Jak vyčistit nos novorozence

Bezprostředně po narození je dítě naprosto bezmocné, takže je třeba provést všechny základní zákroky pro něj mámu a tátu. Patří mezi ně čištění a opláchnutí nosu. Každý rodič by měl vědět, jak čistit nos novorozence. V opačném případě může dojít k poškození drobků.

Proč čistit nos novorozence

Kojenci mají velmi, velmi úzké nosní průchody, což komplikuje proces dýchání. Pokud se ucpou, dítě se cítí špatně, je zlobivé, nemůže normálně jíst, spát. Samočisticí systém výtoku funguje, což podporuje pohyb prachu a jiných kontaminujících částic blíže k výstupu a jejich odstranění při kýchání. Aby však orgán fungoval normálně, musí se čistit dodatečně.

Dětský nos potřebuje vyčistit, pokud si všimnete, že:

 • v nozdrách se hromadí příliš mnoho hlenů, což ztěžuje dýchání;
 • objevil se suchý kůry, kozyavki;
 • dítě často křičí, když dýchá, zejména při krmení;
 • novorozenec neklidně spí, možná chrápáním;
 • chová se velmi rozmarně, z nedostatku vzduchu si bere hruď.

Jak vyčistit novorozený nos

Postup by měl být prováděn podle potřeby. Pokud novorozenec dobře dýchá, není rozmarný a nedává další varovné příznaky, pak to není nutné dělat znovu. Existuje několik způsobů, jak vyčistit nos dítěte. Můžete okamžitě rozhodnout o tom, jak vše použít nebo zkusit vše, a pak si vybrat nejvhodnější pro vás. Seznamte se s výhodami a nevýhodami čištění nosu novorozence pomocí každé metody.

Bavlněné pupeny

Odborníci, včetně Dr. Komarovského, považují tuto metodu za nejméně účinnou a bezpečnou. Můžete zranit dítě nebo zatlačit hlen ještě hlouběji. Dokonce i speciální dětské vatové tyčinky budou mnohem širší než nosní průchody dítěte, což způsobuje nepohodlí. Tato metoda je využívána pouze jako poslední možnost, pokud jiná zařízení nejsou k dispozici. Před čištěním dětského nosu hůlkami si změkčete kůry.

Bavlněná flagella nebo turundochka

Dobrá metoda pro odstranění kůry, ale nevyčistí všechny hleny, které se nahromadily v nose. Chcete-li udělat flagella, vezměte si bavlněnou podložku, odlupující se. Z jedné poloviny udělejte čtyři stejné díly. Každou z nich vsuňte do tenkého kužele. Před čištěním nosu novorozence lehce navlhčete bičík. Dejte ji do nozdry a přejděte. Pokud je to nutné, můžete několikrát opakovat.

Hruška nebo sprcha

Toto zařízení je ideální pro čištění nosu, i když neodstraní všechny hleny až do konce. Nicméně, hruška je nejbezpečnější použití. Riziko zranění dítěte je minimalizováno. Doporučuje se koupit speciální dětské injekční stříkačky s měkkým pryžovým hrotem, ale pokud takovéto nebylo možné nalézt, můžete použít nejmenší hrušku z hlediska objemu.

Aspirátor

Speciální zařízení, které pracuje na stejném principu jako stříkačka, ale je pokročilejší. Prakticky žádné nevýhody, protože nákup mnoha rodičů zastaví pouze vysokou cenu. Aspirátor může být:

 1. Mechanické. Kapacita s trubičkou. Na křižovatce těsnicí pěny, jako v respirátoru. Matka vloží úzký okraj nádoby do nosní dírky dítěte a ústy nasává vzduch trubicí. Nosní výtok a kůry zůstanou v nádrži.
 2. Elektronické. Připomíná stříkačku s bateriemi. K přístroji začal sát výběr, stačí stisknout tlačítko napájení.
 3. Vakuum. Vypadá to jako elektronika, funguje z vysavače. Ne každý chápe, jak čistit nos aspirátorem pro novorozence, pokud je to vakuum. Tato funkce nemá rád mnoho rodičů.

