Kandidóza u žen: symptomy a léčba nemocí

Infekce má zpravidla vliv na vaginální sliznici a infekce se nevyskytuje u sexuálních partnerů, ale když aktivuje svou vlastní Candidu, bakterii náležející k podmíněně patogennímu typu a žijící v těle každé dívky. Omezuje reprodukci obecné a místní imunity houbami Candida. Pokud dojde k oslabení ochranných funkcí těla, jsou patogeny aktivovány. Kandidóza u žen je doprovázena celou řadou nepříjemných příznaků a za účelem vyléčení je nutné pít speciální přípravky, používat místní léky.

Co je to kandidóza u žen?

Vaginální drozd je zánětlivé houbové onemocnění, které postihuje sliznice, kůži, moč a jiné lidské systémy, včetně trávicího, dýchacího a nervového systému. Vaginální kandidóza je způsobena kvasinkami rodu Candida. Podle lékařských statistik má přibližně 30% gynekologických pacientů známky tohoto onemocnění. Ženská drozd se může znovu a znovu opakovat, což způsobuje nepříjemné symptomy.

Příznaky

S porážkou žen vagina Candida si všimněte svědění v oblasti perineální, které se nakonec stává stále silnějším. V některých případech je patologie doprovázena svěděním tak nesnesitelným, že způsobuje poruchy spánku. Jiné příznaky kandidózy u žen jsou:

 • kýčovitý výtok nebo plak na sliznicích pohlavních orgánů;
 • pálení, křeče během močení;
 • nepohodlí během intimity;
 • zarudnutí vulvy, vagíny;
 • vyrážka na genitálních rtech (vyrážka - volitelný příznak);
 • nepříjemné pocity zintenzivňují 5 dnů před menstruací, po koupeli, pití alkoholu.

Klasifikace

Plísňové infekce, stejně jako jiné patologie, se dělí na formy, v závislosti na prevalenci patogenu a závažnosti onemocnění. Dnes vědci vypouštějí asi 150 druhů houby Candida, ale pouze některé z nich mohou vyvolat porušení mikroflóry pochvy, střev, úst atd. Nejnebezpečnější bakterie jsou Candida globrata, Candida trpicalis, Candida albicans, které způsobují různé druhy drozdů. Onemocnění je rozděleno do následujících typů:

 1. Povrchová kandidóza. Nejjednodušší patologie, při které se bakterie šíří na povrch kůže, sliznic, nehtů.
 2. Systémový drozd. Tato forma ovlivňuje nejen povrchovou vrstvu těla, ale také vnitřní orgány ženy (často dýchací a trávicí). Často je onemocnění doprovázeno imunodeficiencí a rakovinou.
 3. Chronická kandidóza. Vyvíjí později předčasné nebo nesprávné zacházení s akutním onemocněním. Příznaky tohoto typu patologie jsou rezistence houb k lékům a složitost léčby.
 4. Akutní drozd. Postupuje rychle, proto se správnou léčbou vylučuje nejvýše 8 týdnů. V této formě onemocnění jsou komplikace extrémně vzácné.
 5. Candida sepsis. Nejnebezpečnější patologie, při které houba postihuje celé tělo, takže ji lze detekovat nejen v kůži nebo na sliznicích, ale také v oběhovém systému. Sepse je velmi obtížně léčitelná, může vést k smrti.
 6. Perzistentní Candida u žen. Sluggish forma patologie, velmi obtížně léčitelná.

Kromě navrhované klasifikace, drozd u žen je rozdělen do různých typů, se spoléhat na umístění nemoci. Přidělit:

 • kandidální vulvovaginitida (sliznice pošvy a vulvy);
 • Candida vulvitis (postihuje předvečnici pochvy, velké a malé stydké pysky);
 • Candida cervicitis (poškozuje sliznici vaginální oblasti děložního čípku).

