Tablety Paroxetinu - návod k použití, složení, indikace, nežádoucí účinky, analogy a cena

Pacienti s depresivními duševními poruchami, sociálními fobiemi, zvýšenou nervozitou a úzkostí, včetně stresu a traumatu, potřebují léky. Paroxetin je moderní lék, který se v takových situacích doporučuje. Recenze lékařů a pacientů ukazují jeho účinnost při širokém spektru psychických poruch a nemocí.

Tablety paroxetinu

Léčivo patří do skupiny antidepresiv SIOZS. Tento selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu je účinný při různých psychologických poruchách, záchvatech paniky, fóbií a depresích, posttraumatickém stresu. Lék se doporučuje jak pro krátkodobý průběh, tak i jako podpůrná léčba, aby se zabránilo recidivě.

Složení

Paroxetin přichází ve formě bílých kulatých pilulek. Jejich povrch je drsný, pokrytý skořápkou. Forma je bikonvexní, na jedné straně zářez. Existují dvě možnosti dávkování: 20 nebo 30 mg účinné látky. Tablety jsou baleny v kartonových obalech po 30 kusech - po třech blistrech po 10 buněk. Hlavní účinnou látkou je hydrochlorid paroxetinu. Úplné složení léčiva:

Hlavní účinná látka

Hemihydrát hydrochloridu paroxetinu

Pomocné komponenty

mikrokrystalická celulóza

dihydrát fosforečnanu vápenatého

sodná sůl kroskarmelózy

stearát hořečnatý

koloidní oxid křemičitý

krospovidon

copovidon

mastek

Shell složení

oxidu titaničitého

mastek

makrogol 6000

hypromelóza

Farmakodynamika a farmakokinetika

Úspěšný účinek léku na tělo u panických poruch je vysvětlen selektivní inhibicí zpětného vychytávání serotoninu mozkovými neurony (SSRI). Paroxetin není podobný složení a struktuře jiných antidepresiv (tetracyklických, tricyklických atd.). Neznižuje psychomotorické reakce. Podle hodnocení pacientů a lékařů, kteří lék vyšetřovali, nebyl žádný vliv na krevní tlak, srdeční frekvenci.

Po konzumaci pilulky se účinná látka vstřebává v gastrointestinálním traktu a vstupuje do jater, odkud se šíří tkáněmi těla, oxiduje se na polární a konjugované produkty. 95% látky se váže na plazmatické proteiny. Konstantní hladina léčiva v krvi je tvořena 1-2 týdny po zahájení podávání, když nastane saturace.

Odběr probíhá ve dvou fázích: metabolismus léčiva v játrech a odstranění oxidačních produktů z těla. Poločas je 24 hodin. Moč obsahuje až 64% metabolických produktů, 36% se vylučuje žlučí střeva. Méně než 1% zůstává nezměněno. Koncentrace účinné látky v těle je vyšší u starších osob nebo u onemocnění jater a ledvin.

Indikace pro použití

Paroxetin se používá k léčbě pacientů s depresivními stavy jakéhokoli druhu, včetně závažných, reaktivních, se zvýšenou nervozitou. Lék zabraňuje recidivě po uzdravení, je účinný u obsedantně-kompulzivních, panických poruch, s agorafobií (strach z otevřených prostor) nebo bez. Lék pomáhá překonat sociální fobie, úzkost, obavy, posttraumatický stres.

Návod k použití Paroxetin

Lék se konzumuje ráno s jídlem. Nepřežvýkejte tablety, musíte pít vodu. Dávkování je doporučeno ošetřujícím lékařem, úprava je možná po prvních týdnech léčby, v závislosti na výsledku. Pro léčbu deprese a záchvatů paniky je počáteční dávka přípravku 20 mg denně. Možná postupný nárůst (10 mg) na maximální přípustný objem za den - 50 mg.

