Artróza chodidel: příznaky a léčba

Chronické onemocnění kloubů způsobující zánět a destrukci tkáně chrupavky degenerativní-dystrofické povahy - artróza je definována léčivem. Častou příčinou jejího vývoje je zhoršení mikrocirkulace krve, metabolické poruchy, zvýšený stres na dolních končetinách, například nadváha. Někteří lidé mají genetickou predispozici k artróze. Toto onemocnění nutně vyžaduje léčbu, jinak je možné úplné zničení postiženého kloubu.

Co je artróza nohou

Onemocnění artrózy často ovlivňuje nohy v důsledku vysoké zátěže na ně. Pro dolní končetiny je největší. Artróza nohou je degenerace a destrukce intraartikulární chrupavky. V závislosti na místě onemocnění je klasifikováno do několika odrůd:

 1. Koxartróza. To je artróza kyčelního kloubu. Onemocnění se vyvíjí postupně, počínaje bolestí a omezením pohybu v postižené oblasti.
 2. Dědičná polyartróza nohou (Kellgrenova choroba). Také se nazývá primární generalizovaná osteoartritida. Onemocnění je spojeno se slabou svalovou soustavou nebo vrozenou patologií chrupavky.
 3. Gonartróza. Onemocnění postihuje kolenní klouby. S úplným zničením je kost vystavena a její povrch je podrážděný. Tělo kompenzuje toto tím, že vytvoří další kostní tkáň, který je přeměněn na osteophytes, který způsobit kloubní deformity.
 4. Artróza malých kloubů nohy, prstů na nohou. Stává se primární a sekundární. V prvním případě se onemocnění vyvíjí jako samostatná, ve druhé je komplikací jiné nemoci.
 5. Polyartróza. Jedná se o celou skupinu degenerativních onemocnění kloubů: kyčle, kolena, nohy, páteře, rukou.

Druhy artrózy malých kloubů chodidla

Dolní končetiny osoby mají složitou strukturu. Příkladem je noha, která se skládá z mnoha malých kloubů. Z tohoto důvodu může být degenerativní proces lokalizován v jakékoliv oblasti chodidla. Vzhledem k místu vzniku deformující artrózy nohy je:

3 rostliny, které pronikají klouby a obnovují chrupavku 20krát lépe než chemik!

Čtěte více ...

 1. Kloub paty a kvádru. Tato část nohy je tvořena zadním kloubním povrchem kvádrové kosti a kvádrové části patní kosti. Tento kloub hraje důležitou roli při zvyšování amplitudy pohybů.
 2. Subtalarní kloub. Nachází se mezi patkou a ramusem.
 3. Plusfalange artikulace. Ze všeho nejčastěji dochází k degenerativním změnám. Je-li metatarsophalangeal. kloub se stává ztuhlým, způsobuje bolest při chůzi.
 4. Vícečetné páteřní klouby. Oni jsou lokalizováni u křižovatky sfenoid a metatarsal kosti, více často postižený spolu s metatarsophalangeal kosti.
 5. Prsty. Často je označena artróza mezifalangeálních kloubů chodidla nebo palce. Onemocnění způsobuje ztrátu pružnosti hyalinní chrupavky.

Příčiny artrózy nohou

Se všemi různými důvody pro rozvoj degenerativních procesů v chrupavce je nejčastějším faktorem vysoká zátěž dolních končetin. Překročí-li kapacitu kloubů, začnou se rozpadat - vyvíjí se artróza nohou. To platí zejména pro sportovce, tanečníky, nosiče, stavitele. Bezpečnostní faktor a limit přípustného zatížení jsou individuální pro každou osobu.

Někteří lidé trpí dysplazií kloubu nebo vrozenou vadou chrupavky, díky níž i mírná námaha vede k destrukci. Mezi další příčiny artritických lézí patří:

 • mikrotraumata;
 • zranění kloubů nebo vazů;
 • ploché nohy;
 • lidské operace;
 • zhoršený metabolismus;
 • hypothermie;
 • dědičné choroby;
 • nepříjemné boty.

