Kreon - návod k použití, indikace, dávkování pro děti a dospělé, vedlejší účinky, analogy a ceny

Porušení stolice, které se projevuje častým průjmem, přetrvávající exacerbací onemocnění trávicího traktu, nutností sedět na terapeutických dietách: v těchto situacích gastroenterologové často předepisují Creon - návod k použití, který tvrdí, že jej lze používat i průběžně. Velký počet pozitivních hodnocení od pacientů také vytváří důvěru, pokud jde o tento lék, ale je to bezpečné a účinné?

CREON Medicína

Tento nástroj patří do skupiny enzymových přípravků, které kompenzují nedostatek funkce pankreatu nebo jsou doporučeny pro prevenci poruch trávení v případě chyb ve stravě. Indikace pro použití Kreonova hmota: předepisuje se pro léčbu cystické fibrózy a pankreatitidy, pomáhá potlačovat nadměrnou sekreci pankreatu a dokonce má na ni slabý analgetický účinek, proto eliminuje bolest břicha. Nicméně:

 • Dokonce i s velkým počtem pozitivních recenzí z důvodu jeho složení (pankreatin je získáván z pankreatických žláz prasat), někteří experti jsou považováni za nebezpečný.
 • Kreon nevyléčí, ale upravuje procesy trávení, provádí substituční terapii. Když pilulku zrušíte, situace se vrátí do výchozího bodu.

Složení a uvolňovací forma

Některé zdroje zmiňují kreonové pilulky nebo tablety, ale tento lék nemá takové dávkové formy: jedinou možností, kterou lze nalézt na policích domácích lékáren, jsou tobolky obsahující béžově zbarvené mikrosféry s vepřovým pankreatinem, což je účinná látka. Shell je enterický, založený na želatině, velikost kapslí je malá, takže se snadno spolknou i pro dítě. Lékárny nabízejí několik dávek:

 • 10 000 IU;
 • 25 000 U;
 • 40 000 U

Pankreatin, který je v želatinových kapslích a je jedinou účinnou látkou, se skládá ze 3 trávicích enzymů: aminokyselin lipázy, amylázy a proteinázy. Pomocnými složkami jsou makrogol, parafin, několik oxidů železa, oxid titaničitý, dimethikon, želatina. Jaká dávka lipázy a dalších enzymů každá verze přípravku obsahuje tuto tabulku:

10 000 IU

25 000 U

40 000 U

Pankreatin

150 mg

300 mg

400 mg

Lipase

10 000 IU

18000 U

40 000 U

Amyláza

8000 U

25 000 U

25 000 U

Proteáza

600 U

1000 U

1600 IU

Farmakodynamika a farmakokinetika

Enzymové složení kreonu podle oficiálních pokynů má za cíl usnadnit rozpad tuků, sacharidů a bílkovin, které se pak budou zcela vstřebávat v tenkém střevě. Když vstoupí do střeva, obsah tobolky se uvolní, smísí s jídlem a pak se enzymy rozdělí, aby zpracovaly obsah střeva. Výsledek tohoto procesu je ovlivněn střevními enzymy nebo přímo absorbován. Lék vykazuje maximální aktivitu enzymu po půl hodině po užití kapsle.

Indikace pro použití

Jak je možné se poučit z oficiálních pokynů, kreon je nezbytný v situaci, kdy enzymy pankreatu nemohou být produkovány nezávisle nebo jsou syntetizovány v malých množstvích, což vede k narušení procesu trávení potravy a neúplné absorpci enzymů ve střevě. Užívání této drogy může být ospravedlněno i s preventivním účelem, pokud se osoba rozhodla konzumovat těžké potraviny. Hlavní pokyny pro použití oficiálních instrukcí se však nazývaly enzymová nedostatečnost pankreatu, ke které dochází, když:

 • gastrointestinální onemocnění (zejména chronická pankreatitida);
 • rakovina pankreatu;
 • odložena gastrosektomie;
 • cystickou fibrózu;
 • obstrukce žlučovodu.

Jak se kreon

Informace uvedené v oficiálních pokynech uvádějí, že lék Creon se používá v plné dávce pouze pro hlavní jídla, a pokud je třeba tobolku užívat s občerstvením, vezme se polovina dávky. Z tohoto důvodu, pokud pro hlavní léčbu lékař považoval za nezbytné použít 25 tisíc kusů najednou, pak budete navíc muset koupit 10 tisíc kusů a pít tyto občerstvení. Několik dalších bodů:

 • Aby se zabránilo vzniku zácpy, instrukce doporučuje mytí kapslí velkým množstvím vody a udržení rovnováhy vody po celý den.
 • Pokud chcete kapsli otevřít, její obsah by měl být smíchán s kyselým homogenním jídlem: jablečná šťáva / bramborová kaše, jogurt jsou vynikající. Mějte na paměti, že produkty by neměly být horké - to povede k rozpuštění mikrokuliček před smícháním s obsahem žaludku.
 • Obsah tobolek se používá k jednorázovému použití: nemůžete je míchat s jídlem a jíst polovinu a zbytek nechat na chvíli v lednici.
 • Trvání užívání podle instrukcí může být několik let, pokud je vrozené selhání trávicího systému vyžadující substituční léčbu.

