Plísňová konjunktivitida - příznaky, diagnostika a léčba

Tato patologie je charakterizována zánětem sliznice oka a je způsobena plísňovou infekcí. Houbový zánět spojivek má pomalý průběh a je charakterizován několika příznaky a onemocnění často postihuje pouze jedno oko (jak je uvedeno na obrázku níže). Riziková skupina zahrnuje osoby, které používají kontaktní čočky a děti, které mají ve zvyku dotýkat se tváří špinavými rukama. Kandidóza oka je obtížně léčitelná, proto vyžaduje integrovaný přístup a pečlivý výběr léků.

Co je plísňová zánět spojivek

Jedná se o oftalmomykózu, která je charakterizována subakutním nebo chronickým zánětem spojivky očního víčka a očí způsobených patogenními houbami. V závislosti na typu patogenu může být hnisavý nebo katarální. Pacient může na sliznici zrakového orgánu pociťovat tvorbu uzlin nebo filmů. V některých případech houbovitý zánět spojivek vstupuje do keratokonjunktivitidy. Infekce se vyskytuje z různých důvodů a patogeny žijí na očních víčkách, slzných kanálech, ve spojivkovém vaku nebo padají z vnějšku na slupku oční bulvy.

Důvody

Plíseň na očích je součástí mikroflóry dutiny spojivky a normálně nezpůsobuje zánětlivý proces. Asi 50 druhů hub se považuje za patogenní pro orgány zraku, včetně takových parazitických typů, jako jsou Coccidioides immitis, Pennicillium viridans, Actinomicetes, Sporotrichum. Exudativní formy charakterizované hnisavými výboji jsou způsobeny kvasinkovými houbami Candida albicans a Aspergillus. Zdrojem infekce může být voda, půda, nemocní lidé nebo zvířata.

Lidé s diabetem, kožními mykózami, kazem, HIV-infikovanými, dlouhodobými antibiotiky nebo hormonálními léky mají zvýšené riziko vzniku onemocnění. Plísňové infekce na spojivkách přispívají k:

 • popáleniny očního záření;
 • mukózní mikrotraumata;
 • mykotická blefaritida;
 • používání kontaktních čoček v rozporu s pravidly jejich provozu nebo skladování.

Příznaky

Primárními příznaky onemocnění jsou zarudnutí očních bulvy, mírné pálení a / nebo svědění a zvýšené slzení. S rychlým vývojem konjunktivitidy je klinický obraz rychle doplněn dalšími příznaky, mezi které patří:

 • krutá reakce na světlo;
 • zvýšené svědění, pálení;
 • zarudnutí kůže kolem oka (hyperémie spojivek);
 • edém spojivek;
 • tvorba nodulárních infiltrátů, které se časem otevírají, v důsledku čehož se objevují hlenové sekrece;
 • v dopoledních hodinách je přítomnost kůry v rozích očí (jako na fotografii);
 • výskyt hnisavých vředů na spojivce se nazelenalým nádechem;
 • ve spojivkové oblasti jsou viditelné filmy žluté nebo šedé barvy, které se snadno odstraní.

Na pozadí hlavní patologie (konjunktivitida plísňového typu) se u lidí často vyvíjí hnisavá lymfadenitida, ve které se objevuje další klinický obraz. Příznaky v tomto případě jsou:

 • ospalost, malátnost;
 • slabost;
 • bolesti hlavy;
 • mírně zvýšená teplota, která je doprovázena zimnicí a záchvaty horečky;
 • konsolidace, bolestivost regionální lymfatické uzliny;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zčervenání kůže v blízkosti zanícené lymfatické uzliny.

Komplikace

Jakákoli konjunktivitida, pokud není léčena včas, může vést k šíření zánětlivého procesu do hlubokých struktur zrakového orgánu. Kromě toho houbová zánět spojivek ohrožuje tvorbu vředů a lézí rohovky s další tvorbou jizev. V konečném důsledku to může mít za následek snížení vidění až do bodu úplné slepoty. Dlouhý průběh onemocnění může způsobit deformaci okrajů a kroucení víček.

Diagnostika

Uznání očních chorob - práce oftalmologa. Pro potvrzení diagnózy se provádí kontrola a laboratorní identifikace původce zánětu. Kromě vnějších symptomů může plísňové oční onemocnění indikovat zhoršení stavu pacienta během léčby antibiotiky nebo glukokortikosteroidy. Detekce mykóz se provádí pomocí následujících diagnostických metod:

 • výzkum škrábání ze spojivky;
 • bakposev oddělitelné látky na živných médiích.

Léčba

Terapie akutní plísňové konjunktivitidy vyžaduje lokální a systémové použití antimykotik. Lékař předepisuje instilaci roztoků, jako je Natamycin, Nystatin, Amphotericin B, do dutiny spojivky. Fungistatické a fungicidní přípravky ve formě mastí a kapek se připravují ektemporálně (na objednávku v lékárně).

