Domácí peeling obličeje - jak si vybrat a udělat prostředky pro samočisticí

K odstranění kůže mrtvých a neživotaschopných buněk, odstranění akné, zánětu, malých vrásek, pomůže postup nazývaný peeling. Zajišťuje odstranění zrohovatělé vrstvy peelingem pomocí speciální kosmetiky. Dříve byl podobný postup prováděn pouze v salonech, ale v poslední době bylo mnoho metod, kterými lze peeling obličeje provádět doma.

Co je peeling

Exfoliace je další název procedury, během které dochází k exfoliaci horní vrstvy keratininu kůže (epidermis) na mladé a zdravé tkáně. Spolu s mrtvými buňkami, špínou, prachem, mikroby, kožním mazem, stejně jako látkami vylučovanými mazovými a potními žlázami - acetonem, močovinou, solemi amoniaku, jsou toxické složky odstraňovány z obličeje. Aktivují se metabolické procesy v kůži, regenerace tkání, tvorba elastinu a kolagenu, na kterých závisí elasticita epidermy, zlepšuje se.

Základem exfoliace je přirozený proces, ve kterém jsou staré buňky nahrazeny novými. Často se stává, že oddělené šupiny neopouštějí kůži a ucpávají póry - malé otvory v epidermis, skrze které jsou z těla odstraněny pot a maz. Když jsou póry ucpané, kůže ztrácí schopnost absorbovat kyslík, stává se vlhkým, stává se náchylným k zárodkům. Bakterie se v něm začínají množit. Výsledek - akné, akné, vrásky, jizvy, věkové skvrny.

Tento problém řeší peeling. Nejen čistí pokožku, odstraňuje akné, záněty, ale také odstraňuje drobné vrásky, pigmentové skvrny. Po zákroku se zvyšuje schopnost epidermis absorbovat kyslík, vlhkost, různé užitečné látky, které jsou v ní obsaženy jako součást nutričních masek. Současně se zlepšují ochranné vlastnosti epidermy: lépe odolávají agresivním účinkům vnějšího prostředí, zabraňují napadení mikrobů.

Ačkoli exfoliace je užitečný postup, nemůže být proveden z žádného důvodu. Zdravá, dobře udržovaná, čistá pleť ji nepotřebuje. Indikace pro umělý peeling jsou:

 • Mastná pleť. Čím více mazu produkují mazové žlázy, tím širší jsou póry, čím více škodlivých látek, tuků a nečistot se v nich hromadí, což narušuje plný vývoj a dýchání buněk.
 • Oprava a prevence změn souvisejících s věkem. S věkem se proces regenerace buněk zpomaluje, kůže mizí, stává se ochablou, matnou. Exfoliace stimuluje tento proces.
 • Pigmentové skvrny.
 • Kožní nemoci, kvůli nimž epidermis zesiluje (psoriáza, demodikóza, ichtyóza).
 • Jizvy, strie.
 • Akné v mírném množství. Exfoliace odstraňuje nečistoty, které způsobují zánět tváře.
 • Zarostlé vlasy - často vidět po epilaci, když nové chlupy nejsou schopny rozbít cestu ven.

Měli byste být opatrní, pokud je kůže příliš citlivá a náchylná k zjizvení. Kosmetička nedoporučuje profesionální nebo domácí peeling s kyselými produkty na jaře nebo v létě: riziko spálení sluncem a výskyt pigmentových skvrn během rehabilitačního období je příliš velký. Kontraindikace postupu jsou:

 • Těžký zánět kůže, doprovázený velkým počtem akné a černých teček. Procedura může zvýšit podráždění, což povede ke zvýšeným zánětlivým procesům.
 • Kožní onemocnění v akutní fázi - kuperóza, melanom, keratóza, seboroická dermatitida atd.
 • Nedávné kožní léze, které ještě nebyly zcela zhojeny nebo zhojeny, obsahují čerstvé stehy. Po epilaci je nutno postup provést nejdříve sedm dní.
 • Infekční onemocnění (chřipka, nachlazení, herpes v aktivní fázi).
 • Těhotenství, kojení.
 • Léčba léky, které zvyšují citlivost epidermis na sluneční světlo. Taková léčiva zahrnují kyselinu salicylovou a kyselinu azelaovou, Roaccutane, benzoylperoxid hydrochinonu.

Aromatické retinoidy, které se používají externě (Ayrol, Retin-A) nebo dovnitř (Roaccutane), zvyšují peeling, inhibují syntézu kožního mazu, přispívají ke zúžení mazových žláz. Užívání těchto léků současně s exfoliací může ovlivnit hlubší vrstvy, než bylo původně plánováno, což vyvolá nežádoucí účinky. Z tohoto důvodu je nutné přestat užívat vnější retinoidy týden před peelingem, tablety - šest měsíců.

