Jak předcházet mozkové mrtvici u mužů a žen - preventivní opatření a léky


Správně organizovaná prevence mrtvice může snížit tlak, který ovlivňuje každou cévu, normalizuje výživu mozku a zabraňuje rozvoji velkého počtu kardiovaskulárních onemocnění. Kvůli zdraví musí být váš životní styl radikálně změněn! Díky této praxi však lze riziko ischemické cévní mozkové příhody snížit asi o 50%!

Co je mrtvice

Cévní mozková příhoda je svým charakterem akutním poškozením krevního zásobení mozku, na jehož pozadí dochází k úplné nebo částečné smrti nervových buněk. Důvodem tohoto jevu může být:

 • blokování krevních cév plakem, trombem atd.;
 • prasknutí plavidla.

Poté, co postižené nervové buňky zemřou, tělo automaticky ztrácí funkci, za kterou byly zodpovědné (řeč, koordinace pohybů atd.). Pacient (za předpokladu adekvátní terapie a absence souběžných chronických onemocnění) má šanci se zotavit, ale rehabilitace trvá dlouho: od několika měsíců do několika let.

Jak zabránit mozkové mrtvici

Po stanovení nevýznamných změn ve zdravotním stavu nebo porážce jednoho ze svých systémů je třeba okamžitě přistoupit k komplexní léčbě. Opatření na prevenci mrtvice mají vyloučit ze života všechny faktory, které mohou vyvolat onemocnění. Hlavní preventivní opatření:

 • Odmítnutí špatných návyků. Kouření má velmi negativní vliv na všechny systémy těla. Ti, kdo chtějí žít dlouhý a šťastný život, by měli jednou provždy zanechat cigarety.
 • Korekce hmotnosti. Extra kila je významná zátěž na kardiovaskulární systém, což zvyšuje riziko mrtvice. Mírný přebytek je povolen, ale nesmí být větší než 30%.
 • Regulace cholesterolu. Pravidelná konzumace škodlivých produktů z rychlého občerstvení vyvolává ucpání cév a další stres na srdce. V důsledku toho dochází k narušení krevního oběhu a metabolického procesu a následnému nástupu mrtvice.
 • Normalizace krevního tlaku. Tento faktor závisí na velkém množství procesů probíhajících v těle. Problém musí být vyřešen, když je v embryu, protože ne příliš elastické nádoby již delší dobu nevydrží zvýšené zatížení.
 • Včasná léčba souvisejících onemocnění. Diabetes, hypertenze a dokonce i chronické problémy s gastrointestinálním traktem mohou nakonec vést k mrtvici.

Prevence mozkové mrtvice u žen

Věk je hlavním důvodem přemýšlet o svém vlastním zdraví a pochopit, jak se vyhnout mrtvici u žen. Asi po 45 letech se vyplatí podstoupit rutinní vyšetření lékařem a užívat léky na ředění krve. Zvláštními katalyzátory mrtvice mohou být: dlouhodobý nekontrolovaný příjem perorálních kontraceptiv, období menopauzy, hormonální změny v těle. V této době je nezbytné, abyste podporovali srdeční sval vhodnými přípravky.

Jak se vyhnout mrtvici u mužů

Zástupcům silnějšího pohlaví s jasnou tendencí k rozvoji kardiovaskulárních patologií se doporučuje vyhnout se vyčerpávající fyzické aktivitě. Onemocnění se často vyskytuje na pozadí dlouhodobé deplece těla, silného stresu. Boj o zdraví by měl začít vyloučením těchto faktorů a integrovaných sportů. V hlavní rizikové skupině jsou muži ve věku 40 let, vedoucí především sedavým životním stylem.

Přípravy

Pro profylaxi se používají následující typy terapie:

 • hypolipidemikum, zaměřené na snížení hladiny cholesterolu;
 • hypotenzní, zodpovědný za stabilizaci krevního tlaku.

