Mononukleóza - co je to nemoc. Symptomy a léčba infekční mononukleózy u dětí a dospělých

V případě exacerbace infekčního onemocnění, aby se prolomila úspěšná léčba, je nutné správně identifikovat patogen, identifikovat příčiny infekce pacienta. Například, mononukleóza nastane, když nebezpečný Epstein-Barr virus pronikne do těla, které ovlivňuje orofarynx, játra, slezinu, blízké lymfatické uzliny.

Infekční mononukleóza

Toto onemocnění se také nazývá Filatovova choroba, která je považována za nevyléčitelnou. Nebezpečný virus, pronikající do systémového oběhu, zůstává navždy v životě pacienta. Osoba nežije ve stadiu recidivy, ale každé oslabení imunity vyvolává další útok mononukleózy. Foci patologie jsou hrtan, horní respirační trakt, v blízkosti regionální lymfatické uzliny. Mezi komplikace pro pacienta patří lymfadenitida. Virová mononukleóza je spojena s AIDS, protože nebezpečný patogen přichází do styku s lymfocyty, což vede k jejich deformaci.

Chronická mononukleóza

Inkubační doba viru Epstein-Barrova herpesu nevyvolává pacientovi nepříjemné pocity, zhoršení celkového stavu je vyloučeno. Pokud se v akutní formě onemocnění teplota zvýší, objeví se bolest v krku a porucha, pak je chronická mononukleóza častěji asymptomatická, je důsledkem oslabené imunity. Častěji se takový zdravotní problém u pacienta vyskytuje po dlouhém průběhu akutní mononukleózy. Léčba byla neúčinná. Pacient se zlepšuje, ale v období avitaminózy je ohrožen, druhý útok není vyloučen.

Mononukleóza u dospělých

V dospělosti převažuje diagnóza extrémně vzácně, častěji je připisována dětem předškolního a školního věku. Pokud u dospělých pacientů postupuje mononukleóza, jedná se o recidivu chronického onemocnění. Infekce proběhla v dětství. Po 35 letech existuje pouze několik případů patologie, ale pokud existují, jsou symptomy totožné s malými pacienty.

Mononukleóza během těhotenství

Atypické příznaky nemoci mohou růst v „zajímavém postavení“ ženy, když je její imunita oslabena progresivním těhotenstvím. To je nebezpečný stav, protože infekce plodu hrozí přerušením, potratem, mutací v intrauterinní úrovni. Po diagnóze může budoucí maminka nabídnout mechanické potraty. Pokud je toto onemocnění v lehké formě, základem intenzivní terapie jsou antihistaminika, antiseptika pro lokální použití.

Aby nedošlo k opakování mononukleózy během těhotenství, pacienti by měli věnovat zvláštní pozornost plánování své „zajímavé situace“, podrobit se úplnému lékařskému vyšetření a absolvovat všechny nezbytné testy. Nedoporučuje se uvažovat o úspěšném pojetí, pokud ještě půl roku od té nemoci neprošel. V opačném případě mohou být následky pro stále narozeného pacienta fatální. Skrytá hrozba pro pacienty je následující:

 • lymfadenopatie;
 • fetální hypotrofie;
 • recidivující chroniosepsis;
 • hepatopatie;
 • nízká horečka;
 • poškození nervového systému, zrakových orgánů;
 • hepatosplenomegálie.

Mononukleóza u dětí

Onemocnění se nejčastěji vyvíjí v dětství a domácí léčba není vždy účinná. Rizikem byli pacienti do 10 let, většinou chlapci. Infekce se objevuje při kontaktu s infikovanou osobou, proto je druhé jméno pro mononukleózu „líbání“. Jelikož preventivní opatření nebyla vyvinuta, rodiče by měli sledovat prostředí dětí, vyloučit kontakt s nosiči viru. Mononukleóza u dítěte je doprovázena příznaky intoxikace, progreduje spontánně, stává se hlavní příčinou urgentní hospitalizace pacienta.

Mononukleóza - symptomy

Virus může být přenášen kontaktním způsobem, takže se pacient může na ulici nakazit kolemjdoucím. První příznaky mononukleózy neprodělejí okamžitě, protože patogenní flóra potřebuje 2-3 týdny na zrání, aby získala aktivní fázi. Poté jsou zřejmé symptomy obecné intoxikace a jsou prezentovány následujícími změnami ve vzhledu a celkové pohodě pacienta:

 • výskyt malé vyrážky na těle pacienta se svěděním, jako projev alergické aktivity;
 • vysoká tělesná teplota;
 • poškození nervového systému, jako možnost - porušení fáze spánku a bdělosti, zvýšená emocionalita pacienta;
 • patologické zvětšení lymfatických uzlin;
 • růst jater a sleziny, což je patrné na ultrazvuku peritoneálních orgánů;
 • odbarvení hltanového prstence pacienta.