Zobrazení

Existují mechanické, chemické, hardwarové (laserové, ultrazvukové) typy loupání. První zahrnuje peeling s křovinami obsahujícími brusné částice - drcené kameny, skořápky, zrna atd. Nástroj se otírá lehkými masážními pohyby. To umožňuje abrazivům efektivně čistit póry a odstraňovat z nich znečištění. Další možností pro domácí exfoliace je gommage: lék se aplikuje na obličej, čeká několik minut, po kterém se obnovené vločky role s konečky prstů.

Chemické peelingy pro obličej doma se doporučují po dvaceti pěti letech. Pro tento postup používejte léky obsahující kyseliny. Poškozují horní vrstvy kůže, což přispívá k odlupování odumřelých buněk, pronikají do ucpaných pórů a dlouhodobě je čistí. V závislosti na tloušťce vrstvy epidermis, která bude odstraněna během chemického čištění, existují tři typy exfoliace:

 • Povrchní nebo jemný. Ovlivněna je pouze stratum corneum, která neobsahuje živé buňky. Můžete dělat doma.
 • Střední. Ovlivňuje hlubší vrstvy kůže, kvůli které jsou zničeny nejen mrtvé, ale i živé buňky. Aktivuje metabolické procesy, stimuluje syntézu kolagenu a elastinu, zlepšuje krevní oběh. Tento postup lze provádět jak v salonech, tak doma.
 • Hluboko. Eliminuje hluboké vrásky. Tato procedura ničí celou vrstvu epidermis, proto je nejtraumatičtějším typem exfoliace a zároveň velmi toxická. Postup by měl provádět odborník.

Prostředky pro loupání

Než si doma vyberete čistič na obličej, je nutné určit metodu, pomocí které se provádí odlupování - mechanické nebo chemické. Účinnost postupu do značné míry závisí na vhodně zvoleném kosmetickém přípravku - křoviny nebo typu kyseliny, jeho koncentraci (ovlivňuje hloubku pronikání), kyselosti, času stráveného na kůži. Hodně záleží na formě uvolňování léčiva - aktivita účinné látky je v kapalném činidle mnohem vyšší.

Scrubs nebo gommazhi nekupují žádný problém, prodávají se v mnoha kosmetických obchodech. Při nákupu musí být zohledněno složení, věk, typ kůže. Lék lze aplikovat několikrát týdně, vyhnout se místům zánětu. Chemické exfoliační produkty se prodávají v lékárnách. Osvědčené ovoce nebo AHA kyseliny:

 • glykolová - eliminuje pigmentové skvrny, aktivuje produkci kolagenu, elastinu, má antioxidační účinek;
 • citron - má bělící a dezinfekční vlastnosti, je antioxidant;
 • kůry jablečné, podporuje regeneraci buněk;
 • víno - zvlhčuje, odlupuje, bělí kůži;
 • Mléko - má protizánětlivý a exfoliační (čistící) účinek, rozjasňuje pokožku, podporuje syntézu kolagenu.

Ovocná kyselina je odstraněna z obličeje neutralizátorem, který je třeba zakoupit současně s chemickým peelingovým prostředkem. Základem drogy - alkalický roztok, vitamíny, minerály. Tyto látky neutralizují agresivní kyselinu, normalizují acidobazickou rovnováhu, krmí epidermis, mají protizánětlivé, zklidňující účinky.

Populární lék je Jessner peeling, který zahrnuje resorcinol, salicylic a mléčné kyseliny. Tento lék se doporučuje pro prevenci stárnutí po dvaceti pěti letech. Resorcinol dezinfikuje epidermis, kyselina salicylová podporuje rychlou deskvamaci buněk, má bakteriologický účinek. Naneste na povrch a střední čištění.

Po třiceti letech kosmetologové doporučují exfoliaci pomocí organické kyseliny trichloroctové (TCA peeling). Tento nástroj je vysoce rozpustný ve vodě, má čistící, regenerační, protizánětlivé, kauterizační vlastnosti. Existují tři možnosti pro tento lék:

 • Snadný TCA peel –15% roztok pro povrchové odlupování.
 • Roztok TCA Peel - 20% roztok se používá pro střední peeling. Používá se k čištění těla, pro obličej neplatí.
 • Pouze Touch Peel - 40% roztok pro hluboké odlupování. Jedná se o profesionální nástroj, který se používá pouze v problémových oblastech.

