Patnáctý týden těhotenství

Druhý trimestr těhotenství trvá tři týdny a nastal nejklidnější čas vaší pozice. Teď se vaše tělo nemění tak moc, aby bránilo pohybu nebo narušilo zdraví, ale pocity již jasně připomínají, že očekáváte dítě. Zkušení ultrazvukové lékaři vám již v tomto období dokáží říct podlahu batole a můžete začít připravovat růžové nebo modré šaty pro dítě. Globální změny probíhají s vaším dítětem, rostou tak rychle, jak to nikdy nebude růst, jeho růst a váha přicházejí každý týden, a dnes plod vypadá jako malý a ne zcela proporcionální člověk.

Co se stane s tělem v 15. týdnu

Druhý trimestr již trvá tři týdny, nyní jste dosáhli středu čtvrtého porodnického měsíce (čtyři týdny každý měsíc). Toxikóza prvního trimestru je zcela uvolněna a je to nejkrásnější doba věnovat čas sobě, péči o dům a ne tvrdé práci. Děloha není ještě dostatečně velká, aby způsobila nepříjemnosti nastávající matce, a když právě začínáte přibírat na váze po její možné ztrátě v prvním trimestru.

Nyní se vy a vaše dítě cítíte dobře, dítě je již méně citlivé na působení negativních environmentálních faktorů, spolehlivě se od nich brání placentární bariérou. Nutnost výživy dítěte se však zvyšuje a pokud je výživa matky zdaleka ideální a tělo nemá dostatek látek, trpí oběma. Mateřský organismus stráví poslední zásoby pro potřeby dítěte, což povede ke zhoršení kvality zubů, vlasů, nehtů, anémie a špatného vzhledu.

Vaše pas se postupně rozšiřuje, a zejména pokud jste tenký, váš stav se stává znatelným pro ostatní a v těsně přiléhajících šatech se může vaše bříško mírně vyboulit. Ale u obézních žen může být situace stále nepostřehnutelná, ale subjektivní pocity vám živě připomínají vaši situaci. Obvyklé oblečení se nyní stísnilo, a proto stojí za to změnit šatní skříň na prostornější - dávejte přednost volným halenkám, šatům a kalhotám, které díky speciálním vložkám nebo řezným prvkům nestlačují bříško.

Postupně, v důsledku růstu břicha, se mění těžiště, které se posouvá dopředu, a to mění zátěž nohou. Boty na vysokém podpatku by se měly změnit na nižší a stabilnější, jinak se můžete seznámit s bolestmi na nohou a zádech, křečemi lýtkových svalů a křečových žil. Kromě toho existuje vysoké riziko pádů a zranění. Postupně se zvětšuje objem prsu, bradavky ztmavují, na kůži se objevují žíly, mohou se tvořit strie, takže mléčná žláza vyžaduje zvláštní péči a správný výběr prádla z přírodních tkanin s pohodlnými popruhy.

Výkyvy nálady se staly méně drsnými, postupně zmizely emocionální zážitky, ale mohou být nahrazeny nějakou letargií, pomalostí a absencí. To je normální jev, protože příroda chrání těhotné před stresem a vnějšími dráždivými látkami. Můžete si postupně všimnout, že většina vašich myšlenek a obav se točí jen kolem vašeho státu a budoucího mateřství - to je normální, vzniká tzv. „Dominantní těhotenství“. Tělo zbytečně vypne, což ženě umožní klidně snášet a porodit dítě.

Vývoj plodu: hmotnostní velikost a pohlaví

Do tohoto data, plod dosáhne v hmotnosti 70-80 gramů, a jeho růst je stále měřen od koruny k tailbone (CTE), a to opustí 10 až 13 cm.

V tomto časovém rámci bude možné zjistit pohlaví dítěte se zkušeným ultrazvukovým přístrojem od zkušeného odborníka, protože vnější genitálie dítěte jsou již vytvořeny, i když ještě nejsou zcela jasné. I když jsou však možné chyby, data na podlaze budou vyjasněna později. Vnitřní genitálie dítěte se stále zlepšují - chlapci začínají produkovat hormony testosteron, dívky - první porce estrogenu.

Po 15 týdnech se aktivuje růst končetin, nohy se dohadují o délku rukojetí a postupně se prodlužují. Vzhled dítěte se stále více projevuje na vzhledu malé osoby, ačkoliv oči jsou stále daleko od sebe, hlava je vzhledem k tělu nepřiměřeně velká. Aurikuly zaujmou správné místo, vznikne jejich vzhled, ale jsou stále velmi měkké. Dítě se chová aktivně, pohybuje se a tlačí pryč od stěn dělohy, ale matka prakticky necítí jeho pohyby kvůli silné stěně dělohy a dostatečnému prostoru uvnitř ní pro dítě.

