Příčiny vady u dětí a dospělých, jako příznak onemocnění nebo alergické reakce

Výskyt vyrážek na kůži osoby je velmi častý výskyt. Skvrny a vyrážky se vyskytují z různých důvodů. Pokud jsou doprovázeny nepříjemnými příznaky, může to být známkou nebezpečné nemoci. V případě skvrn na kůži červených, hnědých, bílých odstínů, které svědí nebo odlupují, měli byste okamžitě kontaktovat dermatologa.

Jaké jsou skvrny na kůži

Vyrážky na lidském těle mají často jiný vzhled, velikost, tvar. Místo je změna odstínu oblasti kůže. Skvrny mohou mít podobu kožní vyrážky (malé červené tečky) nebo velkých útvarů a zabírají velké plochy, šíří se po celém hřbetu, žaludku, nohou. Často se spolu se změnou barvy mění i tvar kůže. Tato oblast se tyčí nad zbytkem povrchu, tvořící plak, tuberkuly, puchýře.

Vzhled skvrn je velmi často doprovázen svěděním, deskvamací, pocity bolesti. Někdy jejich výskyt prochází bez jakýchkoli rušivých symptomů. Jsou-li umístěny na nepřístupných místech, osoba je nemusí ihned pozorovat. V mnoha případech kožní léze indikují přítomnost chronických onemocnění vnitřních orgánů. Červené skvrny na těle jsou často projevy alergií. Vzhled kožních vyrážek je někdy indikován infekčními chorobami.

Důvody

Částečné zabarvení kůže je způsobeno různými faktory. Jsou vnější a vnitřní. První zahrnuje vystavení slunci, větru, mrazu, vysoké teplotě, chemikáliím. Vnitřní faktory jsou nemoci různého druhu, které ovlivňují člověka. To může být výskyt infekce, zánět trávicího systému. Odstraňování vad a vyrážek způsobených vnějšími faktory je snazší proces. Často si nevyžadují léčbu a projdou si sami.

Aby bylo možné určit důvod vzniku zvláštních skvrn na těle, je nutné se poradit s dermatologem. Po diagnóze musí předepsat vhodnou léčbu. Běžné příčiny, které způsobují vady na kůži, jsou:

 • alergické reakce;
 • tepelné, chemické popáleniny;
 • dermatologické nemoci (lišejníky, ekzémy);
 • plísňová onemocnění;
 • infekční onemocnění (rubeola, plané neštovice);
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů;
 • poruchy imunitního systému;
 • stresující podmínky.

Červené skvrny na těle

Nejběžnějším typem kožních lézí na lidském těle jsou skvrny načervenalých odstínů. Pokud červené skvrny na těle svědění - to je známkou dermatologických onemocnění nebo plísňových infekcí. S kandidózou, svěděním se může objevit zarudnutí kůže. Různé typy dermatitidy, versicolor, ekzémy vypadají šupinaté a šupinaté načervenalé skvrny. Infekce, jako jsou plané neštovice, spalničky a meningitida, jsou doprovázeny výskytem malých vyrážek, tmavě červených skvrn a karmínových odstínů. Všechny tyto choroby způsobují svědění, často nesnesitelné.

Při výskytu alergických reakcí na zdravé kůži se objevují pupínky, skvrny červených odstínů. V důsledku stresu se někdy objeví tmavě červené a vínové skvrny na krku, hrudníku. Často ustávají po stabilizaci. S metabolickými poruchami se na obličeji a rukou objeví vyrážka. Ve všech těchto případech může být výskyt skvrn doprovázen svěděním a bez něj. Červené skvrny na těle, které nejsou svěděny, se někdy objevují v důsledku narušení krevních cév. Výskyt vaskulárních skvrn se vyskytuje především u starších osob.

Tmavý

Skvrny na těle světle hnědé barvy jsou spojeny s působením slunce. Tento jev se nazývá „porucha pigmentace“. Po opalování se kůže může stát pokrytými hnědými skvrnami. To naznačuje přebytek melaninu v těle. U starších žen je kůže často pokryta senilními plaky tmavě hnědé, černé barvy. Pigmentační formace se z kůže snadno odstraní pomocí zesvětlujících krémů. Černé skvrny mohou být známkou onemocnění, jako je diabetes, polycystický vaječník, rakovina vnitřních orgánů.

