Sedmý měsíc těhotenství

Sedm měsíců těhotenství je období, kdy dítě dosáhne hmotnosti a výšky, což mu umožňuje přežít v případě předčasného porodu, kdy dítě může jít na oddělení předčasně narozených dětí. To je důvod, proč se uklidnit a méně se starat o zdraví dítěte. Pokud počítáte s datem, jedná se o období od 27. do 31. týdne těhotenství a od poloviny tohoto měsíce (po 30 týdnech) půjdete na mateřskou dovolenou, a pokud nesete dvojčata - od 28. týdne. Sedmý měsíc je třetí trimestr těhotenství - nejdůležitější a nejtěžší doba, kdy je těhotenství již aktivně pociťováno a může dokonce způsobit nepříjemnosti. Je důležité sledovat zdravotní stav a stav dělohy, při jakýchkoliv onemocněních okamžitě informovat lékaře.

Co se stane s tělem v 7. měsíci

V tomto období je zdravotní stav stále poměrně dobrý, a to i přes poměrně rostoucí břicho. Pokud žena ze zdravotních důvodů nebo na přání nechce jít na mateřskou dovolenou a pokračuje v práci, pak by měla zavést určitá omezení pro sebe, aby nedocházelo k přepracování a nevyvolávala předčasný porod a špatné zdraví. Je nutné si odpočinout každou hodinu po dobu deseti minut, pokud je to možné, aby si lehli, zvedli a natáhli nohy po dlouhou dobu, aby nebyli ve statických, sedících a stojících polohách.

V tomto období jsou všechny myšlenky již pohrouženy v raném mateřství a mnoho žen nadšeně připravuje věno a dokonce začíná vyšívat budoucí drobky. Pomáhá relaxovat a rozptýlit, komunikovat s dítětem během svého povolání. Jen se podívejte, abyste si dlouho neudrželi nohy a záda.

Nyní jste výrazně získali váhu, a žaludek se rozrostla do značné velikosti, výška postavení dna dělohy dosáhne asi 30-32 cm do konce měsíce, ale to ještě není jeho maximální velikost. Chůze se mění, záda v pase se ohýbá dopředu. Pigmentované skvrny se mohou objevit na kůži, pruh od pubis po pupek se stává výrazným a tmavým, bradavky a prsní svaly prsu ztmavnou, žíly na hrudi jsou jasně viditelné pod kůží.

Vývoj plodu: hmotnostní velikost a pohlaví

Dítě se vyvíjí ve vašem těle už půl roku a během této doby toho dosáhlo hodně - z jedné buňky vyrostlo na dítě, téměř plnohodnotné a formované, ale ještě není připraveno na mimoděložní existenci. Všechny jeho orgány a systémy již byly vytvořeny, nyní jsou ve fázi zrání a diferenciace. Aktivně se učí harmonické práci a dalším podmínkám existence ve vnějším světě. Přestože jsou ještě velmi slabé a křehké, bude trvat další tři měsíce, než bude dítě plně připraveno na narození.

Zvláště křehké a nezralé jsou plíce, které, i když jsou již zcela vytvořené, jsou ve zhrouceném stavu. Oni dělají jejich první dýchací pohyby, kvůli toku plodové vody přes horní dýchací cesty. Ale nyní nejsou plíce připraveny k nezávislému dýchání a plnému protahování, postrádají speciální substanci - povrchově aktivní látku, která jim zabraňuje slepit se na výstupu. To začne být od asi 32-34 týdnů těhotenství. Pokud se z nějakého důvodu narodí tento měsíc, bude dítě ošetřeno pomocí speciálního dýchacího přístroje, který bude stimulovat produkci vlastního surfaktantu a bude zaveden umělý. V tomto období je míra přežití dětí až 95% a vyšší, je však lepší pokusit se dítě dostat do termínu, aby se s jeho zdravím nevyskytly žádné problémy.