NOS Moisturizing Aids

Jen pravidelné čištění nebude stačit. Aby sliznice z tohoto postupu nevyschly, měl by být nos pravidelně oplachován, ošetřen speciálními sloučeninami a jinými oleji. To je nezbytné nejen pro zvlhčení, ale také pro prevenci pronikání infekcí do nosohltanu a šíření po celém těle. Chcete-li se rozhodnout, jak si umýt nos pro novorozence, měli byste se seznámit s prostředky, které jsou pro to vhodné. Nezapomeňte vybrat jeden z nich a neustále používat:

 1. Solný roztok pro mytí nosu. Fyziologický roztok chloridu sodného je jednou z nejlepších kapalin pro zvlhčování a změkčování kůry. Prodává se v každé lékárně. Před každým čištěním se doporučuje používat fyziologický roztok. Pokud nevíte, jak si umýt nos s dítětem, pak se rychle naučíte. K tomu, jen několik minut před čištěním, stačí do každé nosní dírky vložit dvě kapky fyziologického roztoku sterilní pediatrickou pipetou.
 2. Domácí solný roztok. Analogický solný roztok, můžete snadno udělat sami. Směs se připraví rozpuštěním lžičky běžné stolní soli v litru teplé převařené vody. Před opláchnutím nosu ho dejte na teplotu 35-37 ° C. Získáte kapalinu, která je ideální pro čištění a změkčení kůry. Musí být používán stejným způsobem jako fyziologický roztok.
 3. Drogerie. Chcete-li změkčit kůry a zvlhčit nos, můžete použít léky nabízené v lékárnách. Veškeré finanční prostředky jsou používány podle pokynů na obalu. Seznam léků na zvlhčení nosu:
 • AquaMaris;
 • broskve, meruňky, vazelíny, oleje z rakytníku;
 • heřmánek (pro roztok);
 • Humer;
 • Aqualore;
 • Marimer;
 • Physiomer;
 • Fluorimarin;
 • Dr. Theissův alergol;
 • Morenazal;
 • Salin.

Jak vyčistit nos novorozence od krusty

Pokyny krok za krokem:

 1. Před čištěním nosu novorozence změkněte kůry. Dejte dítě na záda a kapky 2 kapky jakékoli lékárny nebo domácí zvlhčovač z výše uvedených v každé nozdry. Za pár minut začněte kartáčovat.
 2. Vezměte si jednu z předem připravených bavlněných bičíků. Ponořte ho do jakéhokoliv oleje nebo malty a lehce zmáčkněte, aby se usnadnilo průchod a ne zranění. Vložte bičík do nosní dírky do hloubky nejvýše dvou centimetrů a posouvejte. Opakujte to samé pro každou nosní dírku, dokud neuvidíte, že na vata není zbytkový hlen. Pokaždé použijte nový čistý bičík.
 3. Pokud použijete injekční stříkačku, pak ji zmáčkněte, zavřete jednu dětskou nozdry a ve druhém vložte naolejovaný hrot přístroje. Stříkačku hladce a jemně uvolněte. Vaše rychlost by měla být průměrná. Opakujte postup pro druhou nosní dírku.
 4. Pokud používáte aspirátor, vložte jeho špičku do jedné nosní dírky, druhou upněte. Vezměte slámu do úst a proveďte sací pohyb. Opakujte pro druhou nosní dírku.
 5. Po vyčištění otřete výtok z přebytečného oleje nebo roztoku.

Pak si umyjte nos chladem

Pokud se vylučuje příliš mnoho hlenu, měli byste se před umytím nosem u novorozence poradit s lékařem. Může předepsat speciální vazokonstrikční léky. Pokud lékař zjistil, že neexistuje žádné nachlazení nebo jiné onemocnění a není potřeba pro takové, pak je snadné se zbavit přetížení. Když si všimnete, že se nahromadilo příliš mnoho snotů, odkapávejte si nos fyziologickým roztokem nebo farmaceutickou mořskou vodou (AquaMaris a další). Po několika minutách nasát hlen pomocí stříkačky nebo odsávačky. Pravidelné bavlněné bičíky zde nebudou účinné.

Naučte se aplikovat nosní mycí roztok.

Video instrukce: jak správně umýt nos dítěte

Zanechte Svůj Komentář