U pacientů s obsedantně-kompulzivními poruchami začíná užívání léku 20 mg denně, postupně se zvyšuje na průměrnou dávku 40 mg denně, nejvýše však přípustných 60 mg denně. U lidí se sociální fobií, úzkostí, léčba začíná denní dávkou 20 mg. Pokud během 14 dnů nedojde k žádným pozitivním změnám, množství léčiva se zvýší o 10 mg denně na maximálně 50 mg denně.

U všeobecných poruch úzkosti, selhání ledvin a jater je doporučený denní příjem 20 mg. U starších lidí by maximální množství léků za den nemělo překročit 40 mg. Na konci průběhu léčby, zrušení drogy, je žádoucí zastavit jeho užívání postupně.

Zvláštní pokyny

Na začátku léčby paroxetinem by měl být stav pacienta monitorován lékařem. To je způsobeno možnými pokusy o sebevraždu. Při manických stavech nebo záchvatech je nutné lék zrušit. U starších lidí se může vyvinout hyponatremie. Dávkování je sníženo, pokud pacienti používají inzulín nebo jiná hypoglykemická činidla.

Lék nezhoršuje psychomotorické reakce - svědčí o tomto hodnocení pacientů a výsledcích výzkumu. Výrobce však doporučuje minimalizovat práci s komplexními mechanismy, řídit vozidlo a další práci, která vyžaduje rychlou reakci a zvýšenou pozornost. Nepředepisujte léky dětem - jeho bezpečnost a účinnost pro tuto věkovou skupinu nebyla testována.

Interakce s léky

Antidepresivum paroxetinu se nepoužívá s inhibitory MAO (monoaminooxidáza). Jeho jmenování je přípustné pouze dva týdny po ukončení léčby. Léčivo ovlivňuje absorpci tricyklických antidepresiv a astemizolu, což zvyšuje pravděpodobnost vedlejších účinků. Metabolismus účinné látky se zhorší od účinků fenytoinu, fenobarbitalu, primidonu a teofylinu užívaných současně.

Kromě antidepresivní léčby nesteroidními protizánětlivými léky, kyselinou acetylsalicylovou a warfarinem se zvyšuje riziko krvácení a změny srážlivosti krve. Při užívání léků, které inhibují jaterní enzymy, je dávka paroxetinu snížena.

Paroxetin a alkohol

V důsledku klinických testů bylo zjištěno, že potraviny, antacida a alkohol nemají vliv na absorpci a vstřebávání léčiva v těle. V tomto případě se zvyšuje toxický účinek alkoholických nápojů, takže během léčby stojí za to se jich zdržet. Ve velmi vzácných případech (zejména při užívání několika psychotropních léků) se mohou objevit kóma nebo srdeční abnormality.

Vedlejší účinky

Během léčby paroxetinem mohou být pozorovány různé vedlejší účinky. Frekvence jejich projevů je nízká. Některé z nich se mohou projevit náhlým zrušením léku, proto je žádoucí postupně snižovat dávku léku, aby se minimalizovala hrozba. Mezi tyto nežádoucí účinky patří:

 • Na straně smyslů a nervové soustavy: bolesti hlavy, závratě, nespavost nebo ospalost, zvýšená úzkost, neuróza, myoklonie (křeče), astenie, beznádejná agrese, agitace (emoční a motorická agitace), amnézie (ztráta paměti), halucinace, poruchy pozornost a myšlení, zmatenost, změny ve vidění, chuť.
 • Na straně pohybového aparátu: myalgie, myopatie, myastenie, artralgie.
 • V urogenitálním systému: snížené libido, anorgasmie, impotence, zvýšené nebo opožděné močení.
 • V gastrointestinálním traktu: zvýšení nebo snížení chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, zácpa nebo průjem, hepatitida.
 • Jiné: vyrážka, svědění, kopřivka, angioedém, hyponatremie, hyperprolaktinémie, galaktorea, ortostatická hypotenze, snížená sekrece antidiuretického hormonu, snížení hmotnosti nebo zvýšení.