Po 35 letech se používá kyselina retinová (derivát vitaminu A). Po jeho použití získává kůže žlutý odstín, odlupuje se do 10 dnů. Úkolem kyseliny je eliminovat známky stárnutí, silné pigmentace, výrazných jizev, nadměrné aktivity mazových žláz. Jedná se o velmi účinný nástroj, který se nejlépe používá pod dohledem kosmetologa.

Peeling na obličej doma

Doma, můžete dělat lehké a střední slupky, zatímco hluboké - pouze pod kontrolou specialistů, protože riziko vážných komplikací. Pro domácí exfoliace, můžete použít přírodní produkty, které jemně působí na kůži, neubližují, nezpůsobují škodu, takže se nemůžete bát o bezpečnost postupu. S jejich pomocí můžete odstranit odumřelé kožní šupiny, zlepšit mikrocirkulaci krve, tok vzduchu do buněk, vybělit obličej.

Mezi minusy domácího peelingového obličeje jsou přírodní produkty vhodné pouze pro povrchovou úpravu epidermy. Vrásky, silné pigmentové skvrny, pihy nemohou být odstraněny domácími prostředky, i když mohou nějakou dobu snížit sílu jejich projevu. Trichloracetická, salicylová, retinová, ovocná a další kyseliny zde pomáhají, jejichž použití vyžaduje zvláštní přístup a opatrnost.

Hluboko

Pouze pacienti se světlou pletí provádějí hluboké loupání kvůli vysokému riziku pigmentace tmavé kůže. Procedura je velmi bolestivá, takže se provádí v anestezii. Rehabilitace je 1–2 týdny. Aby se předešlo komplikacím, je lepší dělat hluboké exfoliace v salonech, doma byste se měli omezit na lehké nebo střední exfoliace. Pokud se postup provádí příliš často, kůže se stává žlutošedou. Kyselina retinová je vhodná pro hlubokou exfoliaci doma, i když její účinek lze přirovnat ke střednímu peelingu.

Medián

Aby byla pleť homogennější, střední odlupování pomůže zbavit se jemných vrásek, pigmentace, pih, jizev. Pro tento účel se používají léky na bázi TCA, kyseliny retinové. Postup se provádí po provedení povrchového domácího peelingu na obličej. Medián exfoliace ovlivňuje nejen mrtvé, ale také živé buňky, což vede ke zvýšeným protestům výměny, syntéze elastinu a kolagenu, urychlení regenerace kůže. Omlazující účinek po zákroku trvá až dva roky. Mezi minusy:

 • pocit pálení během procedury;
 • je nutná doba rehabilitace;
 • znatelný peeling asi týden;
 • výrazná metoda vrásek nevylučuje;
 • u lidí s tmavou pletí může vyvolat poruchu pigmentace;
 • Procedura není schopna eliminovat vrásky na obličeji, hluboké nasolabiální záhyby, „vrány nohou“ kolem očí.

Sparing

Naneste jemný peeling, abyste zlepšili pleť, vyhladili kožní reliéf, úzké póry. Tímto způsobem se odstraní pouze mrtvé buňky. Povrchová exfoliace může být provedena doma pomocí křoviny, gommage, ovoce, kyseliny salicylové, TCA (1–15%). Během procedury není žádná bolest, nedochází k dočasnému zhoršení pokožky, takže není potřeba rehabilitace, můžete to udělat v létě a na jaře. Mezi minusy - postup musí být prováděn často.

Domácí obličeje peeling recepty

Při výběru výrobku pro domácí úklid by měly být upřednostňovány recepty na složky, které nejsou alergické. Kromě toho je třeba vzít v úvahu typ kůže, její reakci na použité masky: látky mohou dobře reagovat na některé výrobky a absolutně neberou ostatní. Domácí peeling na obličej se provádí pomocí lidových prostředků a různých kyselin. K tomu, aby čištění proběhlo účinně, je nutné jednat následovně:

 • před zákrokem, umyjte, odstraňte zbytky kosmetiky a nečistot;
 • parní tvář nad bylinnou lázní: i velmi silný nástroj je obtížné proniknout ucpanými póry;
 • Loupací prostředek naneste lehkými kruhovými pohyby po dobu dvou až tří minut;
 • dodržet čas uvedený v receptu;
 • masku nejprve odstraňte teplou, pak studenou vodou, aby se póry uzavřely;
 • po zákroku naneste hydratační nebo výživný krém.