Creon 10.000

Jako preventivní opatření, aby se zabránilo pocitu těžkosti po jídle, nevolnosti nebo bolesti břicha, lékaři předepíšou jednorázové použití léku v koncentraci 10 000 IU. Počáteční dávka bude 1 tobolka, která musí být užívána s hlavním jídlem (ne pár sendvičů), zapít velkým množstvím teplé vody nebo po jídle. Při chronických onemocněních trávicího ústrojí a dočasných zažívacích poruchách můžete tuto dávku ponechat 1 až 3krát denně. Doba trvání léčby (v případě potřeby) je konzultována s lékařem.

Creon 25000

Pokud slinivka břišní nevyvolává nezávisle množství enzymů potřebných pro trávení tuků, bílkovin a uhlohydrátů, je pro kontinuální použití předáván přípravek Creon 25 000. Pro hlavní jídlo je to minimální dávka, ale v případě potřeby se doporučuje užívat 3 tobolky (tj. 70 tis. ) - jejich přesný počet závisí na závažnosti onemocnění. Instrukce dále uvádí:

 • U cystické fibrózy se dávka vypočítá podle hmotnosti a může dosahovat až 10 000 jednotek na každý kg tělesné hmotnosti.
 • V případě potřeby se na začátku jídla odebere méně než polovina kapsle a ke konci se odeberou zbývající mini-koule.

Dávkování 40 000

Vysoká koncentrace (400 mg pankreatinu v kapsli) účinné látky je nutná u lidí, jejichž stav vyžaduje substituční léčbu enzymy pankreatu: nekupují tobolku pro 40 000 U pro prevenci. Použití je sjednáno s lékařem, klasické dávkování začíná od 1 kapsle pro každé jídlo a, individuálně vypočítané, se zvyšuje na 10 tisíc U / kg.

Creon pro děti

Kromě individuálního výpočtu dávky, oficiální instrukce indikuje potřebu dodatečně připravit lék pro použití u dětí: proto se obsah tobolky nalije do tekutých nebo měkkých potravin, které není třeba žvýkat. V této formě je Creon dán kojencům a lidem, kteří porušili mechanismus polykání. Poté je důležité vzít velké množství tekutiny, aby se zabránilo sedimentaci mikrokuliček v ústech. Výpočet dávky by měl provádět pediatr, oficiální instrukce uvádí pouze přibližná doporučení:

 • U cystické fibrózy je dítě do 4 let předepsáno 1000 U na každý kg tělesné hmotnosti. Děti nad tento věk dostávají 500 IU na kg hmotnosti.
 • Novorozenci dostávají polovinu obsahu kapslí 10 000 IU (tj. 5 000 IU), ale výhradně pod dohledem lékaře.

Zvláštní pokyny

Pokud byl korton 40 000 předepsán pacientovi trpícímu cystickou fibrózou pro dlouhodobé užívání, měl by být lékařem neustále sledován: lékařská statistika uvádí, že v takové situaci byla často diagnostikována zúžení ilea, tenkého střeva a slepého střeva. Navíc všichni pacienti, kteří užívají více než 10 tisíc jednotek na kg denně, vyžadují monitorování, aby se zabránilo fibrozační kolonii, i když provedené studie neprokázaly přímou souvislost mezi touto patologií a použitím kreonů. Existuje několik dalších stejně důležitých bodů:

 • Zvířecí původ pankreatinu, na kterém léčivo působí, umožňuje teoretické riziko přenosu infekce. Po celou dobu existence Creonu a jeho jmenování do pacientů nebyly tyto případy zaznamenány, ale v pokynech je tento okamžik zmíněn jako pravděpodobný.
 • Lék nemá žádný vliv na nervovou soustavu a mozkovou činnost, proto může být použit v situacích vyžadujících zvýšenou koncentraci a pozornost.
 • Případy předávkování jsou vzácné, projevují se především příznaky hyperurikurie / hyperurikémie, vyžadují (podle oficiálních pokynů) symptomatickou léčbu a přerušení léčby.
 • Dlouhodobé užívání tohoto léku by mělo být doprovázeno jmenováním léků obsahujících železo, protože Kreon snižuje jeho vstřebávání.