Příčiny Candida u žen

Kvasinkové houby rodu Candida stimulují onemocnění a mnohé z nich jsou součástí zdravé mikroflóry sliznic orgánů a kůže. Patogen se navíc nachází na povrchu zeleniny, ovoce, ve vodě. Nicméně, mikroorganismus během normálního fungování imunitního systému nezpůsobuje poškození zdraví, protože prvky přirozené bakteriální flóry zabraňují růstu houby. V urogenitálním systému žen se taková antagonistická aktivita provádí bifidobakteriemi a laktobacily. Následující faktory mohou vést k rozvoji kandidózy:

 • chronická onemocnění genitourinárního, trávicího systému;
 • dlouhodobé užívání antibakteriálních léčiv;
 • příliš těsné spodní prádlo (zejména syntetické tanga);
 • všechny druhy metabolických poruch.

Komplikace kandidózy

Plíseň se stává příčinou patologického procesu a na rozdíl od změn v imunitním systému nemění své vlastnosti. Dlouhodobé poškození pochvy houbami a reprodukce patogenu může vést k:

 • infekce močového systému;
 • erozivní léze děložního hrdla;
 • zapojení do patologického procesu vnitřních orgánů;
 • postupné oslabování imunity, které povede k častým infekčním onemocněním;
 • předčasného porodu, infekce dítěte.

Diagnostika

Léčba kandidózy u žen by měla začít stanovením příčiny onemocnění a typu patogenu. Pokud gynekolog zjistí, že drogy jsou vyprovokovány chronickými patologiemi, pacient je vyšetřen na endokrinologa, lékaře, imunologa. Během diagnostiky genitálních infekcí vznikají:

 • stěr na flóře - mikroskopické vyšetření vzorku pomáhá zjistit složení mikroflóry, přítomnost patogenních mikroorganismů a jejich počet;
 • výsadba mikroflóry na živné médium (nutné určit, který typ Candida způsobil zánět - to je nutné pro výběr nejúčinnějšího léku a vždy s častými exacerbacemi drozdů);
 • kolposkopie - vyšetření pochvy pomocí speciálního zařízení, ve kterém může lékař jasně vidět malá ložiska zánětu charakteristická pro drozd;
 • další výzkum genitálních infekcí.

Léčba pro drozd

Léčebný režim je zvolen pro každého pacienta individuálně, s ohledem na závažnost symptomů a trvání patologie, imunologický, hormonální stav ženy. V nepřítomnosti přitěžujících faktorů je úspěšná léčba drozdu u žen možná pomocí lokálních antimykotických léků (čípky, masti, tablety, douchingové roztoky). V přítomnosti smíšených infekcí se s ní provádí lokální lokální terapie. Aby se houba Candida u žen neměla v budoucnu množit, měla by být vyloučena z stravy:

 • alkohol;
 • cukrovinky, cukr;
 • výrobky s kvasinkami.

Přípravy

Thrush na genitální rty, v ústech a v jiné lokalizaci infekce vyžaduje komplexní léčbu. Léčba je rozdělena do dvou typů:

 1. Místní Nejšetrnější možnost léčby, která je vhodná pouze pro pacienty s kandidózou v raném stádiu vývoje, bez rizika komplikací. Místní produkty jsou k dispozici ve formě vaginálních čípků, mastí, krémů, tablet apod.
 2. Celkově Vhodné pro akutní drozd a zahrnuje použití systémových léků protizánětlivých, antimykotických účinků. V některých případech lékař předepíše ženě, aby užívala hormony a jiné druhy léků ve formě tablet. Vzhledem k tomu, že tyto léky ovlivňují zažívací orgány, užívají se také probiotika.

Tablety pro Candida u žen

V některých případech může být patologie vyléčena pomocí lokálních prostředků samotných, ale při běhu kandidózy nebo onemocnění v chronické formě jsou předepsány systémové pilulky. Takové léky zabíjejí houby a zabraňují jejich další reprodukci. Pití pilulek proti drozdu bez lékařského předpisu je zakázáno, protože mají mnoho kontraindikací a vedlejších účinků. Léčebný režim volí výhradně lékař. Mezi běžné léky patří:

 1. Flukonazol. Pokud je nemoc neměnná, i 1 tableta tohoto léku zbaví ženu nepříjemných symptomů. Lék může zastavit rozvoj Candida a její šíření po celém těle. Výhodou flukonazolu je jeho nízká cena a minimální riziko vedlejších účinků. Nedostatek finančních prostředků - nemůže být užíván současně s jinými drogami.
 2. Pimafucin Antifungální činidlo vypije 1 tabletu po dobu 3-5 dnů. Výhody Pimafucinu jsou snadná snášenlivost účinných látek. Mínus léku je vysoká cena ve srovnání s jeho protějšky.
 3. Diflucan. Tablety se užívají jednou, přičemž symptomy kandidózy vymizí do 24 hodin poté. Plus Diflucan - může vyléčit drozd způsobený téměř jakýmkoliv patogenem. Nevýhodou je možnost porušení zažívacího procesu.

