Brusinky - příznivé vlastnosti a kontraindikace bobulí. Výhody brusinek pro ženy a muže

Matka příroda dává lidem velkorysé dary, bohaté na vitamíny a stopové prvky. Koneckonců, ne nadarmo v dávných dobách lidé byli léčeni bylinkami a bobulemi, jak se všechny potřebné v přirozené formě. Nejbohatší zdroj živin, úspora od kurděje, nachlazení a horeček, posílení imunitního systému, od dávných dob je brusinka. Jeho jedinečné složení má vlastnosti k očištění těla toxinů a jeho chuť je široce používána pro výrobu lahodných omáček a skvělých dezertů.

Brusinkový Berry: složení a užitečné vlastnosti

Obyvatel severní polokoule, brusinka roste v mokřadech s chladným, vlhkým podnebím. Díky milosti květu připomínajícího hlavu jeřábu se nazývá „jeřábová bobule“ a bohatství jeho minerálního složení z něj činí nejcennější potravu pro obyvatele severních regionů. Udržuje užitečné vlastnosti až do jara. Bobule shromážděné v září jsou perfektně skladovány v nádobách naplněných vodou na dlouhou zimu. V Rusku přinesl „brusinkový“ obchod do státní pokladny značný příjem a ovocné nápoje, džusy a sušené ovoce byly součástí stravy většiny obyvatel.

Čerstvé hrozny brusinek, které nejsou horší než citron, grapefruity v obsahu kyseliny askorbové (55 mg na 100 g plodů), čerstvé brusinky mají jedinečné vlastnosti, dávají lidem zdravé vitamíny a stopové prvky:

 • vitamíny:
  • skupiny B - thiamin, niacin a riboflavin;
  • K - fylochinon;
  • beta karoten (A) a pyridoxin (B6).
  • kyselina listová;
 • stopové prvky: draslík, vápník, fluor, jod, hořčík, železo atd.
 • organické kyseliny: benzoová, jablečná, citronová.

Pro své antioxidační vlastnosti je brusinka považována za „omlazující“ berry. Kanadští vědci v klinických studiích zjistili, že riziko novotvarů u jedinců, kteří konzumují 100-150 g těchto plodů denně, je sníženo o 35%. Obyvatelé průmyslových měst s vysokou mírou znečištění ovzduší mají zásadní význam pro doplnění stravy jeřábů, což snižuje hladinu karcinogenů v krvi.

Kyselina benzoová, která je velmi bohatá na brusinky, je přirozeným konzervačním činidlem, proto jsou prospěšné vlastnosti „bobulí jeřábů“ široce používány pro konzervaci. Sušené brusinky a listy rostliny se stanou zdrojem pro posílení vitality a zdraví během dlouhých měsíců zimy, během období nedostatku vitamínů na jaře. Nápoje, ovocné nápoje, brusinkový čaj - skvělá energie, zlepšující práci mozku, dávající tělu tón.

Být přirozeným antibiotikem, zázrak berry urychlí proces hojení bolesti v krku, nachlazení, virové infekce. Užitečné vlastnosti jsou neocenitelné při pyelonefritidě, cystitidě. Pokud chcete vyčistit tělo toxinů, jíst 2 lžíce. lžíce brusinkovou marmeládou na měsíc. Čistá a tenká krev, ne horší než aspirin, pomůže ovocným nápojům a tinkturám brusinek.

Zvláště kyselé vlastnosti brusinek jsou ceněny při vaření:

 • gurmánské pokrmy z masa s brusinkovými omáčkami potěší gurmány;
 • „Cranberries in sugar“, koláče a další mistrovská díla pečiva v ideálním případě zdůrazňují kompatibilitu nekompatibilních chutí - kyselých a sladkých;
 • Zelí s přidáním brusinek bude nejen šťavnaté, křupavé, ale také velmi užitečné.

Použití brusinek pro léčebné účely

Užitečné vlastnosti brusinek jsou široce používány v medicíně: tradiční a lidové. Ovocný extrakt se používá při výrobě léků, které snižují účinek vysokých dávek záření. Aby se odstranilo patogenní prostředí gastrointestinální mikroflóry, lékárníci vytvářejí léky na bázi Oxycoccus, například Lecran. Ideální kombinace ovoce a antibakteriální terapie. Neměli bychom zapomínat, že užívání jakýchkoli léků má kontraindikace, proto je nutná konzultace s lékařem.

Použití brusinek bude užitečné, nebude mít kontraindikace pro organismus při takových onemocněních:

 1. kardiovaskulární systém;
 2. onemocnění močových cest;
 3. pyelonefritida;
 4. periodontální onemocnění, kurděje;
 5. nízká kyselost žaludku;
 6. diabetes;
 7. katarální, virové, bakteriální infekce;
 8. léčba ran a popálenin;
 9. na povrchu kapilární sítě.

Se zvýšeným krevním tlakem

Významný obsah flavonoidů v brusinkách posiluje stěny cév, zabraňuje vzniku plaků, podporuje resorpci krevních sraženin. Příznivé vlastnosti ovoce jsou dobré pro zvýšení elasticity kapilár. Měkký, postupný pokles zvýšeného krevního tlaku je charakteristickým rysem brusinek. Potřebné množství rozemele přes sítko nebo šlehač v mixéru. Výsledná pěna se naváží a přidá se přírodní med (1: 1). Recepce půl hodiny před jídlem lžíce 3 krát denně po dobu jednoho měsíce normalizuje krevní tlak.

