Stěny před nalepením tapet

Důležitým krokem v opravě je konečná dekorační nástěnná dekorace. V klasické verzi se k tomu používají tapety. Základ pro ně by měl být čistý, hladký a suchý. Aby se to tak stalo, nejprve se použije základ pro stěny pod tapety. Co konkrétně a jak aplikovat se dozvíte níže.

Jak na zeď před lepením tapety

Jak připravit stěny pro tapetování? První používaná pro tento účel obyčejné rozvedené lepidlo. Dnes byla nahrazena speciálními základními směsmi. Na trhu stavebních materiálů jsou zastoupeny širokým spektrem. Stěny základního nátěru před nalepením tapety mají několik dobrých důvodů pro aplikaci: může zvýšit přilnavost lepeného plechu a podkladu a také zpevnit povrch. Obecně se základní nátěr pod tapetou provádí pomocí:

 1. Tapeta lepidlo. Často se používá před vložením netkané tapety. Tuto operaci můžete omezit, pokud je nátěr hladký a nerozpadá se. Příprava stěn pod tapety je jen lepidlo. Jediná námitka - kompozice musí být ředěna do kapalného stavu.
 2. Pva. Při vysoké vlhkosti použít toto lepidlo, a ne tapetu. Nevýhodou je, že bude obtížné odtrhnout povrch i vodou. Pro základní nátěr se PVA ředí na mléčnou konzistenci.
 3. Speciální základní nátěrové směsi. Mají širší funkčnost - dávají nátěr dýchat, jsou schopny vyrovnat a zaschnout stěnu, posílit vnější vrstvu, zaplnit praskliny a dokonce bojovat s houbou. Cena půdy závisí na výrobci a složení, jeho průměrná hodnota se pohybuje od 50 do 100 rublů na 1 litr. Doporučuje se pro všechny tapety - papír, vinyl, netkaný.

Typy primerů

Klasifikace základního nátěru na stěny před lepením tapet je založena na jejich separaci pojivem. Rozlišují se následující typy:

 1. Akryl. Používají se častěji než jiné, protože dokonale dodržují omítku, sádrokarton, cement, betonový podklad, překližku.
 2. Alkyd. Nejvhodnější pro aplikaci na dřevo, protože když je v kontaktu s ním, vytváří náchylný povrch pro všechny povrchy.
 3. Perchlorvinyl. Doporučuje se pro betonové, kovové a cihlové povrchy, ale používá se pro vnější povrch. Vysušte pouze hodinu při 20 ° C.
 4. Glyphthalic Vhodné pro kov a dřevo. Omezeno na použití pouze v podmínkách nízké vlhkosti. Suché do 24 hodin.

Jak na zeď před lepením tapety

Technologie, jak aplikovat základní nátěr na zeď, závisí na základně. Například, sádrokartonové desky nutně zpracované tmelem, jinak povrch bude jen přilepit. Má bílou barvu, takže povlak nebude svítit ani pod nejtenčími materiály. Obecně platí, že postup jak správně uzemnit zdi před tapetováním vypadá takto:

 1. Chránit odkrytou pokožku.
 2. Odstraňte nehty, starý povrch a umyjte lepidlo ze stěn. Speciální řešení čistí plísně, nečistoty a prach.
 3. Přečtěte si pokyny pro základní nátěr.
 4. Vezměte kbelík, vložte do něj síťku a roztok zřeďte. To je nezbytné pro usnadnění práce válce nebo kartáče.
 5. Povrch stěny ošetřete základním nátěrem válečkem a štětcem.
 6. Po vysušení 1 vrstvy naneste následující.

Jak si vybrat základní nátěr na tapetu

Nákup základní nátěr na zdi před lepení tapety, neměli byste být vedeni pouze ceny. Je dobré, pokud jsou v jeho složení přítomny fungicidy: hrají roli antiseptik a vykonávají vynikající práci s plísní a plísní. Jsou vhodné pro betonové povrchy nebo omítky, které vyžadují hlubší impregnaci. Nemůžete si vybrat hydrofobní základní nátěr, protože obsahuje silikon, který nedrží žádné barvivo ani lepidlo na tapety. Doporučuje se zvážit materiál povrchu stěny:

 • glyfthalic použitý pro dřevo nebo sádru;
 • alkydové se doporučují pouze pro dřevo, nesmějí se ukládat na tmely nebo sádrokartonové desky;
 • Akryláty jsou univerzální.

Základní nátěr pod tekutou tapetou by měl být akryl, s hlubokým pronikáním. Dejte ji do několika vrstev. Je-li pro papír a netkané ty tam dost 1-2, pak pro kapalné ty 3 - 4 je požadováno. Volba půdy je ovlivněna provozními podmínkami areálu, tj. teploty a vlhkosti. S vysokým posledním indexem není možné použít glyfthalickou kompozici. V nevětraném prostoru je lepší nepoužívat silně páchnoucí půdu, protože vydává mnoho toxinů.

Kolik zaschne primer

Volba konkrétní kompozice primeru závisí na době sušení. Pro každý typ se liší. Odpověď na otázku, kolik nátěru na tapetu schne, naleznete v jeho návodu. Tento ukazatel je ovlivněn dalšími dvěma faktory - chemickým složením samotné půdy a vlastnostmi povrchu, který zpracovává. Každý typ schne jinak:

 • akryl - asi 5 hodin;
 • alkyd - 10-15 hodin při 25 ° C;
 • glyfthalic - denně při pokojové teplotě;
 • perchlorovinyl - jen hodinu při 20 stupních.

Základní cena za stěny

Zpracování stěn před lepením tapet takovým způsobem je levné. Cena závisí na funkčnosti, složení a objemu zakoupeného kanystru, ve kterém se zem prodává častěji. Průměrná cena málokdy přesahuje 500 rublů, pokud váha nedosáhne velkých hodnot. Například základní nátěr značky Braver určený pro použití v interiéru o objemu 30 litrů se prodává za cenu 750-850 rublů. Menší objem bude levnější: kanystr s objemem 10 litrů stojí 300 rublů a kanystr o objemu 5 litrů stojí pouze 150 rublů. Mohou být objednány a zakoupeny v internetovém obchodě nebo v budově supermarketu.

Video: Příprava stěn pro tapetování

Musím před nalepením tapet napodobit stěny? Opravte, takže to zabere spoustu času, takže ho někdo nechce doplnit jiným procesem, zejména pokud je povrch zdánlivě plochý. Ve skutečnosti neexistují dokonalé stěny ani v nových budovách. Z tohoto důvodu je lepší zahrnout takové stádium, aby nedošlo ke ztrátě času a peněz a aby nedošlo ke zničení drahých materiálů. Pokud se také chystáte dělat opravy v blízké budoucnosti, pak se podívejte na užitečné videa o tom, jak na zeď před vložením tapety.

Zanechte Svůj Komentář