Stav anafylaktického šoku: léčba a nouzová péče o symptomy

Při požití cizími tělesy, kontaktu s toxickými látkami je tělo schopno reagovat s alergickou reakcí, která je ochrannou funkcí. Jedním z nich je anafylaktický šok, který se projevuje formou edému, který je nebezpečný, protože může být doprovázen udusením, proto je důležité znát jeho příznaky a algoritmus nouzové péče. Při zpožděném působení vede anafylaktická reakce k smrti.

Co je anafylaktický šok?

Přecitlivělost na určité látky probouzí obranné reakce těla. Při opakovaném kontaktu s činidlem dochází k alergickému šoku. Vyznačuje se fulminantním uvolňováním serotoninu, histaminu a bradykininu do krve. Tyto složky mají na tělo následující účinky:

 • zvýšení vaskulární permeability;
 • dochází k narušení krevního oběhu, snížení krevního tlaku;
 • je zde křeč vnitřních orgánů, včetně dýchacích orgánů.

Příznaky

Klinické příznaky závisí na závažnosti onemocnění. Pokud se alergeny dostanou do těla, projeví se příznaky anafylaktického šoku v několika obdobích. V počátečním stádiu je charakterizován kožními projevy (svědění, kopřivka), poklesem tlaku, nevolností, bolestí hlavy, zvýšenou frekvencí pulsu, pocitem mírného brnění ve svalech. Během výšky patogeneze anafylaktické reakce se symptomy zhoršují. Necitlivost končetin vede ke křečím, nevolnost se mění v zvracení. Vzhledem k angioedému je pacient vystaven riziku respiračního selhání.

Porucha krevního oběhu způsobuje zvláštní nebezpečí. V závažných případech ohrožuje otoky mozku, což může mít za následek mrtvici. Období zbavení těla anafylaktické reakce trvá několik dní v závislosti na závažnosti přeneseného případu. V této době se musíte snažit chránit před možným opětovným zavedením alergenu.

Důvody

Přivítání projevů alergie z anafylaktické reakce organismu může mít za následek kontakt se specifickými alergeny, které jsou v lékařských přípravcích, potravinách. Poskakování hmyzem, kontakt s některými zvířaty a rostlinami je nebezpečný. S příchodem nových antibiotik a léků na trh lékaři zaznamenali negativní reakce na určité léky. Nejrizikovějšími skupinami jsou injekce penicilinu, zavedení kontrastních roztoků a léků proti bolesti. Potravinové alergie často způsobují tyto produkty:

 • ořechy;
 • citrusové plody;
 • mořské plody;
 • potravinářské přídatné látky a příchutě.

Závažnost stavu

Projev anafylaktické reakce závisí na citlivosti organismu na alergen, se kterým je v kontaktu. Existují tři závažnosti stavu:

 1. Lehký typ - vyvíjí se během 10-15 minut, charakterizovaný závratí, slabostí, zvýšeným tepem a dýcháním, lokálním edémem, bledou kůží. Pacienti neztrácejí vědomí a symptomy se rychle zastaví.
 2. Středně projevený vláknitý puls, otok dýchacího ústrojí, často vede ke křečím, nedobrovolné defekaci.
 3. Těžká forma se vyznačuje rychlým zhoršením stavu: velké kapky potu na čele, prudká bledost, pěna z úst, modré rty a kůže. Žáci se dilatují, křeče, pokles krevního tlaku, zvuky srdce nejsou slyšitelné, pulzní puls, téměř ne hmatatelný.

Zobrazení

Alergický šok se vyvíjí různými rychlostmi. Příznaky mohou nastat jak postupně, tak v sekundách. Možnosti anafylaktických projevů:

 1. Protracted - postupuje pomaleji než se vyvíjí akutní typ. Například s injekcemi dlouhodobě působících léků. Přítomnost této formy vývoje onemocnění vyžaduje prodloužené sledování pacienta lékařem.
 2. Fulminantní typ je charakterizován akutní respirační a vaskulární insuficiencí. První klinické projevy vyžadují nouzovou péči. Akutní alergické reakce jsou nebezpečné ostrým průběhem, což vede ke ztrátě vědomí a angioedému. Dokonce ani dospělý nemusí mít čas pochopit, co se s ním děje.
 3. Abortivní vývoj, na rozdíl od úlevy od akutních alergických onemocnění, je snadno léčitelný a nese méně zdravotních rizik.
 4. Rekurentní typ je charakterizován obnovou projevů alergického šoku. To je způsobeno opakovaným vniknutím látky do těla bez vědomí pacienta.

Diagnostika

Obraz anafylaktického onemocnění, aby se zabránilo závažným projevům imunitních reakcí, vyžaduje rychlou nouzovou léčbu. Je důležité rychle identifikovat nemoc. Algoritmus akcí často vyžaduje nutnost urgentní diagnózy, podávání léků a pomoc. Pro potvrzení jsou provedeny následující diagnostické metody:

 • kompletní krevní obraz (erytrocyty, leukocyty, počty eosinofilů);
 • biochemický výzkum;
 • radiografie plic;
 • alergické testy k identifikaci specifických protilátek.