Loupání pro mastnou pleť

Majitelé mastné kůže mohou provádět každodenní mechanický peeling. Pro vaření v páře můžete použít heřmánek, dubovou kůru, třezalku tečkovanou, podběl, šalvěj. Prostředky pro domácí úklid lze připravit podle jednoho z následujících receptů:

 • Smíchejte 1 polévkovou lžíci. krém s 1 lžičkou. sůl. Vraťte se do obličeje, odstraňte po 20 minutách. Pokud maska ​​popálí, okamžitě opláchněte mýdlem a zvlhčete pokožku.
 • Rozdrcte 3 tablety aspirinu, přidejte pár kapek vody, med. Držte se na čele čtvrt hodiny.
 • 3 lžíce. jedlá soda smíchaná s 3 lžíce. odstředěný jogurt, jogurt nebo zakysaná smetana. Kyselé mléko masku, aby 15 minut.
 • 2 lžíce. bodyagi zalijeme 3% peroxidem vodíku. Maska by měla získat krémovou konzistenci. Naneste na obličej, opláchněte po čtvrt hodině.
 • Smíchejte ve stejném poměru drcené mandle, ředěné vodou, bílou jílem, lněnými semeny. Naneste na obličej obličejovou masku, masírujte, opláchněte.
 • Smíchejte kafr a amoniak, glycerin, kyselinu boritou (po 15 ml), rozdrcenou tabletu hydroperitu. Pak začněte přidávat mýdlo, dříve ho otřete na struhadle. Vytvořte krémovou konzistenci. Naneste na obličej, počkejte, až směs zaschne. Omyjte hadříkem navlhčeným ve vodě. Jedná se o agresivní směs, takže ji lze používat doma nejvýše jednou týdně.
 • Voda se smíchá s citronovou šťávou (1: 1). V roztoku navlhčete vatový tampón, nalijte na něj cukr. Masáž pokožky několik minut, opláchněte.

Pro suchou pokožku

Domácí slupky na suchou pokožku by měly být prováděny každých 10 dní. Pro napařování použijte heřmánek, lípu, šalvěj, kopr, pampelišky. Směs pro postup může být připravena následujícím způsobem:

 • 2 lžíce. Já ovesné vločky nalijte teplé mléko a nechte půl hodiny. Masa se vmíchá do obličeje, nechá se 10 minut.
 • 2 lžíce. ovesné vločky nalít vařící vodu, dát na malý plyn, vařit po dobu 5-6 minut. Voda se vypustí, na výslednou hmotu se přidají 2 lžičky. strouhané okurky a okurkové šťávy. Držte deset minut.
 • Smíchejte jemně mleté ​​ovesné vločky s olivovými a ricinovými oleji ve stejném poměru. Před nanesením na obličej by se směs měla zahřívat asi na minutu na mírném ohni. Omyjte si domácí lék během 10-15 minut.
 • Smíchejte ve stejném poměru červený rybíz, jahody, maliny. Puree, aplikovat na obličej, po deseti minutách, omýt berry peeling.

Kyselina

Chcete-li, aby kyselý peeling pro obličej doma, můžete použít farmaceutické a přírodní prostředky. Domácí lék se připravuje následovně:

 • Rozdrcení 10 mg mořské soli, smíchané s 1 polévkovou lžíci. citrónovou šťávu, přidejte šlehačku. Solná maska ​​se smíchá, vtírá se do kůže. Držte po dobu 15 minut.
 • Šťouchané jablko, mrkev, okurka. Smíchá se v poměru 2: 1: 1. Vitamínová maska ​​se vtírá do kůže, drží se po dobu deseti minut.

Co se týče ovocných farmaceutických kyselin, doma je nejlepší koupit hotovou masku nebo křoviny, naneste tenkou vrstvu, aniž by to ovlivnilo jemné plochy v blízkosti očí. Držte po dobu maximálně 10 minut, opláchněte neutralizátorem. Je lepší koupit si masku v lékárně a dávat přednost certifikovaným lékům. Přístroj byste si neměli připravovat doma. ANA kyseliny jsou příliš agresivní, každá chyba může způsobit popáleniny kůže.

Se záněty

Pokud je hladina vyrážek a zánětu nízká, medu granátové jablko pomůže doma. Můžete ji připravit následujícím způsobem:

 • vytlačte šťávu z několika zrn granátového jablka;
 • mix šťávy z granátového jablka, dort a obilí s 1 polévková lžíce. citronová šťáva;
 • přidejte 1 lžičku tekutý med;
 • rozetřete homogenní hmotu, udržujte obličej po dobu deseti minut.

Video

Zanechte Svůj Komentář