V prvním případě se používají léky Pravastatin, Niacin, Simvastatin. Ve druhém - Normatens, Lozap. Nicméně, téměř každý typ pilulky má svůj vlastní počet kontraindikací, proto lékař určí vhodnost použití každého z nich. Vlastní ošetření může být škodlivé pro tělo, což vyvolá prudké zhoršení stavu pacienta!

Použití léků snižujících lipidy

Ateroskleróza, která je předpokladem rozvoje mrtvice, se vyskytuje na pozadí poruch metabolismu lipidů. Přebytek cholesterolu je uložen na vnitřní straně cév a tvoří takzvané aterosklerotické plaky. Speciální přípravky - statiny, snižují hladinu lipidů, zpomalují jejich tvorbu a tvorbu aterosklerotických plaků.

Účel antihypertenzní terapie

Zvýšený krevní tlak je jedním z klíčových faktorů způsobujících poruchy průtoku krve s následným výskytem mrtvice. Antihypertenzní terapie je jmenování léků, které mohou hladké tlakové špičky vyhladit. Neměly by být užívány jednou, v období exacerbace, ale komplexně, po dlouhou dobu.

Antitrombotická terapie

Lékový režim zaměřený na zastavení procesu tvorby krevních sraženin, snížení arytmií a poruch oběhového systému může být předepsán jak pro preventivní účely, tak pro úplnou léčbu. Aby se zbavili již existujících sedimentů, nebude trvat ani jeden měsíc. Je však velmi snadné zabránit včasnému vzniku nových léků.

Primární a sekundární prevence

Primární prevencí ischemické cévní mozkové příhody je včasná detekce a následné odstranění všech rizikových faktorů, které mohou způsobit mrtvici nebo infarkt myokardu. Sekundární zahrnuje podporu těla po nárazu. Podle statistik umírá přibližně 25% pacientů, zcela bez pohybu od rány. Komplexní ochrana všech systémů těla a udržování práce kardiovaskulárního svalu, zvyšování pružnosti stěn cév pomáhá tomuto vývoji událostí zabránit.

Prevence tahu

Kromě povinného komplexu léčiv, které zabraňují zhoršenému zásobování krví, se pacientům důrazně doporučuje, aby dodržovali následující předpisy:

 • zapojit se do fyzikální terapie, jejíž komplex je přiřazen na základě vlastností přenesené formy;
 • vést zdravý životní styl;
 • přijmout způsob racionální výživy;
 • včas navštěvovat ošetřujícího lékaře.

Nejobtížnější komplikací je mozková obrna, díky které je motorická funkce téměř úplně ztracena. Pro jeho (přinejmenším částečné) využití se přijímá celá řada opatření zaměřených na prevenci mrtvice. Patří mezi ně nejen cvičební terapie, ale i fyzioterapie, léky na prevenci mrtvice, které budou muset trvat celý život později.

Lidové léky

Absolutní všelék v lidovém lékařství neexistuje. Aby se snížilo riziko mrtvice, může správně vybrat dietu. Pomáhat odolávat nemoci bude moci pravidelně používat produkty obsahující vitamin C, vyloučení složek obsahujících sůl. Pro snížení tlaku pomáhá pravidelnému užívání tinktury hloh a kozlíka, ale před použitím byste se měli vždy poradit se svým lékařem, protože tato směs má kontraindikace.

Prevence mrtvice u vysoce rizikových skupin

Hlavním způsobem, jak se vyhnout recidivující ischemické nebo hemoragické cévní mozkové příhodě, je radikálně přehodnotit vlastní životní styl a nezapomenout na včasné užívání léků. Nejprve asi jednou za tři měsíce budete muset navštívit svého lékaře. Pak, pokud existuje pozitivní trend, interval mezi návštěvami se postupně zvyšuje, ale prevence hemoragické mrtvice by měla být stále prováděna.

Video

Zanechte Svůj Komentář