Rodiče vědí, co může způsobit mononukleózu - to, co je také známo. Ale předvídat příznaky je velmi obtížné. Vše záleží na stavu imunity, věku, vnějších podmínkách života a vnitřních onemocněních malého pacienta. Pokud horečka trvá několik dní, nemocné dítě je naléhavě hospitalizováno.

Diagnóza mononukleózy

K určení viru Epstein Barrové je zapotřebí série testů. Pacient musí podstoupit kompletní krevní obraz, protože v této biologické tekutině je pozorován výskyt atypických mononukleárních buněk v množství 10-12%. To je výsledkem interakce nebezpečného viru s buněčnými strukturami, leukocyty. Navíc vzorec leukocytů ukazuje posun doleva, dochází k mírné leukocytóze.

Nejvíce informativní diagnostickou metodou je krevní test na mononukleózu. V počátečním stadiu tvorby patogenní flóry nejsou mononukleární buňky detekovány, protože převažují ve stadiu tvorby. Po úplném uzdravení zůstávají navždy v chemickém složení krve a pacient se stává nositelem patogenní infekce až do konce života.

Mononukleóza - léčba

Pokud se projeví zánětlivé lymfatické uzliny a je patrný nadměrný růst glandulární tkáně krční oblasti, znamená to, že pacient je nemocný. V takovém klinickém obraze je vyžadován integrovaný přístup k problému, který zahrnuje užívání antibiotik k eradikaci patogenní infekce a posílení léků pro zvýšení imunitní reakce organismu. Antibiotika pro mononukleózu jsou pacientovi předepisována pouze na obtížných klinických snímcích - s komplikacemi.

Léčba mononukleózy u dětí

Monocytární bolest v krku v dětství je nakažlivá nemoc, takže prvním cílem pacienta je izolovat. Potřebuje odpočinek na lůžku, správnou výživu a užívání protizánětlivých léků. Před léčbou mononukleózy u dětí je nutné konzultovat pediatra, aby se vyloučila vlastní léčba. Základem intenzivní terapie je odstranění hnisu z mandlí antibiotiky, paralyzování patogenní flóry pomocí lokálních antiseptik, posílení imunity pacienta vitamínovými komplexy.

Léčba mononukleózy u dospělých

Starší pacienti trpí charakteristickým onemocněním obtížnějším, ale princip léčby je identický. Antibiotika širokého spektra penicilinu se doporučuje jako varianta - Amoxiclav, Flemoxin Solyutab, tablety Augmentinu. Aby se pacient zotavil rychleji, musí léčit bolest v krku roztokem furacilinu Miramistinem. Užitečné informace o léčbě mononukleózy u dospělých řekněte lékaři s ohledem na věk a zdraví dospělého.

Dieta pro mononukleózu

Hlavním cílem pacientova menu je snížení zátěže zvětšených jater, zmírnění postižené sleziny. Jídlo s mononukleózou vylučuje použití mastných, uzených, smažených, sladkých, kořeněných, slaných potravin. Vitamíny mohou být konzumovány ve své přirozené formě. Kromě toho by měl pacient pít více a dávat přednost terapeutickému odvodu s diuretickým účinkem.

Mononukleóza - důsledky

Nedostatek včasné reakce na symptomy je zdraví škodlivý. Pokud není mononukleóza léčena včas, následky pro pacienta mohou být fatální, fatální. To je:

 • obstrukce dýchacích cest;
 • prasknutí sleziny;
 • obrna kraniálního nervu;
 • polyneuritis;
 • Syndrom Guillain-Barre;
 • intersticiální pneumonie;
 • transverzní myelitida;
 • trombocytopenie;
 • encefalitida;
 • transverzní myelitida.

Video: co je mononukleóza

Recenze

Kateřina, 31 let

Pro mě, líbání nemoc, jako HIV podle závažnosti. Přítel onemocněl, po čemž měla více než jednou bolest v krku. Jediný podzim přichází s deštěm, je okamžitě nemocný a jakákoliv virová a katarální onemocnění probíhají ve složité formě. Snaží se brát vitamíny, připravuje lidové léky, ale malý smysl. Takže to stojí za to být nemocný jednou provždy.

Margot, 40 let

Podle ICD kód - 10 mononukleóza onemocnění. Od této chvíle vím o tom osobním příkladem, četl jsem to v seznamu nemocných. Vyléčila z nemoci s monucleated bolesti v krku ve věku 26 let, as komplikacemi. Od té doby se nemohu zotavit, protože jakákoliv změna počasí se setkává s chladem, ARVI. Lékař doporučil posílit imunitní systém všemi dostupnými metodami - zatím bez účinku.

Anna, 31 let

Ve všech indikacích mělo dítě chladno, ale nemohl jsem ji vyléčit 8 dní. Rozhodl se k opětovnému vyšetření a laboratorní analýza krve ukázala mononukleózu. Ihned předepsána antibiotika spolu s probiotiky. Po 5 dnech, dcera šla na změnu, ale lékař řekl, že od této doby je nutné neustále posilovat imunitní systém.

Zanechte Svůj Komentář