Dítě tento měsíc bude velmi rychle a aktivně přibírat na váze, dochází k usazování podkožního tuku, který postupně vede k zaoblení lýtka a vyhlazování pokožky. Ale teď je stále velmi tenká a jasně červená barva. Plod nyní výrazně vzrostl a v děloze je jen málo místa, zabírá celý prostor, i když se stále může aktivně pohybovat a pohybovat, měnit polohu těla. Pokud drobeček leží napříč nebo se zvedá nahoru, zatímco je příliš brzy na to, aby se obával, vezme si svou poslední stabilní pozici o něco později. Můžete mluvit s dítětem a dělat cvičení tak, aby otočil hlavu dolů. Nyní je důležité pozorovat pohyby - příliš vzácné nebo příliš aktivní pohyby mohou hovořit o nepohodlí plodu, což vyžaduje vyšetření lékařem a podrobné vysvětlení příčin. Časté a aktivní bolestivé otřesy mohou znamenat nepříjemnou pozici pro matku nebo nedostatek kyslíku. Také aktivita dítěte může reagovat na úzkost nebo stres matky.

V tomto měsíci dochází k finální tvorbě reprodukčního systému a genitálií dětí - u chlapců se varlata postupně sestupují do šourku, zvětšují se. u dívek, klitoris je nakonec tvořen, ale labia majora ještě nepokryje malé, genital mezery mezer. U dětí dochází k aktivnímu hromadění živin a minerálních složek - fosfor a vápník se aktivně využívají při stavbě kostry, železo se začíná ukládat do jater a tkání, z něho se aktivně tvoří hemoglobin a další bílkoviny hemu. Kostra dítěte ještě není zcela utvořena, osifikace velkých kostí aktivně pokračuje - lebka, stehno, holenní kosti, kosti paží, ale kosti jsou zatím poddajné.

Co se stane s plodem v 7. měsíci:

 • Dítě aktivně a zřetelně bije srdce, které je slyšet přes břicho a stěnu dělohy, zatímco u dívek je srdeční frekvence mírně vyšší než u chlapců. V průměru je to 150-160 úderů za minutu.
 • Dítě již dobře slyší díky dobře vyvinutému sluchadlu - dokáže rozlišit a zapamatovat si zvuky uvnitř těla matky i venku, od krutých a hlasitých zastávek nebo starostí.
 • Rozlišuje hlasy příbuzných a v budoucnu mu pomůže uklidnit již pole narození.
 • Do konce sedmého měsíce dítě postupně ztrácí svůj jezdecký tok - lanugo, zůstávají jen fragmenty a první vlasy rostou na hlavě, obočí a řasy se objevují, dítě se může otevřít a zavřít oči.
 • Vize je tvořena, ačkoli dítě může rozlišovat pouze mezi světlem a temnotou.
 • Emoce - dítě se může zamračit, grimasy nebo úsměvu.
 • Rozvinuté motorické dovednosti - sání prstů, hraní s pupeční šňůrou.
 • Upravuje se rytmus spánku a bdění, ne vždy se shoduje s rytmem matky.

Do konce měsíce, dítě dosáhne 40-42 cm a váží až 1600-2000g. V průměru přidává 200 gramů týdně, a to až 800-850 g za měsíc, ve večerních hodinách může být dítě aktivnější než v průběhu dne, protože ve večerních hodinách se více uvolníte a pohybujete se méně a pohyb dělá batole rock. Dítě polkne a stráví porci plodové vody, uvolní moč do plodové vody a vytvoří původní kalciový meconium, které zmizí po porodu.

Pocity budoucí matky

Pocity budoucí matky se nijak zvlášť neliší od těch, které byly dříve, v předchozím měsíci - obzvláště důležité jsou pohyby plodu a jejich intenzita a frekvence. Nejvíc potřebují věnovat pozornost, protože vzácné a pomalé pohyby, stejně jako velmi silné, časté a citlivé pohyby, mohou naznačovat utrpení dítěte v lůně matky. Normální je nejméně 10-15 pohybů za dvanáct hodin a lepší pohyb několikrát za hodinu.

