte, suchost bude postupovat, kůry získají žlutý odstín. Někdy si můžete všimnout i malých modřin v místech exfoliace.

Proč má novorozenec odlupování kůže?

Příčiny tohoto problému jsou různé. Hlavní jsou:

 • Nesprávná péče o pokožku novorozence - kůže dítěte je velmi něžná a vyžaduje pečlivou péči. V žádném případě by se dítě nemělo koupat příliš často - například po každé procházce - a v lázni by se neměl přidávat roztok manganistanu draselného, ​​protože může pokožku vysušit.
 • Adaptační období - po porodu se křehká pokožka dítěte přizpůsobí novým podmínkám, oblečení a někdy je to doprovázeno malými erupcemi, které samy projdou.

Kromě těchto dvou příčin dochází také k alergickým reakcím nebo kožním onemocněním. V takových případech je problém závažný, doprovázený žlutými krustami se stopami krve, což vyžaduje urgentní vyšetření lékařem a léčbu. I taková suchá kůže může být reakcí na velmi suchý vzduch způsobený baterií, častým koupáním v tvrdé vodě nebo studeným větrem.

Na těle

Při pohledu z kůže dítěte může matka pozorovat malý peeling, suchost na nohou a pažích dítěte. To indikuje výskyt adaptačního období, kdy si kůže a sliznice zvyknou na nové podmínky prostředí, pleny a použité hygienické výrobky. Suchost kůže způsobená touto příčinou končí sama o sobě velmi rychle.

Pokud po pravidelné hydrataci epidermis suchost nezmizí a exfoliace se zhoršuje, může to být znakem adaptace, ale přítomnosti infekcí, plísní, zánětů nebo alergických reakcí v těle dítěte. Abyste odstranili všechny nebezpečné následky, měli byste okamžitě kontaktovat pediatra a nechat se otestovat. Silný peeling s hnisavými sekrecemi indikuje zanedbaný stav.

Na hlavě

Příležitostně se u kojence vyskytuje odlupování pokožky hlavy: jsou podobné seborrhea nebo dermatitidě u dospělých. Pokud se kůže na hlavě dítěte odloupne, je to v podstatě přirozený proces obnovy těla. V tomto věku se děti vyvíjejí, rostou velmi rychle a systém obnovy kůže funguje také rychle. Nové buňky rostou a staré buňky odpadají a zůstávají nahoře ve formě kůry bílého nebo žlutého odstínu.

Chcete-li se zbavit těchto projevů, musíte se koupat dítě v teplé vodě, a pokud jsou kůry vlevo - jemně hřeben s hřebenem. Pokud problém po dlouhou dobu neodstraní, je třeba provést následující opatření:

 • vyměňte prášek a kondicionér pro mytí dětského oblečení;
 • koupit zařízení, které zvlhčí vzduch;
 • přestat koupat své dítě v tvrdé vodě z vodovodu a pokusit se použít vařené vody.

Na čele

Nadměrné odlupování kůže novorozence je variantou normy v celém těle. Mladí rodiče se často obávají, pokud má dítě na čele pokožku, dokonce i sucho se může rozšířit do nosu, obočí. Důvody odlupování na čele novorozence jsou poporodní kožní adaptace, což je normální. Tyto odlupování může trvat až 8 měsíců, ve vzácných případech déle, až 3-4 roky.

Aby nedošlo k poškození jemné kůže strouhanky, nedoporučujeme tyto krusty odstraňovat. Je nemožné v každém případě hřeben a odtrhnout - můžete způsobit infekci a vážně zranit kůži. Nejlepší je nedotýkat se kůry, po koupání odejdou sami. Pokud však silně zasahují, můžete je změkčit dětským olejem, zahřát ve vodní lázni a odstranit vlhkým ubrouskem.

Co dělat při loupání kůže

Pokud má dítě silnou kůru a musí být odstraněny, mělo by se to provést velmi pečlivě. Pokud loupání novorozence na hlavu, pro lepší výsledek, můžete použít hydratační krém, dát klobouk nebo ručník na hlavu a nechte 20 minut. Potom se dítě musí vykoupat a změkčené kůry zmizí. Tento postup lze provádět denně. Používání ostrých hřebenů je přísně zakázáno, mohou zranit a tak něžnou a zapálenou kůži.

Suchá kůže u kojenců může být odstraněna pomocí dětských kosmetických krémů. Můžete je používat ráno a večer, aby se nepříjemný peeling nezvyšoval. Tato péče by neměla být prováděna velmi často, aby nedošlo ke zhoršení stavu kůže a ne ke zvýšení suchosti. Pamatujte si: pokud se dítě koupíte často, nevzhledná práce mazových žláz se zhorší.

Návod na údržbu

Denní péče o děti by měla zahrnovat jemné čištění a hydratační. Není nutné koupat dítě denně. Pokud má dítě na obličeji pokožku, je třeba si vzít bavlněný tampón, namočit ho do teplé vody a otřít kůži, postupně odstraňovat kůru. Po očištění byste měli aplikovat dětský hydratační krém, který dodá změkčující účinek. Místo koupání vodou se doporučuje používat dětské vlhčené ubrousky, které lze použít i po toaletě. Je lepší dát přednost ubrouskům, které neobsahují

Prevence

Chcete-li udržet kůži novorozence hladké, zdravé a měkké, musíte dodržovat tato důležitá pravidla:

 • můžete začít aktivní koupání 1, 5 týdne po narození, aby nedošlo k vymývání ochranné vrstvy;
 • vybrat výrobky bez lanolinu, silikonů a parabenů;
 • dětské mýdlo by nemělo být používáno častěji než 2x týdně;
 • sledujte svou stravu - složení mateřského mléka závisí na výživě matky, na dobu kojení musíte přestat jíst alergenní produkty;
 • pokud je vnitřní vzduch suchý, pokud je to možné, je lepší zakoupit zvlhčovač.

Video