Hlavní událostí ve vývoji tohoto týdne je tvorba mozkové kůry, která bude zlepšena o další měsíc. Během tohoto období, obě hemisféry mozku tvoří gyrus a brázdy, nervové buňky aktivně se rozdělí, tvořit bílou a šedou hmotu mozku. Centrální nervová soustava nyní plynule přebírá funkce kontroly těla dítěte.

Žlázy se aktivně podílejí na práci - mazové a potové, vyrábí se originální mazivo, ale zatím je jich málo. Dítě, díky vývoji chuťových analyzátorů jazyka, může reagovat na jídlo, které matka konzumuje, v důsledku změny chuti plodové vody. Hlavní orgány a systémy také ladí svou práci - srdce se aktivně stahuje a denně přepravuje přes 30 litrů krve do dětských cév. V játrech a žlučníku se tvoří první žluč, která vystupuje ve střevech drobků a vytváří první části původních výkalů, meconium, které se uvolní až po narození dítěte. Ledviny plodu se stávají neméně aktivní, produkují první moč, který se shromažďuje v močovém měchýři a uvolňuje do plodové vody. Během dne jsou několikrát aktualizovány a zcela odstraňují odpadní produkty plodu placentou a tělem matky.

I když jsou první dechy stále ještě daleko, plíce se aktivně trénují, dýchací svaly a membrána se vyvíjejí, hlasivky jsou již tvořeny a tento týden je otevřena glottis. Kvůli tomu všem, plod může vykonávat speciální dechová cvičení, produkovat polykání a opačnou eliminaci plodové vody. Vzhledem k tomu, že se tekutina dostává do dýchacího ústrojí, vzniká plicní tkáň, která připravuje dítě k nezávislému dýchání po porodu.

Rovněž probíhá vývoj kloubů a svalů drobků, díky čemuž může provádět aktivní pohyby - prodlužování a ohýbání končetin, omílání, tlaky. Kosti jsou posíleny aktivní depozicí vápenatých a hořečnatých solí v nich, kůže se stává vícevrstvou. Vrstvy kůže jsou však stále velmi tenké a neexistuje podkožní tuk, takže kůže má jasně červenou barvu a spoustu vrásek. Vlasy se objevují na kůži - lanugo, mnoho chlupů, ale mezi nimi můžete jasně rozpoznat obočí a řasinky.

Dětská plodová tekutina ho spolehlivě chrání před vnějšími vlivy, otřesy, třesem a umožňuje pohyb. Jsou aktualizovány až desetkrát denně, krmí dítě, nyní je jejich objem až 150 ml, a teplota vody je asi 37 stupňů, což vytváří ideální podmínky pro plod. Normálně je plodová tekutina čistá a sterilní, ale jejich složení závisí na výživě matky, její aktivitě a životě dítěte. Pro snížení objemu dělohy, příroda vytvořila zvláštní fetální pozici pro dítě, které od tohoto týdne již může podporovat - tlačí paže a nohy na břiše a kříže. Toto stalo se možné kvůli vytvoření prvních reflexů.

Pocity budoucí matky

Po poměrně obtížném prvním trimestru, nejčastěji doprovázeném toxikózou nebo různými nepříjemnými pocity, hrozbou přerušení, je ve druhém trimestru úleva. Do 15 týdnů od projevu toxikózy zcela zmizí, chuť k jídlu se probudí a tělo aktivně obnoví zdroje strávené v prvních týdnech. Nenechte se unést s jídlem, aby nezískali nadváhu a netrpěli těžkým edémem. I v tomto období však může mít budoucí matka nějaké nové a ne vždy příjemné pocity. Jedním z nich mohou být projevy rýmy u těhotných žen - neustálý pocit nazální kongesce a krvácení z nosu, zejména v noci. Tento jev není nebezpečný, ale měli byste se poradit s lékařem ORL, abyste vyloučili další patologie. Zvlhčování vzduchu, větrání a zavlažování nosu pomocí sprejů s mořskou vodou vám pomůže vyrovnat se s tímto jevem.

Vzhledem ke změně polohy dělohy může být zvýšena potřeba močení do toalety, může dojít k zácpě a nadýmání. Vyrovnat se s tím pomůže cvičení a správné výživy. Tam může být také slabost na pozadí zpočátku snížený tlak těhotných žen, bolesti hlavy a závratě, to stojí za to pohybovat a chodit více, přičemž vitamíny.