Během těhotenství

V pokynech připojených k léku se uvádí, že neexistují přesné údaje o účinku pankreatinu na ženu během těhotenství a dělohy dítěte, a proto není oficiálně uznán jako nebezpečný. Nemá teratogenní vlastnosti, nicméně neustálé užívání by mělo být projednáno s lékařem. Většinou těhotným ženám je předepsáno CREON 10 000.

Creon kojení

Stejně jako u léčby těhotných pankreatinem neexistují přesné údaje o kombinaci laktace a této účinné látky. Enzymové přípravky na pozadí kojení mohou být použity, pokud se používají jednorázově a v malých dávkách (s dietními chybami, zažívacími obtížemi apod.). Pokud jsou však jmenováni jako náhradní terapie, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem.

Interakce s léky

Instrukce neposkytuje informace o konfliktu mezi tímto lékem a jinými léky, ale lékaři doporučují nepít současně s dalšími zdroji pankreatinu, protože nadbytek tohoto enzymu vede k negativním důsledkům. Než začnete Creon užívat delší dobu, měli byste svému lékaři podat seznam všech léků, které pijete.

Vedlejší účinky

Pokyny uvádějí, že i dlouhodobé užívání léku je dobře snášeno, protože složení kreonů má látku co nejblíže látce vnímané lidským tělem jako vlastní. Výskyt negativních reakcí však není vyloučen, zejména z gastrointestinálního traktu: může to být porušení stolice, nevolnost nebo zvracení, bolest břicha, intestinální rozrušení, ale většinou patří k základním onemocněním. Kromě zažívacích orgánů mohou reagovat:

 • Kožní alergické reakce ve formě vyrážky a ve vzácnějších situacích kopřivka nebo svědění.
 • Respirační systém - anafylaktické reakce jako projev alergií.
 • Imunitní systém - jakékoliv příznaky přecitlivělosti na složky Creon.

Kontraindikace

Enzymové přípravky jsou považovány za relativně bezpečné, takže hlavní kontraindikace použití kreonů je považována za individuální citlivost na kteroukoli z látek, které tvoří. U pacientů s akutní pankreatitidou nebo exacerbací chronické léčby je také vhodné neprovádět léčbu tímto lékem, aby nedošlo k vyvolání nežádoucích účinků.

Podmínky prodeje a skladování

Creon ve všech domácích lékárnách je k dispozici bez lékařského předpisu. Skladovatelnost neotevřených obalů je 2 roky, po otevření je však obsah spotřebován nejdéle 3 měsíce. Po celou dobu užívání by měl být lék na tmavém místě, kde teplota vzduchu nepřekročí 20 stupňů.

Creonovy analogy

Vzhledem k vysokým nákladům na tento lék není k dispozici pro všechny kategorie populace, zejména pokud se předpokládá, že není dlouhodobá léčba, ale vzácný příjem podle situace. Lékaři nazývají nejznámější a nejúčinnější náhradu Mezim: pracuje také na pankreatinu, pouze v nižší koncentraci. Kromě něj může být jmenován:

 • Pankreatin;
 • Penzital;
 • Pangrol;
 • Mikrasim;
 • Hermital.

Creon Cena

Cena tohoto léčivého přípravku je dána množstvím účinné látky a cenovou politikou prodejního místa. Většina lékáren v Moskvě nabízí balení 20 tobolek zakoupených za 280-340 str., Ale to je nejnižší dávka pankreatinu. Kompletní obrázek cen je k dispozici ke studiu v této tabulce:

Dávkování

Stolichki

E-Lékárna

10 000 IU

225 r.

283 r.

25 000 U

463 r.

557 r.

40 000 U

1290 r.

1419 str.

Recenze

Rita, 26 let

Viděl, jak předepsal lékař pro chronickou pankreatitidu Creon, minimální dávka je 10 000, 3 kapsle denně. O týden později začala bolest v žaludku kňučícího, putujícího charakteru. Po návštěvě u doktora jsem musel nahradit Mezima. Je to škoda kvůli ceně - koupil jsem si 2 balíčky najednou, předpokládal se dlouhý kurz.

Anna, 34 let

Kvůli chronickým problémům s játry a žlučovými cestami pravidelně piju Creon - instrukce pro jeho použití byly studovány před a po „léčbě“ a pokusili se pít z půl tobolky. Nyní přijímám před obědem a večeří plné (10 000 IU), kurz po dobu 2-3 týdnů. Zvláště dobrý nástroj pracuje s těžkými potravinami: bez nevolnosti a bolesti.

Olga, 30 let

Po resekci žaludku byla mámě (s anamnézou pankreatitidy) předepsána 2 dávky kreonů: 40 000 U nápojů odpoledne a 25 000 U večer. Léčba je drahá, protože jako náhrada enzymové terapie je proces trávení kompletně upraven. Snažil se jít do Penzitalu, ale účinek je slabý.

Zanechte Svůj Komentář