Mantoux reakce je normou u dětí, velikost papuly. Výsledky reakce Mantoux

Každá matka chce vědět o všech nuancích, které se týkají zdraví jejího potomka. Pro mnohé je nyní otázkou otázka očkování, jejich přínosů a škod. Ne všechny matky však vědí, že takový postup, jako je zavedení tuberkulínu (detekce reakce na vakcínu), je svým charakterem alergickou reakcí organismu, jehož studium je nezbytné pro diagnostiku tuberkulózy.

Reakce na Mantoux u dítěte

Všichni rodiče by měli vědět, co by Mantus měl mít ve svých dětech, jak je správně měřit a na čem závisí jeho rozměry. Pokud se zkoumá Mantouxova reakce, je norma u dětí odlišná v závislosti na mnoha faktorech. Hlavní je přítomnost očkování BCG a jeho vnímání tělem dítěte. Všechny výsledky alergického testu na Kochovy tyčinky jsou rozděleny na:

  • negativní - nejsou žádné změny nebo těsnění není větší než 1 milimetr;
  • pochybné - různé zčervenání nebo průměr papule (těsnění nebo infiltrace) není větší než 0, 2-0, 4 cm;
  • pozitivní (slabě pozitivní - papule 5–9 milimetrů, střední - 1–1, 4 cm, výrazné - papule 15–16 milimetrů v průměru);
  • nadměrné nebo hyperergické - papule v průměru přesahují 1, 7 cm, existují známky zánětu (ulcerace kůže, oteklé lymfatické uzliny a další).

Co říkají výsledky testů, pokud není reakce na Mantus u dítěte? To je možné v prvních letech života u dětí, kdy dosud nebyla vyvinuta imunita po očkování BCG. Další odpověď - tělo nebere vakcínu. Stejný výsledek je získán pro ty, kteří vůbec nedělali BCG. V takových případech je špatný výsledek považován za pozitivní, ale pro všechny ostatní děti, které měly BCG provedeny správně, je pozitivní reakce normální.

Mantoux pozitivní reakce

Jak pochopit, co to je - špatná Mantoux reakce u dítěte? Jak může být sledováním velikosti zánětu stanovena infekce Koch mycobacterium nebo může být detekována jako normální? Existuje několik možností, jak by měl Mantus vypadat, aby mohl navrhnout infekci:

  • Virage tuberkulinový test - může se vyskytnout u dětí, které nebyly očkovány BCG nebo nepracovaly. V tomto případě je logické, že tělo by nemělo mít normální odpověď na tuberkulín. Virage test nastane, když se objeví pozitivní reakce namísto jeho přirozené nepřítomnosti, takže každý rok je každý testován: kdo prošel a nedostal BCG očkování.
  • Přítomnost hyperergické reakce.
  • Pokud do 4 let je fixován průměr papule 1, 2 cm nebo více.

U dětí, které byly očkovány BCG, se časem vyvíjí odpověď na tuberkulín - dochází k pozitivní reakci. U zdravého dítěte dochází v průběhu roku ke snížení místa vpichu injekce, což naznačuje, že se množství protilátek přirozeně snižuje. Pokud se naproti tomu bude postupné zvyšování velikosti sledovat až poté, co byla dříve zaznamenána reverzní dynamika, můžeme hovořit o možné infekci.

Mantoux negativní reakce

Nepřítomnost papuly nebo mírné zčervenání bez viditelných papuly může znamenat přítomnost negativního výsledku. Tyto velikosti Mantoux jsou charakteristické pro děti, které nemají po BCG imunitu: tato reakce je považována za organizmus noma. Existují situace, kdy výsledky testu nemusí být zcela správné - například pokud má osoba v současné době exacerbaci chronického onemocnění nebo v nedávné době prochladla. Kontraindikovaný test v přítomnosti kožních alergií, teplota.

Jaká by měla být velikost Mantouxu normální

Každá maminka, která zná vlastnosti svého dítěte, a bere v úvahu, která reakce je normou, pochopí, co je normální velikost Mantouxu. Matky a lékaři mohou na základě výsledků testu vyzkoušet alarm, když se zjistí podezřelý zánět, který však nemůže poskytnout 100% záruku, že osoba je infikována tuberkulózou. Pro potvrzení diagnózy jsou děti poslány k lékaři a podrobeny důkladnějšímu vyšetření pod dohledem lékaře, který se specializuje na toto onemocnění.

Norma Mantu u dětí do roku

V různých věkových kategoriích je imunitní reakce těla odlišná, proto jsou pro průměr papule stanoveny různé normy. Mějte na paměti, že místo injekce může být zvýšeno kontraindikacemi testu nebo nesprávným chováním do 72 hodin po testu: česání oblasti injekce, ošetření masti a jinými prostředky. Chcete-li zjistit, kolik centimetrů má Mantoux být pro určitý věk, můžete použít tuto souhrnnou tabulku:

Čas po BCG

Velikost jizvy po očkování (mm)

Velikost výsledných papuly způsobená zavedením tuberkulínu (v mm)

Infekce

Není objasněn důvod

Post-vakcinační imunita

1 rok

6-10

více než 17%. \ t

16

5-15

2-5

více než 16

12-16

5-11

ne

více než 12

5-11

menší než 5. \ t

2 roky

nezáleží na tom

Změna na hyperergické nebo 6 mm zvýšení ve srovnání s předchozím měřením

Nárůst o 2-5 mm od minulé pozitivní reakce

Snížení průměru nebo zůstane stejné

Jak měřit Mantoux u dítěte

Chcete-li opravit správné výsledky, je důležité vědět, jak testovat Mantoux u dítěte. Před měřením je třeba kroužit místo zánětu kuličkovým perem - tato metoda sníží chybu při fixaci velikosti, zvyšuje šanci správně vyhodnotit výsledky. Správně zkontrolujte, zda průměr může být pouze průhledné pravítko, které je umístěno na místě očkování napříč k ruce. Podezřelé výsledky pouze u alergických reakcí na tuberkulín nejsou indikací k okamžitému stanovení diagnózy. To je náznak pro podrobnější výzkum.

Video: Norma Mantoux u dětí

Zanechte Svůj Komentář