Vaginální svíčky

Čípky jsou účinnou formou medikace, která pomáhá rychle vyléčit kandidózu odstraněním jejích symptomů. Vaginální čípky se vyznačují účinnými látkami, terapeutickým rozsahem a trváním léčby, proto musí být vhodným lékem předepsán lékařem. Pro léčbu drozdů se doporučuje zvolit takové prostředky, které nezpůsobí porušení mikroflóry vagíny a budou účinné nejen proti plísňovým infekcím, ale také proti smíšeným infekcím. Tyto svíčky zahrnují:

 1. Viferon. Komplexní léky s antiproliferačními, antivirotickými a imunomodulačními účinky. Svíčky se používají k léčbě urogenitálních a intrauterinních infekcí, zánětlivých onemocnění. Vaginální tablety mají výhodu oproti ostatním, což spočívá v jejich univerzálnosti: Viferon je účinný při léčbě herpes infekce, bakteriální vaginózy, kandidózy, chlamydie a dalších onemocnění. Mínus znamená - může vyvolat alergickou reakci (ve vzácných případech), navíc je Viferon kontraindikován během laktace.
 2. Nystatin. Léčivo má depresivní účinek proti patogenním houbám, včetně Candida. Lék se používá k léčbě candidy kůže, ústní dutiny, vnitřních orgánů, navíc může být použit jako preventivní opatření pro dlouhodobou antibiotickou léčbu. Navzdory platnosti svíček, droga je špatně vstřebává, takže hlavní část čípky je odstraněna spolu s výkaly - to je významná nevýhoda Nystatin. Výhodou tohoto nástroje je jeho nízká toxicita, takže z těla nevyvolává nežádoucí účinky.
 3. Pimafucin Anti-mykotické svíčky mají široké spektrum účinku a jsou citlivé na houby Candida. Čípky jsou předepsány pro léčbu vulvovaginální kandidózy, vaginálního drozdu, gastrointestinálních infekcí atd. Výhodou Pimafucinu je zkrácení terapeutického průběhu (vyšetření kandidózy trvá 3-6 dnů). Nevýhodou medikace je riziko alergických reakcí ve formě svědění, kožní vyrážky atd.

Dieta

Výživa - jeden z klíčových aspektů úspěšné léčby onemocnění. Terapie nebude účinná, dokud nebudou ze stravy vyloučeny jednoduché uhlohydráty, které podporují reprodukci kvasinkových hub. Vyjměte z nabídky žen trpících kandidózou:

 • cukrovinky, cukr;
 • pečení;
 • sušené ovoce;
 • med;
 • tablety glukózy;
 • mléčné výrobky;
 • škrobnaté potraviny (bílá rýže, brambory).

Dieta s výjimkou sacharidů, splňovat nejméně 3 měsíce, optimálně - rok. Dezerty obsahující cukr jsou vyloučeny i v případě, že nejsou přítomny žádné příznaky. Kromě uvedených produktů se doporučuje vyloučit:

 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • pikantní koření, pikantní omáčky;
 • přípravky s konzervačními látkami, barvivy;
 • koncentrované bujóny;
 • výrobky obsahující droždí (pivo, chléb atd.).

Během diety by měla být omezena na používání kávy a čaje, a alkoholické nápoje jsou pod přísným zákazem pro ženy, které často čelí problému (u mnoha pacientů, pití alkoholu stimuluje relaps). Lékaři doporučují doplnit dietu kandidózou s následujícími produkty:

 • česnek;
 • cibule (zelená, žárovka);
 • přírodní jogurt, kefír;
 • bobule a nápoje z nich (brusinky, borůvky, rakytník, brusinky);
 • zelenina a neslazené ovoce;
 • zelené;
 • mořské plody;
 • luštěniny;
 • olivový, lněný olej;
 • ořechy;
 • obiloviny, obiloviny;
 • libové maso, ryby;
 • voda (kromě ní, můžete pít bylinné čaje, pikantní ovocné nápoje, ovocné nápoje, atd.).