Vzhledem k působení hormonů dochází ke zvýšení pigmentace kůže, která se projevuje tmavou linií od pubis po pupek, ztmavnutím dvorce a výskytem několika malých pigmentových skvrn na obličeji a těle, rukou. Vzhledem ke zvýšenému metabolismu, dusivosti, návalům horka a někdy i pocitu nedostatku vzduchu, je to normální, pokud nezpůsobuje výrazné potíže. Dalším společným rysem těhotných žen je zmatek - a proto existuje riziko zranění, musíte si to pamatovat zejména na ulici. Je třeba se více pohybovat, aktivně se zaměřovat na záležitosti. Na pozadí takového rysu, fyzicky, tam je nárůst síly a energie, která vám umožní aktivně cestovat, zapojit se do práce, nakupování.

Dno dělohy se nyní zvedlo vysoko a můžete si ji vyzkoušet na 7-10 cm pod pupkem. V břišní dutině je stále dostatek místa a nyní by neměly být žádné zvlášť nepříjemné pocity, přípustné jsou pouze lehké šikmosti na stranách dělohy, které se protahují vazy dělohy, ale nejsou konstantní, nejsou příliš výrazné a přecházejí při změně polohy těla. jestliže váš žaludek bolí nebo děloha se cítí jako kámen, cítíte jeho kontrakci - kontaktujte okamžitě svého lékaře, může to být příznakem problémů nebo hrozící hrozby těhotenství.

V období 15 týdnů s nedostatkem mikronutrientů se mohou vyskytnout křeče svalů gastrocnemius, problémy se zuby nebo nehty, pak je nutné, na základě doporučení lékaře, začít užívat další vápník. S bledostí, časté mdloby nebo přetrvávající slabost, testování hemoglobinu a suplementace železa jsou nezbytné. Neméně užitečné by bylo užívat hořčík a jód.

Velmi brzy budou odhaleny první pohyby dítěte, ale nyní je děloha stále malá a žena necítí pohyby drobků, i když pro ně mnoho lidí užívá střevní peristaltiku.

Stav dělohy

V době 15 týdnů se děloha několikrát zvětšila, její dno dosáhlo 10 cm od pupku a její tloušťka je nyní asi 2, 5 cm, což je důležité pro plné gestace plodu a ultrazvukové specialisty hodnotí strukturu dělohy. Nyní je děloha dobře cítit přes přední břišní stěnu jako zaoblená hustá formace. Normálně jsou stěny dělohy uvolněné, což umožňuje stěnám dělohy vyživovat placentu a vytvářet dostatek prostoru pro drobky. Když se tón dělohy zvedne, zmenšuje se, stává se kamenem a narušuje potravu placenty, což může vést k začátku jejího oddělení. Proto je výskyt jakýchkoli nepohodlí v děloze důvodem k návštěvě lékaře a kontrakce dělohy s bolestí a krvácením jsou zvláště nebezpečné.

Břicho kvůli růstu dělohy se zvětší, malý hillock je konturován nad pubis, tmavý pruh od pubis k pupku se objeví.

Ultrazvuk v 15. týdnu

Když provádíte ultrazvuk po dobu 15 týdnů, můžete určit pohlaví dítěte, pokud chce správně ležet. I když to není 100% výsledek, ale zkušení lékaři to určují docela přesně. Pokud máte 3D-ultrazvuk, můžete vidět své dítě v celé své kráse, je to již poměrně velké a můžete vidět v detailu - ruce, nohy, obličej. Hlavním úkolem ultrazvuku je však stále určit stav plodu, identifikovat možné malformace a ukazatele míry. Kromě toho, studie stavu placenty a pupeční šňůry, stav děložní stěny a krku, délka děložního čípku a stav jeho vnitřní os, umístění dolní hrany placenty vzhledem k děložního čípku. Ukazatelem ultrazvuku je specifikováno období plodu, vypočtena hmotnost a fetální CTE. Data ultrazvuku tento týden jsou porovnána s předchozími studiemi, aby se posoudila dynamika vývoje plodu, posouzení tepu drobků a uteroplacentálního oběhu.

Výtok z genitálního traktu

Během těhotenství může být množství výtoku z pohlavního ústrojí o něco vyšší, než je obvyklé v důsledku působení estrogenu a progesteronu. Během normálního těhotenství je výtok homogenní, tenký, lehký nebo transparentní, téměř bez zápachu. V přítomnosti hnědého nebo krvavého výtoku byste se měli okamžitě obávat - ve druhém trimestru by nemělo dojít k propuštění. Vzhled krve na ložním prádle může být důkazem těhotenských patologií - cervikální insuficience (děložní hrdlo nemůže držet rostoucí plod), placentární abrupci nebo cervikální abnormality ve formě eroze.