Příznaky

Onemocnění je rozděleno do několika fází v závislosti na symptomech a povaze jejich závažnosti. V rané fázi je osteoartritida nohy téměř nepostřehnutelná. Člověk cítí bolest po dlouhém pobytu na nohou nebo při přenášení závaží. Předchůdce může být krutý, zejména na kolenou. Nebezpečí spočívá v tom, že tyto příznaky artrózy nohou nebo jiných kloubů jsou vnímány jako velmi unavené, protože po zbytek zmizí.

V důsledku toho jsou artritické změny častěji detekovány ve druhé nebo třetí fázi. Každý z nich je doprovázen určitými příznaky:

 1. Druhá etapa Bolest se stává výraznější a delší, je bolestivá v přírodě. To nastane ne jediný po fyzické námaze, ale také s menšími pohyby. Reliéf nepřináší ani odpočinek. Vyvíjí se ztuhlost, protože pacient raději nezatěžuje bolestivé místo. Výsledkem je snížení flexibility, atrofie některých svalů. Nad kloubem dochází k otoku a zarudnutí kůže.
 2. Třetí etapa. V tomto stádiu je bolest již nesnesitelná, protože člověk již reflexivně omezuje pohyblivost. Pacient bere pozice, které nezpůsobují nepohodlí. Můžete se pohybovat pouze pomocí invalidního vozíku nebo berlí.

Diagnostika

Při prvních příznacích vyhledejte pomoc lékaře, kterého potřebujete. Specialista prozkoumá stav kloubu, vyhodnotí přítomnost charakteristických znaků. Pokud máte podezření na artrózu nohou, je předepsáno několik postupů, které potvrzují diagnózu, jako jsou:

 1. X-ray. Na obrázku můžete posoudit stav postižené oblasti, viz první degenerativní změny.
 2. Ultrazvukové vyšetření. Jedná se o rychlý a bezpečný způsob detekce změn tkání, které jiné diagnostické metody nemohou identifikovat. Tento postup je předepsán, pokud lékař není zcela jistý, že pacient má artrózu.
 3. Vypočítané magnetické rezonance. Používá se k posouzení stavu kostních struktur a měkkých tkání.
 4. Artroskopie Tento postup pomáhá detailně studovat stav kloubu.
 5. Krevní testy, CRP test (C-reaktivní protein v krvi) a kyselina močová. Odlište artrózu od jiných patologií v přítomnosti pacientových uzlin v kloubní dutině.

Léčba artrózy nohou

Zvláštností této nemoci je, že se jí nelze zcela zbavit. Můžete jen zlepšit stav a zpomalit rozvoj degenerativních procesů v tkáni chrupavky, což zabraňuje jeho destrukci. Z tohoto důvodu je léčba zaměřena na:

 • odstranění bolesti;
 • zvýšení motorické aktivity kloubu;
 • snížení zánětu.

Základem terapie je odmítnutí špatných návyků, aktivní životní styl, nošení pohodlných bot. K odstranění bolesti je předepsán lék proti bolesti. Řada dalších předepsaných léků obnovuje tkáň chrupavky a jiné eliminují zánět. Doplňky k lékům jsou fyzioterapie, fyzioterapie a tradiční medicína. Pacientovi je nabídnuta řada následujících terapií:

 • Bahenní koupele;
 • nošení ortopedické obuvi;
 • Masáže na bolavých místech;
 • ruční terapie;
 • speciální nártové podpěry a vložky pro zlepšení metabolických procesů postižených tkání;
 • provozu v případě běžícího stavu.