Předávkování

Při překročení přípustných dávek léku se zvyšuje pravděpodobnost vedlejších účinků, projevují se jejich projevy. Kromě toho pacienti zaznamenali: nevolnost, suchý pocit v ústní dutině, tachykardii, bradykardii, svalový třes, zvýšené pocení, zvýšený tlak, mydriázu, záchvaty. Pokud se tyto příznaky objeví, je nutné provést výplach žaludku, aby se odstranila neabsorbovaná léčiva. Další léčba je symptomatická.

Kontraindikace

Je zakázáno brát lék s individuální intolerancí ke složkám, které ho tvoří. Stojí za to se ujistit, že neexistuje žádný vzájemný nekompatibilní účinek léků (v podkapitole "Interakce s jinými léky"). Zákaz paroxetinu během těhotenství a kojení, děti mladší 18 let, epilepsie. Pečlivě a pod dohledem lékaře můžete použít tablety pro krvácení, záchvaty, srdeční selhání, hyperplazii prostaty, onemocnění ledvin a jater, glaukom.

Podmínky prodeje a skladování

Antidepresivum Paroxetin bez lékařského předpisu není k dispozici. Zakoupený výrobek musí být uložen ve tmě a chráněn před vlhkostí a přístupem dětí. Doporučená teplota - do 25 ° C Lék je použitelný po dobu 3 let od data výroby.

Analogy paroxetinu

Léčivo patří do skupiny antidepresiv SSRI. Podobné léky v jejich složení obsahují další látky: sertralin, escitalopram, citalopram, fluvoxamin, milnacipran, fluoxetin. Zvyšují účinek nebo rozšiřují užívání léčiv. Mezi hlavní analogy patří:

 • Adepress - antidepresivum s účinným účinkem proti úzkosti.
 • Amitriptylin je jedním z hlavních tricyklických antidepresiv se sedativním, hypnotickým a anti-úzkostným účinkem.
 • Imipramin je jedním z prvních léků k léčbě depresivního syndromu s vysokou a prokázanou účinností.
 • Cloxet je léčba těžké deprese.
 • Cet - používá se pro deprese s různou závažností, úzkostí, poruchami spánku a motorickou motilitou.
 • Medopram - léčí protrahované depresivní poruchy.
 • Paroxin je účinný v nepřítomnosti léčby jinými léky pro psychologické poruchy.

Cena

Cena paroxetinu se liší v závislosti na dávce účinné látky a lékárenského řetězce. Můžete si koupit lék pouze v případě, že máte lékařský předpis. Náklady na lékárny v Moskvě pro 30 tablet s dávkou 20 mg jsou:

Lékárna

Náklady, rublů

E lékárna

313

zdravzona.ru

339

Zdrassiti

390

Apteka.ru

331

Piluli.ru

498


Video

Recenze

Irina, 41:

Po smrti mé matky jsem nemohl dlouho přijít ke svým smyslům. Vina za to, že nepomohla, bolest. Když jsem si uvědomil, že deprese byla zpožděna, šel jsem k doktorům. Vyhozené pilulky, které jsem vypil měsíc. Pomohlo mi to - odvrátil jsem se od situace, dokázal jsem udělat více o mně ao mém manželovi, i když můžu někdy plakat a jít k sobě.

Andrei 37:

Měla jsem nehodu. Fyzicky, všechno bylo v pořádku, ale nemůžu se dostat za volant. Okamžitě se valí panika, potí ruce, tam je strach. V práci bez auta v žádném případě, ale nemůžu jezdit normálně. Dokonce i noční můry sní - silnice, auta. Lékař předepsal pilulky. O dva týdny později poklesla míra úzkosti, mohu pozorně sledovat silnici. Pokračuji v kurzu, chci překonat strach.

Vitalina, 38:

Můj rozvod s manželem byl velmi těžký. Dlouhé soudy, péče o děti - nepřítel si nepřeje. Přestal jsem spát, i když jsem úplně vyčerpaný. Vezmu si antidepresivum s lékařským předpisem, po 10 dnech se sen vrátil, ještě není to emocionálně snazší. Nic se nelíbí, cítím se prázdný. Doufám, že vám tento lék pomůže, zvětšil jsem dávkování.

Zanechte Svůj Komentář