Neméně nebezpečná bude přítomnost výboje s kyselým zápachem ve formě vloček, sýr, který může znamenat drozd. Může také způsobit svědění a pálení, zarudnutí genitálií. Neméně rušivý bude výtok pěnivé přírody, šedé, zelené nebo nažloutlé s nepříjemným zápachem. Tyto sekrece se vyskytují s dysbiózou vaginy (bakteriální vaginóza), s genitálními infekcemi a jsou nebezpečné pro plod, protože infekce může jít na membrány plodu a způsobit infekci. Při sebemenším nepohodlí a změně povahy propuštění byste se měli okamžitě poradit s lékařem.

Jaké testy mají být provedeny

Tento týden budou testy standardem - před návštěvou lékaře se provede vyšetření moči. Pokud to lékař považuje za nutné, může být předepsán speciální výzkum, zejména pokud hrozí ukončení těhotenství nebo vysoké riziko vrozených abnormalit. Provádí krevní testy na hladiny hCG a progesteronu a provádí se fetální ultrazvuk. Ve stejném období od 16 do 20 týdnů těhotenství bude provedeno speciální screeningové vyšetření - trojitý test, který identifikuje riziko vrozených anomálií a malformací plodu.

Bolesti břicha a dolní části zad

Během normálního těhotenství by v břiše neměla být žádná bolest nebo nepohodlí. Přípustné jsou pouze pocity tahu světla v bočních povrchech břicha v důsledku natahování vazů dělohy. Tyto bolesti jsou nestabilní, nejsou výrazné a slabé. Nebezpečí bolesti může být křeče s krvavým výbojem jako známky hrozícího potratu. To vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc a hospitalizaci.

Někdy se může vyskytnout bolest břicha v důsledku problémů s ledvinami - pak se spodní část břicha táhne, bolest se vyskytuje v oblasti pubiky a v případě problémů s ledvinami je bolest na pravé straně (protože tato ledvina trpí častěji). Bolest na pravé straně může být také známkou apendicitidy těhotných žen, zejména v kombinaci s nevolností, podrážděnou stolicí a těžkou malátností. Symptomy pyelonefritidy mohou být také otravné bolesti zad se změnami v močení, bolesti při močení, horečce a celkové malátnosti.

Chlad a rýma

V tomto období těhotenství, nachlazení nebo chřipka již není tak nebezpečná pro plod, protože je chráněna placentou. Jakékoli infekce jsou však nebezpečné, včetně banálního výtoku, protože způsobují indispozici a metabolické poruchy, hypoxii. Vzhledem k poklesu imunity může být u těhotné ženy zima a může se vyskytnout malátnost, horečka, bolest v krku a rýma. Horečka a viry samy o sobě mohou být nebezpečné pro plod, takže nemůžete odmítnout léčbu nebo se pokusit léčit doma, musíte být vyšetřeni lékařem. Lékař v tomto období předepíše léky, které jsou přijatelné pro léčbu, navíc poradí a lidové metody léčby nachlazení. Těhotné ženy mají dostatek obohaceného nápoje, odpočinku na lůžku, kloktání a oplachu nosu, vdechování, pokud není teplota. Povinné bude nemocenské a lůžko.

Hořčičná omítka a banky, termické procedury a užívání léků bez souhlasu lékaře, zejména antivirové a imunostimulační, jsou v této době zakázány.

Režim napájení

Během tohoto období by měla být jídla pětkrát denně, v malých porcích s občerstvením. Těhotné ženy musí mít snídani, během snídaně obilovin, obilovin a bílkovin jsou nejužitečnější, poskytují dlouhodobé sytosti a živin nezbytné pro tělo. Ovoce a zelenina, které se používají ve stravě, by měly být povinné, regulují stolici, dávají nezbytné vitamíny a minerály. Mléčné výrobky nejsou o nic méně užitečné jako zdroj vápníku pro vás a plod - je důležitá řada mléčných výrobků.

Stojí za to omezit produkty, jako je káva a čaj, muffiny a bílé moučné výrobky, kořeněná, slaná jídla, polotovary, konzervy. Nahraďte je nejpřirozenějším a nejzdravějším jídlem. Nyní imunitní systém plodu není citlivý na alergeny a můžete mít čokoládu, citrusy, mořské plody. Но всего стоит употреблять в меру, чтобы не провоцировать негативных реакций в дальнейшем.

Категорически исключен из питания алкоголь и продукты с ним, даже один бокал слабого алкоголя может вызвать негативные реакции у плода.

Pohlaví

В этом периоде сексуальность женщины расцветает, и если врач не запретил вам интимную близость, наслаждайтесь друг другом, в этом сроке чувствительность влагалища и наружных гениталий повышена. Это даст вам новые ощущения, а пока еще небольшой живот не ограничивает вас в выборе поз. Польза от секса несомненна – повышенные дозы гормона удовольствия помогут женщине снять напряжение и расслабиться. Во время секса стоит быть осторожными, отказаться от грубых сношений и глубоких проникновений.

Zanechte Svůj Komentář