Léčba anafylaktického šoku

Algoritmus akcí vyžaduje neodkladné kroky. Nouzová péče o anafylaktický šok se provádí zavedením antihistaminických hormonů nebo adrenalinu. Je třeba mít na paměti, že ve 20% případů je opakovaná alergická reakce možná během 2-3 dnů. Těžké formy vyžadují hospitalizaci a dlouhodobé sledování, aby se zajistila včasná naléhavá opatření a zabránilo se negativním účinkům šoku.

První pomoc

Chcete-li se vyhnout nebezpečným komplikacím, pokud se objeví klinické příznaky anafylaxe, okamžitě zavolejte ambulanci. Algoritmus akcí pro poskytnutí první pomoci:

 1. Eliminujte působení stimulu: zastavte kontakt s alergenem. V případě kousnutí použijte nad místem poranění škrtidlo.
 2. Položte oběť vodorovně s nohama zvednutou, hlavu na stranu.
 3. Dejte antihistaminika.
 4. Sledujte puls, tlak a stav pacienta před příchodem lékaře, sbírání historie.

První pomoc

Přijíždějící pacientka poskytuje záchranná opatření. Mechanismus poskytování lékařské péče specialisty je následující:

 1. Vzduchové cesty jsou zbaveny hlenu a nosem je zaveden kyslíkový katétr.
 2. Pro zvýšení krevního tlaku se aplikuje adrenalin.
 3. Používají se vysoké dávky glukokortikosteroidů - 150-300 ml.
 4. Pro zmírnění bronchospasmu se používá aminofylin.
 5. Léky jsou znovu zavedeny v menších dávkách, aby se dosáhlo požadovaného účinku.

Adrenalinový spěch

Lék má komplexní účinek, zvyšuje krevní tlak v důsledku vazokonstrikce, posiluje srdce, eliminuje plicní křeč. Injekce adrenalinu potlačuje uvolňování látek do krve v důsledku alergické reakce. Vstřikujte lék intramuskulárně nebo intravenózně pod jazyk. Výpočet požadované dávky: pro dospělého - 0, 1% roztok adrenalinu v koncentraci 0, 3-0, 5 ml; dítě - 0, 1% roztok při 0, 01 mg / kg nebo 0, 1-0, 3 ml. Výhodou adrenalinu je rychlé působení a nevýhody zahrnují omezení jeho podávání pacientům s kardiovaskulárními onemocněními.

Prednisolon

Jedná se o první pomoc při anafylaktickém šoku. Prednisolon pomáhá zastavit příznaky alergie, zvyšuje tlak, zmírňuje otoky a záněty, zlepšuje funkci srdce. Vyrábí se ve formě tablet a roztoku. Pro anafylaxi je třeba ihned použít velkou dávku - po 5 ampulkách po 30 ml. Výhodou je, že pokud není možné intramuskulární nebo intravenózní podání, můžete obsah lahvičky nalít pod jazyk, kde se rychle vstřebává. Nevýhodou je, že je kontraindikován u virových infekcí.

Důsledky a komplikace

Po ukončení alergického šoku mohou některé příznaky přetrvávat. Běžné účinky:

 • bolest hlavy, vyskytuje se v důsledku hypoxie mozku;
 • nevolnost a zvracení;
 • bolest svalů, dušnost;
 • letargie, snížené reakce;
 • nepohodlí v oblasti srdce v důsledku ischemie srdečního svalu.

Někdy jsou na pozadí alergií komorbidity. Opakovaná expozice podnětům by neměla být povolena, protože u komplikací léčiva a jiných forem se objevuje astma bronchiale, hepatitida, myokarditida a difúzní poškození nervového systému. 10-15 dnů po alergii jsou případy opakovaného edému nebo kopřivky.

Příčiny smrti při anafylaktickém šoku

Smrtelné výsledky se vyskytují v 1-2% případů s nástupem alergických reakcí. Anafylaxe může vést k úmrtí v důsledku rychlého rozvoje šoku a předčasné lékařské péče. Příčiny smrti jsou:

 • otok mozku;
 • akutní kardiovaskulární selhání;
 • udušení způsobené otokem a obstrukcí dýchacích cest.

Prevence

Je možné zabránit manifestaci anafylaktické reakce snížením rizika kontaktu s dráždivými látkami. K tomu omezte používání potravin, které způsobují alergie. V případě zjištění primárních symptomů a neschopnosti samostatně identifikovat podnět jsou prováděny speciální testy, které mu pomáhají určit. Aby se předešlo alergiím na léky, měl by ošetřující lékař přezkoumat předchozí historii před předepsáním léčby. Před zavedením rizikových drog je nutné provést testy.

Video

Zanechte Svůj Komentář