Šupinatý

Velmi často, když dermatologické patologie ve zdravých oblastech kůže, skvrny se objeví, pokrytý šupinami. Jedná se o mrtvé částice dermis postižené onemocněním. Loupání může být doprovázeno svěděním. Když jsou česány, váhy jsou odstraněny, pak je zasažená oblast kůže opět pokryta. Odlupující se skvrny na těle se objevují v důsledku následujících onemocnění:

 • dermatitida;
 • ekzém;
 • pityriasis versicolor a jeho další druhy;
 • lupénka.

Lišejníky zanechávají skvrny na kůži s jasně definovaným okrajem. V krátké době se rozšířili po celém těle. Se seborrhea, kůže je šupinatá a svědění. Zčervenaná místa na kůži člověka spolu s deskvamací jsou s plísňovými infekcemi. Kůže se může odlupovat a zčervenat v důsledku sucha nebo vystavení nízkým teplotám.

Růžová

Léze kůže, které mají vzhled narůžovělých skvrn, se často vyskytují v důsledku atopické dermatitidy. To je projev alergické reakce těla. Může způsobit použití jakýchkoli výrobků, prachu, kontaktu s chemickými prostředky. Někdy skvrny růžového odstínu vznikají v důsledku nestabilního psychoemotivního stavu osoby. Lokalizace vyrážky pokrývá krk, obličej, ruce, hrudník.

S nemocí, jako je lišejník růžový, skvrny se objeví na zádech, stehnech, stranách. Po přenosu infekčních onemocnění je onemocnění aktivováno se sníženou imunitou. Kožního onemocnění, které vyvolává narůžovělé vyrážky, se děje v dětství. Většinou onemocnění postihuje kůži na hlavě dítěte, ale někdy je lokalizováno na obličeji, krku.

Suché

Kvůli nedostatečnému množství vlhkosti se kůže vysuší a stane se hrubým. Suchá místa na obličeji, pažích, krku, při dlouhodobém vystavení se slunci. Stejný efekt produkuje vítr, mrazivé počasí. Výskyt suchých skvrn může být vyvolán patologií gastrointestinálního traktu. Nedostatek živin ovlivňuje stav lidské kůže. Suché narůžovělé nebo červené skvrny se často jeví jako alergická reakce na vnější podněty.

Bílé šupinaté skvrny

Pokud mají kožní vyrážky vzhled jasných, drsných skvrn, s největší pravděpodobností jde o bruisea versicolor. Také se nazývá solární houba. V tomto onemocnění začíná zánětlivý proces ve stratum corneum. Postižené buňky vymizí a tvoří šupiny. Skvrna se začne svěřit a odlupovat. Charakteristickými rysy tohoto druhu lišejníků je přítomnost světlých skvrn na tmavém těle. Na bledé kůži vzdělání mají žlutohnědý odstín.

Červené vyboulení

Zčervenání na kůži v podobě skvrn se často projevuje jako puchýře, lesklé skvrny, edémy. Podobné stopy se objevují i ​​po kousnutí hmyzu, který sání a píchání krve. Centrum kousnutí může nabobtnat a začít bobtnat - to je reakce těla na vstřikování jedu do kůže. Mnoho infekčních onemocnění se vyznačuje výskytem hnisavých útvarů červené barvy, puchýřů. Například, v planých neštovicích, červené boule se tvoří s abscesem uprostřed, který pak stát se pokrytý kůrou. Podobné vyrážky se mohou objevit v případě kožních lézí s ekzémem, lupénkou.

Šedá

Šedé skvrny na lidském těle způsobují takové nebezpečné onemocnění jako rakovina. V tomto případě se povrchy kůže vyznačují hladkým povrchem. Pigmentové skvrny, které se objevují na slunci, mohou být také šedé. Jedná se o ploché vyrážky, které se objevují u starších lidí. Skvrny se šedými šupinami jsou také dostupné, když jsou infikovány druhem lišejníků.

Fialové skvrny na obličej

V přítomnosti onemocnění krve a vnitřních orgánů, nosu, čela, líce jsou často pokryty modravými skvrnami. To je způsobeno přítomností takových onemocnění, jako jsou: leukémie, trombocytóza, selhání jater. Skvrny fialových odstínů způsobují následující vzácná onemocnění:

 • planoucí névus;
 • Cobbův syndrom;
 • Kaposiho sarkom;
 • syndrom mramorové kůže.