S nachlazením

Přírodní antibiotikum, brusinka má užitečnou vlastnost ke snížení teploty, obohacuje tělo vitamínem C, takže je nutné pro nachlazení. Nezapomeňte na kontraindikace, vyměňte ovoce bokem nebo malinami, pokud máte nejnovější. Teplý čaj se sušenými plody, listy rostliny, zbaví virů; odstraní bolest v krku. Vyhodnotit výhody léčby, příznivé vlastnosti brusinek mohou ti, kteří užívají "chutné" léky:

 • Brusinkový džus. To bude trvat 250 gramů bobulí, litr vody, 100 g cukru vařit po dobu 10 minut a nechte stát.
 • Vitamínový medový čaj. 100 g bobulí, 5 - 6 listů brusinek, 20 g medu zalijeme vroucí vodou. Pijte teplý. Pomáhá s bronchitidou, bolestmi v krku, tracheitidou.

S diabetem

"Dobrý" cholesterol, který je tvořen neustálým používáním brusinkových ovocných nápojů a džusů, normalizuje metabolismus. Stimulace aktivity pankreatu užitím 200-250 ml čistého nápoje vede ke snížení indexů cukru u diabetiků typu II a ke stabilizaci indikátoru onemocnění typu I. \ t Nízkokalorické brusinky, doplnění zásob živin v těle - nejdůležitější prospěšné vlastnosti ovoce pro zlepšení kvality života diabetiků.

S oslabenou imunitou

Nedostatek vitamínů, snížená imunita - závažný důvod k zavedení zázračné bobule ve stravě. Příznivé vlastnosti brusinkových džemů (syrové bobule, mleté ​​cukrem 1: 1) doplní zásobu stopových prvků; ovocné nápoje pomohou obnovit sílu, vitalitu. Aby bylo možné účinně odolávat bakteriím, musí tělo dostat nejméně 50 g brusinkového extraktu nebo 250 ml šťávy denně. "Svaz" zelí s brusinkami, z nichž 200 g každý den v zimě vám ušetří od chřipky a nachlazení, bude vynikajícím prostředkem pro zlepšení imunity.

Během těhotenství

Pro budoucí maminky, jíst brusinky je velmi užitečné, ale má nějaké kontraindikace. Příznivé účinky bobulí zvyšují imunitu, dodávají sílu, energii, stimulují rozvoj cévního systému dítěte, zlepšují duševní schopnosti. Snížení otoků, zvýšení přizpůsobivosti hormonální úpravě je obrovský plus brusinkových nápojů. Nicméně, lékaři varují: těhotné ženy by neměly být neseny s takovými prospěšnými plody nekontrolovatelně kvůli možným kontraindikacím - alergickým reakcím, zvýšení kyselosti žaludku.

Onemocnění ledvin

Diuretické vlastnosti brusinek, silný protizánětlivý účinek budou nepostradatelné pro onemocnění ledvin a močových cest. Brusinkový kvas (0, 5 kg bobulí, 2 litry vody, sklenice cukru, 50 g kvasinek) má užitečnou vlastnost k mytí písku, zabraňující tvorbě kamenů; čerstvě vymačkaná šťáva - 200 ml - s cystitidou rychle zmírní bolest v podbřišku, odstraní zánět. Výhodou bobulí je, že v přítomnosti diuretických vlastností se nevymyjí zásoby draslíku a hořčíku z těla.

Jak připravit bobule na zimu

Pro sklizeň na zimu budou dobré bobule s nerušenou skořápkou. Nejlepší možností skladování bude nádoba (barel) s vodou, kde jsou bobule ponořeny, umístěné v temné chladné místnosti. Brusinky neztrácejí své příznivé vlastnosti, když jsou zmrazené nebo sušené. Brusinkový džem, který nevyžaduje tepelné ošetření, bude lahodnou pochoutkou, která vám ušetří před nachlazením. Kompoty, šťávy, ovocné nápoje, vařené na zimu, ztratí některé z příznivých vlastností, takže je vhodnější je připravit před použitím, za použití mraženého ovoce, sušených větviček, listů rostliny.

Video recept: jak vařit brusinkovou šťávu

Brusinkový džus je příjemný nealkoholický nápoj vyrobený na základě čerstvé šťávy, vody, cukru (medu). Pro přípravu užitečného vitamínového koktejlu, který chrání před viry, posiluje vaši sílu, má protizánětlivé vlastnosti, připravuje:

 • malé síto;
 • salátová mísa (mísa) na čerstvě vymačkanou šťávu;
 • hrnec vody;
 • Složení: prané, tříděné bobule a cukr.

Chcete vědět, co dál? Jaké jsou tajemství vaření voňavé, šíleně zdravé brusinkové šťávy? Podívejte se na naše video:

Kontraindikace při konzumaci bobulí

Příznivé vlastnosti bobulí jsou neocenitelné, a to i s ohledem na kontraindikace, vedlejší účinky. Chcete-li vyrovnat poslední, nezneužívejte částky - a vaše tělo bude pod spolehlivou ochranou. Hlavní kontraindikace zařazení brusinek do stravy jsou:

 • alergické reakce;
 • gastritida;
 • vředová choroba;
 • zvýšená kyselost trávicího traktu,
 • onemocnění jater.
Zanechte Svůj Komentář