Jak léčit drozd během těhotenství

Nejtěžší je léčba kandidózy u žen v prvním trimestru těhotenství, kdy je nežádoucí užívat jakékoli léky, protože může poškodit rostoucí plod. Nicméně, drozd v raných fázích je extrémně vzácný. Pravděpodobnost nákazy se zvyšuje později - o 2 a 3 trimestry. Pokud kandidóza začala v počátečních obdobích, tam jsou šetřící svíčky, které pomáhají rychle odstranit drozd bez rizika pro dítě. U léků, které lze použít v kterémkoli stádiu těhotenství, patří:

 1. Betadine. Účinnost svíček proti kandidóze je způsobena tím, že jód proniká na sliznice a proniká dovnitř, spojuje se s buňkami hub, což vede k jejich smrti. Kromě toho, poté, co jód vstoupí do vagíny, jsou bakteriální proteiny zničeny, enzymy jsou inaktivovány, čímž se dosáhne baktericidního účinku. Plus Betadine, že jod (aktivní složka) se prakticky nevstřebává do krve a rychle se z těla odstraňuje. Mínus drogy v zákazu jeho použití pro ženy s alergickými reakcemi na jód, poruchy štítné žlázy.
 2. Zalain. Aktivní složkou léčiva je sertakonazol, který je účinný proti kvasinkovým houbám. Výhodou Zalainu je vysoká účinnost, minimální riziko nepříjemných následků. Svíčky nevýhody - poměrně vysoká cena, alergické reakce, které se mohou objevit v oblasti genitálií.

Lidové metody

Pokud by vaginální výtok s nepříjemným zápachem, svěděním a pálením v oblasti vnějších pohlavních orgánů, měla by žena přijmout opatření k odstranění kandidózy. Není nutné aplikovat současně na léky, ne méně účinné jsou národní metody. Kromě toho fondy účinně ovlivňují nidus nemoci, jsou naprosto bezpečné pro matku a dítě během těhotenství. Mezi nejúčinnější lidové léky patří:

 1. Soda umýt. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci. Já prášek v litru teplé vařené vody. Proveďte hygienické postupy 2-3 krát denně, dokud nebudou odstraněny symptomy kandidózy.
 2. Řešení pro douching proti vzrušení. Vařte ve sklenici vroucí vody na 1 lžičku. březové pupeny, jarní, heřmánkový, jalovec. Trvejte na tom, aby roztok vychladl, a pak jej použijte pro douching. Opakujte postup po dobu 5-6 dnů a proveďte předběžný opláchnutí sódou.
 3. Honey tamponade z candida. Pro léčbu byste měli vzít přírodní včelí produkt, ne obchod. Obvyklý hygienický tampon se nasytí medem, vloží se do pochvy, leží na zádech a pod ní se rozprostírá plátno / plátno. Tampon nechte uvnitř 2 hodiny. Procedura pro léčbu infekce tráví denně po dobu 10 dnů.

Prevence

S rozvojem kandidózy hraje velkou roli stav ženského imunitního systému. Jeho posilování přispívá k vyvážené stravě, obohacené o odpovídající množství stopových prvků a vitamínů. Kromě toho preventivní opatření, která snižují riziko vzniku drozdů, zahrnují:

 • pravidelná fyzická aktivita;
 • kalení;
 • chůze na čerstvém vzduchu;
 • dodržování práce a odpočinku;
 • odmítnutí špatných návyků;
 • nošení volného prádla z přírodních materiálů;
 • použití hygienických neutrálních přípravků (bez vůní);
 • včasné, pravidelné gynekologické vyšetření;
 • správná volba antikoncepčních prostředků (s tendencí ke vzrušení je lepší omezit bariérové ​​prostředky).

Video

Zanechte Svůj Komentář