Nyní je žena plně vědoma svého mateřství a začíná se starat o to, že se porod blíží, a že se brzy narodí nový člověk. Proto může žena v tomto období pociťovat zvýšenou emocionalitu a změny nálady, úzkost nebo úzkost.

Do této doby ženy výrazně přibývají na váze, v průměru by měly být asi 8 až 10 kg a hmotnost postupně zůstane v důsledku aktivního růstu plodu a retence tekutin. Břicho již vyrostlo na velmi velkou velikost a může mít jiný tvar, pupek je zkroucený nebo natažený. Kůže na břiše kvůli protahování může svědění nebo svědění, a dokonce může dojít k protažení v důsledku nadměrné suchosti kůže červené nebo fialové barvy - strie. Prsa se mohla výrazně zvýšit, žíly se jasně projevují a první mlezivo může být uvolněno z bradavek, i když to není vůbec nutné. Měla by být použita pro hrudník, břicho a stehna speciálních prostředků od strií, aby se zabránilo striím nebo aby se snížily jejich projevy. Používají se ihned po sprše dvakrát denně, aplikují se na problémové oblasti kůže.

Metabolismus u těhotných žen během tohoto období se zvyšuje, objem cirkulující krve se zvyšuje, což vede k pocitu tepla, zvýšené pocení, zejména v noci, kdy žena spí nebo během fyzické aktivity. Také díky působení hormonů se může retence tekutin v tkáních vyskytovat také při tvorbě edému, zejména v dolních končetinách a rukou. Silnější bude otok ve večerních hodinách, z prodlouženého statického držení těla, po spánku bude opuch postupně mizet. Pokud je otok malý, nezpůsobuje nepohodlí a není zde žádný abnormální nárůst tělesné hmotnosti - to je zcela normální stav, stojí za to kontrolovat příjem tekutin a odvádění soli a přebytečného cukru. Pokud je otok silný, musíte se poradit s lékařem.

Problémy sedmého měsíce

V době sedmi měsíců se mohou zvýšit vaginální sekrece, zvané leucorrhea. Vycházejí ze zvýšené produkce ochranných faktorů vaginálními žlázami proti infekci a v důsledku hlenového uzávěru v děložním čípku. Pokud jsou transparentní, bez zápachu a patologické nečistoty, je to zcela normální, neměli byste se bát. Kdy navštívit lékaře?

 • pokud je spousta výboje, jsou kapalné, neustále unikají a navlhčují prádlo;
 • mají sladkou vůni;
 • mléčný, crumby a sýrový výtok, podobně jako tvaroh, mající kyselý zápach. Tato kandidóza může být hrozbou pro plod, což způsobuje děložní tón a dokonce i fetální infekci v děloze;
 • nažloutlá, šedá, nazelenalá nebo s bublinkami, příměs hlenu a hnisu, hojný nebo s nepříjemným zápachem ryb. Tyto sekrece mohou indikovat vývoj bakteriální vaginózy nebo genitálních infekcí, které vyžadují okamžitou léčbu.

Během tohoto období může být pociťován nepohodlí a bolest v zádech a břiše v důsledku zatížení na páteři a posunutí těžiště, jakož i následků výronů a svalů v děloze a břiše. Kromě toho se čas od času mohou vyskytnout tréninkové boje Bregston-Higgs, které se cítí jako ztvrdnutí dělohy na několik vteřin, následované relaxací. Není nebezpečné, pokud během těchto kontrakcí nejsou žádné bolestivé pocity, plod netrpí a neexistují žádné patologické sekrece. Pokud se objeví spodní břicho nebo dolní část zad, objeví se bolestivé nebo křečovité bolesti břicha, krvavé nebo špinění z pochvy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Mohou to být příznaky předčasného porodu. Tyto projevy jsou zvláště nebezpečné v kombinaci s proudem čisté tekutiny z vagíny - plodové vody. S tím je nutné okamžitě hospitalizovat v nemocnici a řešit problém porodu.