Drogová terapie

Chcete-li zastavit artrózu nohou a zmírnit příznaky onemocnění, mohou pomoci pouze léky. V závislosti na stavu pacienta a příznacích artrózy mají předepsané léky od následujících skupin:

 1. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Existují různé formy uvolnění těchto prostředků. Příklady tablet jsou diklofenak, indometacin, paracetamol, nimesulid, ibuprofen. Mezi masti, Indovazin, Ketoprofen, Artrozilen, Ketonal, Fastum-gel přinášejí dobré výsledky.
 2. Anestetika centrálního působení. Zástupci této skupiny drog jsou opioidy, které mají narkotický účinek. Výsledkem je nižší práh citlivosti. Příkladem takových prostředků je Tramadol.
 3. Konvenční léky proti bolesti. Pro silnou bolest se používají nejen opioidy. Takové léky jako Baralgin a Spazmalgon pomáhají odstranit tento příznak. Pokud není síla, která by vydržela bolest, podávají se injekce kortikosteroidů - Diprospana nebo Hydrokortison. Nejsou více než 1 krát týdně. Mezi lokálními léky proti bolesti se používá pozitivní apisatronová mast.
 4. Hondoprotektory. Urychlit obnovu tkáně chrupavky. Obsahují konstrukční prvky samotné chrupavky. V této skupině léků se často používají Terafleks, Arthru, Alflutop, Stoparthrosis.
 5. Léky pro mazání kloubů. Mezi ně patří léky Fermatron, Ostenil, Hyalur. Jsou založeny na kyselině hyaluronové.

Cvičení terapie

Zvláštním místem při léčbě nemocí pohybového aparátu je fyzioterapie. Gymnastika přináší dobrý efekt až po skončení období exacerbací, kdy prošla silná bolest. Cvičení by neměla přinášet nepohodlí a stresové klouby. K tomu, odstranit, trhnutí, náhlé pohyby, nadměrné napětí. Mělo by být měřeno tempo cvičení.

Každý den musíte udělat alespoň hodinu. Začněte trénovat s malým zatížením. Postupně se zvyšuje. Lékaři doporučují na konci posilovny udělat masáž. Fyzikální terapie je obecně užitečná následujícím způsobem:

 • zvýšená elasticita vazů;
 • překonání ztuhlosti;
 • prevence vzniku trvalé kontraktury;
 • stabilizace a zvýšení odolnosti kloubu vůči stresu;
 • zmírnění křečí a bolesti;
 • posilování svalů;
 • zlepšení nálady a vitality;
 • stimulace krevního oběhu v problémových oblastech.

Gymnastika pro nohy

Před zahájením cvičení stojí za to, aby se noha trochu otřela, aby se svaly rozehřály a aby se během cvičení nepoškodily. Pak můžete přejít na hlavní gymnastiku. Musíte sedět na podlaze, natáhnout nohy a střídavě ohnout, pak narovnejte prsty. Vyžaduje se až 10 takových rovnání. Dále jdou kruhové pohyby kotníku ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček. Dále je nutné provést několik základních cvičení:

 1. V sedě střídavě přiléhají k podlaze s patami a prsty. To by mělo být provedeno až 30krát.
 2. Postavte se, položte jednu nohu dopředu, položte ji na špičku. Proveďte 30 kruhových pohybů paty. Opakujte to is druhou nohou.
 3. Lehněte si na záda, ohněte si kolena, opřete si paty o podlahu. V této poloze ohněte / rozepněte nohy v kotníku.

Dieta

Úspěch léčby závisí nejen na drogách a gymnastice. Hraje důležitou roli a výživu. Dieta pomáhá snižovat hmotnost, což má pozitivní vliv na dolní končetiny, protože se snižuje jejich zatížení. Hlavní věc je, že strava není zbavena nezbytných vitamínů a minerálů. Postupujte podle následujících pravidel výživy:

 • nepoužívejte výrobky s chemickými přísadami;
 • nepražte jídlo, ale vařte, upéct, dušené maso nebo páru;
 • jíst zlomek - často, ale v malých porcích;
 • nejíst 3-4 hodiny před spaním;
 • vyloučit smažené, slané, kořeněné;
 • omezit sůl nebo ji zcela odmítnout;
 • Ve stravě zahrnují více odrůd masa a ryb, mléka a mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku;
 • vyberte si z komplexních sacharidů - obilovin a celozrnného chleba;
 • poskytnout tělu vápník pro použití přírodního jogurtu, celeru, petrželky, kopru, špenátu;
 • zelenina musí být používána cuketa, dýně, brokolice, mrkev;
 • poskytnout tělu vitamín E, patří do stravy mandle, vlašské ořechy a piniovými oříšky, lískové ořechy, pšeničné klíčky.