Diagnostika

Abychom se zbavili nepříjemné vyrážky na kůži, je nutné přesně stanovit diagnózu. Na tom závisí jmenování adekvátní léčby. Léky jsou předepisovány pouze lékařem na základě diagnostických testů. Tento proces začíná průzkumem pacienta a jeho fyzickým vyšetřením. Poté následujte laboratorní vyšetření s použitím speciálního vybavení. Byly provedeny následující studie:

 • Dermatoskopie. Vyhodnocení stavu dermis pomocí nástroje pro vizuální vyšetření kožních lézí.
 • Analýza tkáně. Z postižené oblasti je odebráno škrábání. Částice kůže se vyšetřují pod mikroskopem pro detekci parazitů.
 • Krevní test Tato metoda určuje přítomnost zánětu v těle.
 • Bakteriologický výzkum. Lékař si udělá stěr a provede testy na identifikaci mikroorganismů.

Léčba

Pro odstranění skvrn z těla je nutné zjistit příčinu jejich vzniku. Léčbu předepisuje specialista na základě laboratorních údajů a informací získaných od pacienta. Léčba závisí na typu, formě, povaze onemocnění, která vyvolala výskyt skvrn. Pro léčbu lze použít následující typy léků:

 • antihistaminika;
 • antifungální;
 • protizánětlivé;
 • antibiotika;
 • vitamíny.

Léčba závažných onemocnění se provádí v komplexu s použitím několika skupin léčiv. Pokud je onemocnění mírné, často se používají pouze lokální přípravky. Léky jsou k dispozici ve formě:

 • tablety;
 • masti, krémy, spreje;
 • roztoky, tinktury.

Ketokonazol

Ketokonazol je účinné antifungální činidlo. Účinná látka léčiva silně inhibuje aktivitu hub, ničí jejich buněčnou strukturu. Nástroj slouží k odstranění kožních lézí způsobených dermatologickými onemocněními. Předepisuje se pro léze scaby, psoriázy, seborrhea, mykóz různých druhů.

Ketokonazol je tělem dobře snášen, nemá téměř žádné kontraindikace. Průběh léčby je 2-8 týdnů, charakteristickým znakem léku je, že rychle eliminuje kožní vyrážky. A plus může být považován za možnost užívání léků pro těhotné ženy. Nevýhody fondů zahrnují velké množství vedlejších účinků.

Metronidazol

Metronidazol je širokospektrální antibiotikum. To je jeden z nejlepších moderních léků. Je antimikrobiální léčivo s vysokou účinností. Účinné látky metronidazolu ničí mnoho druhů bakterií, snižují riziko recidivujících onemocnění. Používá se k léčbě komplexních infekčních onemocnění, chronických onemocnění vnitřních orgánů.

Výhodou metronidazolu je úspěšná léčba akné, herpesu, hnisavých útvarů na kůži. Nevýhody zahrnují přítomnost mnoha vedlejších účinků. Mezi nežádoucí projevy patří dysfunkce nervového systému, jícnu, poruchy močových cest, alergické vyrážky na těle. Lék má dobré hodnocení od lékařů a pacientů.

Claritin

Claritin je antihistaminikum, které úspěšně eliminuje alergie u dospělých a dětí. Používá se k léčbě kopřivky, alergické dermatitidy, jiných kožních onemocnění, doprovázených vyrážkami. Kromě účinné látky - loratadinu obsahuje přírodní prvky, příchutě. Droga není návyková, což je velké plus. Může být používán po dlouhou dobu, bez obav z poškození zdraví.

Charakteristickým rysem tohoto nástroje je, že rychle zmírňuje příznaky alergií, aniž by způsoboval suchost dermis. Lék má mnoho výhod: může být podáván malým dětem, nemá téměř žádné kontraindikace, je dobře snášen tělem, nežádoucí účinky jsou vzácně pozorovány. Jedinou nevýhodou je, že se doporučuje, aby se během těhotenství a kojení.

Foto skvrny na kůži

Video


Zanechte Svůj Komentář