Pro vyléčení houby v očích použijte systémový fungicidní přípravek, například itrakonazol nebo flukonazol. Při rozsáhlém zánětu je pacientovi indikováno intravenózní podání amfotericinu B. V průměru trvá léčba 4-6 týdnů a musí být kontrolována oftalmologem. Po úplném klinickém zotavení se ze spojivky odstraní šrot. To je nezbytné pro potvrzení zotavení pacienta a vyloučení přechodu patologie na latentní formu.

Lokální léčba

S rozvojem bakteriální konjunktivitidy pro léčbu patologie se předepisují antibiotika ve formě kapek (0, 25% roztok levomycetinu, sulfacyl sodný). Jsou-li houbové choroby oka doprovázeny hojnými sekrecemi, spojivkový vak se promyje roztokem furatsiliny, manganistanu draselného a do něj se vloží mast z oletretrinu (několikrát denně s těžkým procesem, jednou se světlem).

Antibakteriální kapky

Pro léčbu se používají speciální antibiotika ve formě kapek, které působí hlavně na sliznici očí a prakticky nevstoupí do krevního oběhu. To přispívá k zachování normální mikroflóry celého organismu s intenzivní antibakteriální léčbou orgánů zraku. Při konjunktivitidě může lékař předepsat některý z následujících přípravků:

 1. Albucid Lék inhibuje růst bakteriální flóry, včetně hub, streptokoků, gonokoků, chlamydií atd. K dispozici v koncentracích 20 a 30%. Použijte kapky až 6krát denně, pohřbte 2-3 kapky. Hlavní kontraindikací přípravku Albucid je alergická reakce na sulfacetamid. Nedostatek léku - pocit pálení v očích během používání.
 2. Tobrex. Aktivní složkou léčiva je antibiotikum tobramycin, které má široké spektrum účinku. Nástroj se vyznačuje bakteriostatickým účinkem proti Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus, plísním atd. V akutních případech plísňové konjunktivitidy se kapky používají každé 4 hodiny. Nevýhodou Tobrexu je otok, alergie, zarudnutí oční bulvy, oční víčka při užívání léku. Navíc poměrně často dochází k alergické reakci na léčivo.

Oční mast

Přítomnost jakékoliv formy očního onemocnění vyžaduje komplexní diagnostiku a terapii, kterou vybere oftalmolog. Léčba plísňové konjunktivitidy zahrnuje použití očních mastí. Mezi nimi jsou efektivní:

 1. Tetracyklinová mast. Léčivo obsahuje antibiotikum tetracyklin, který není prakticky aplikován do krve, pokud je aplikován lokálně. Určená mast na bakteriální a plísňovou konjunktivitidu. Výhodou léčiva je maximální bezpečnost, proto je možné léčit tetracyklinovou mastí i během těhotenství. Nedostatek drog - zákaz používání dětí do 8 let.
 2. Torbex. Mast je optimální v případě potřeby rychle odstranit příznaky onemocnění. Léčivo obsahuje tobramycin, který může léčit děti. Přípravek Torbex se používá k léčbě očních infekcí, keratitidy, ječmene, endoftalmitidy, aspergilózy a jiných plísňových lézí orgánu zraku. Velkou výhodou masti je, že umožňuje léčit i novorozence od 2 měsíců věku.

Lidové léky

Podle oftalmologů je nemožné léčit oční onemocnění plísněmi lidovými prostředky, ale s jejich pomocí je možné snížit intenzitu symptomů konjunktivitidy. Účinné léky, které jsou doporučeny jako doplněk hlavní terapie, zahrnují:

 1. Kapky s aloe šťávou z konjunktivitidy plísňového typu. Čerstvě vymačkaná kapalina se zředí vařenou vodou 2: 1 a pohřbí se v postiženém oku 2-4 krát denně. Nástroj pomáhá eliminovat otok a bolest.
 2. Pleťová voda z infuze heřmánku. Chcete-li připravit vývar, 1 polévková lžíce. Já květiny nalít sklenici vroucí vody a trvat 30 minut. Kapalina se vypustí a navlhčí vatovými tampony, které se ihned aplikují na víčka. Tento nástroj je užitečný jako u plísňových zánětů spojivek a alergický, navíc má antivirové vlastnosti, odstraňuje slzné kanály, zmírňuje zarudnutí, otok.

Prevence

Jakákoli nemoc je mnohem snazší předcházet, než léčit. Za tímto účelem by mělo být provedeno několik důležitých preventivních opatření, včetně následujících:

 • nepoužívejte ručníky, kapesníky nebo jiné ručníky;
 • v prašných oblastech, oblastech vždy používejte ochranné brýle;
 • při nošení kontaktních čoček se ujistěte, že dodržujete pravidla péče o ně (pokud jsou infikovány plísňovou konjunktivitidou, staré čočky musí být nahrazeny novými nebo pečlivě ošetřeny léky);
 • Je důležité pravidelně posilovat imunitní systém (sport, správná výživa, kalení, atd.), Protože se začínají vyvíjet oční infekce s jeho poklesem.

Oční houba photo

Video

Zanechte Svůj Komentář