Lidové léky

Před použitím lidových prostředků, měli byste vědět, že se jedná pouze o pomocnou metodu léčby. Jako hlavní terapie se používají léky, dieta a fyzikální terapie. Lidové recepty jen zvyšují jejich účinnost, pomáhají rychle zmírnit bolest a zánět. Tyto vlastnosti mají odvar, koupele, vody s léčivými rostlinami. Mezi účinné recepty patří:

 1. Smíchejte sklenici medové vody s 1 lžičkou. želatina. Pijte tento nástroj denně na prázdný žaludek.
 2. Vezměte pár zelných listů, nakrájejte je, vložte do hrnce. Pak je hněte s tolkushki nebo jen rukama. Výsledná hmota se převede do odšťavňovače. Vylisovaná šťáva navlhčí malý kus vlněné tkaniny. Připevněte ji k bolavému místu po dobu 30-40 minut. Je lepší postup provádět každý večer.
 3. Smíchejte ve stejném poměru med, alkohol, glycerin a jodový roztok. Použijte získaný prostředek k namočení kusu bavlny a namažte bolavé místo ve směru zdola nahoru.
 4. Několik borových větví s jehličí a hlízami jeruzalémských artyčoků je ponoří do lázně s mírně teplou vodou. Přidejte 2 lžíce. Já medu a 1 kg mořské soli. Vezměte si koupel po dobu 15 minut. Po zaschnutí kůže a na bolavém místě vytvořte jódovou síť.
 5. Umyjte 2 cibule, oloupejte a nakrájejte slupky. Vaříme s cibulí v jednom litru vody, dokud není zelenina plně vařená. V budoucnu, kmen bujónu a pít 1 polévková lžíce. třikrát denně před jídlem.

Chirurgická léčba

Pro operaci pro osteoartritidu nohou se uchýlil v případě těžké nemoci. Indikací je neúčinnost lékové terapie. Operace je předepsána pro silnou bolest, která neodstraní léky. Existuje několik možností chirurgické léčby:

 1. Artroplastika. Jedná se o provoz s malým dopadem. Zahrnuje odstranění deformované části kloubní chrupavky, růstu kostí a broušení, aby byl povrch kloubu hladký.
 2. Endoprostetika Operace má nahradit kloub speciální protézou: kovovou nebo kombinovanou. Opakuje povrch struktury, která nahrazuje. Materiál pro protézu nezpůsobuje odmítnutí, nepoškozuje okolní tkáň a neoxiduje.
 3. Artrodéza. Jedná se o operaci k vytvoření umělé ankylosy, tj. upevnění bolavého místa ve stavu úplné nehybnosti.

Prevence artrózy nohou

Opatření k prevenci rozvoje takové nemoci se týkají především životního stylu. Prvním krokem je opustit nepříjemnou obuv. Aby se snížilo zatížení dolních končetin, stojí za to nosit boty pouze s nízkými podpatky. To platí zejména pro ženy s artrózou paty. Nohy by měly odpočívat. Jsou užitečné pro pomalé dlouhé procházky, plavání, cyklistiku. Následující opatření také pomáhají eliminovat společné problémy:

 • správné výživy, aby se zabránilo zvýšení tělesné hmotnosti;
 • snížené riziko zranění;
 • nosit ortopedickou obuv s pružnou podešví a dobrými odpruženými vlastnostmi;
 • posilování imunity zpevňováním, přijímáním vitamínů;
 • včasná léčba endokrinních onemocnění;
 • mírné cvičení;
 • prevence nadměrného chlazení.

Video

Zanechte Svůj Komentář