Velká děloha vyvíjí tlak na všechny vnitřní orgány, což může vést k zažívacím poruchám s pálením žáhy, říhání, nadýmání a zácpě. Vzhledem k problémům s trávením, mohou vzniknout periody nevolnosti a těžké bolesti žaludku, stojí za to přehodnotit dietu a usnadnit ji. Při cvičení, lezení po schodech atd. Mohou být také problémy s dýcháním. To je způsobeno tlakem dělohy plic a zvýšením membrány. Je těžké najít pozici pro spaní, na žaludku a na zádech je nemožné spát, takže musíte zvolit pozici pro spaní na boku, s polštáři pod pasem a pod nohama. Zatížení na zádech se zvyšuje, zejména s aktivním životním stylem těhotné ženy, a obvaz se používá ke zmírnění zátěže. Naučte se vybrat správný obvaz pro těhotné ženy - který z nich je lepší? Únava a podrážděnost se hromadí - musíte se ovládat, odpočívat častěji.

Chlad může být nebezpečný i v 7. měsíci, což vyvolává fetální problémy a dokonce i předčasné porody způsobené silným kašlem a kontrakcí přední stěny břicha. Také horečka a nachlazení vedou k tvorbě fetoplacentální insuficience, která narušuje výživu plodu.

Analýzy a průzkumy

Tento měsíc navštívíte lékaře dvakrát pro standardní testy - měření hmotnosti, tlaku a vyšetření na edémy a zdravotní problémy. Určete výšku dna dělohy, obvodu břicha a tepu plodu, jeho polohy a fyzické aktivity. Budoucí matka absolvuje takové zkoušky:

 • Průzkum moči k určení práce ledvin - neměly by existovat leukocyty, bílkoviny a mikroby. Pokud je to nutné, bude přiřazena denní analýza moči nebo moči bakposev.
 • Krevní test pro hladinu glukózy a biochemický krevní test.
 • Ultrazvuk objasnit načasování těhotenství a da, stejně jako stav plodu a placenty, plodové vody a dělohy. To je nutné v případě problémového těhotenství za účelem plánování léčebných opatření.
 • Navíc může být předepsána doplerometrie, průtok krve v cévách placenty, pupeční šňůra a plod.

Dieta a hmotnost máma

Výživa jako předtím by měla být vyvážená a co nejzdravější, potřebujete hodně bílkovin a vitamínů s minerály, vlákninu pro normální funkci střev. Stojí za to jíst v malých porcích, ale často, takže v žaludku, zácpě a pálení žáhy neexistuje žádná těžkost. Měla by být snížena na minimum ve stravě soli a cukru, aby nedošlo k retenci tekutin. Vyloučit mastné, smažené a těžké potraviny, sladké a pečení.

Denně ve stravě by měly být mléčné výrobky jako zdroj vápníku, maso jako zdroj bílkovin a železa a kaše, jako zdroj komplexních sacharidů. Večeře nejpozději dvě hodiny před spaním, mezi hlavními jídly, občerstvením na ovoce a mléčných výrobcích. V této době bude přírůstek hmotnosti v normálním rozmezí až 10 kg.

Pohlaví

Pokud je stát zcela normální, pak otázka intimity není akutní, ale neexistuje žádná definitivní odpověď na otázku, jak je v tomto období bezpečný sex a intimní vztahy. Pro každou ženu a pro každý případ je třeba tento problém řešit individuálně. Samo o sobě sex a orgasmus neovlivňuje normální těhotenství, navíc během sexu, krevní oběh pánevních orgánů a dělohy se zvyšuje, což zvyšuje tok živin a kyslíku. Ale vzhledem k velkému bříšku a postupně se snižujícímu libidu nemusí být intimní intimita tak intenzivní a častá a volba póz bude poněkud omezená. Sex sám v tomto období však není kontraindikován, pokud neexistuje hrozba předčasného těhotenství.

Zdržet se sexu je nezbytné, když:

 • cervikální insuficience;
 • hrozba předčasného porodu;
 • krvácení nebo placenta previa;
 • zvýšený děložní tón;
 • zánětlivé procesy genitálií obou partnerů.
Zanechte Svůj Komentář