Jak měřit teplotu dětí a dospělých elektronickým nebo rtuťovým teploměrem - algoritmus a metody

Oblíbenou metodou pro diagnostiku onemocnění a zánětlivých procesů je měření tělesné teploty pomocí speciálních přístrojů - teploměrů, nazývaných také teploměry. V závislosti na odchylce získaného indikátoru od normy lékař provede prognózu stavu tělesných systémů, určí intenzitu nezbytné lékové terapie v prvních dnech léčby. Odpovědi na otázky, které teploměry je nejlepší použít a na které části těla, aby změřily teplotu, pomohou pochopit, jak je správně měřit, aby se minimalizovala chyba.

Co je měření teploty

Termometrie je soubor metod a metod, které pomáhají měřit teplotu v medicíně lidského těla. Porovná se stupeň ohřevu objektu s absolutní termodynamickou stupnicí. Odchylka od průměrné normy k větší nebo menší straně ukazuje lékaři, že se v těle vyskytují procesy, které porušují jeho termoregulaci, například boj proti viru nebo zánětu. Pravidelná měření tohoto parametru vám umožní sledovat stav pacienta, zvýšit účinnost léčby včas, aby se zabránilo možným komplikacím.

Co určuje tělesnou teplotu

Kromě infekčních infekcí a dalších vnějších faktorů (například hypotermie nebo přehřátí) ovlivňuje tělesná teplota mnoho faktorů. Na teploměru uvidíte různá čísla, která měří teplotu na povrchu kůže (v podpaží nebo v tříselných záhybech) nebo jedním z vnitřních cest (ústně nebo rektálně). Kromě místa měření ovlivňuje indikátor:

 • doba manipulace (ráno / večer);
 • věku pacienta;
 • menstruačního cyklu u žen.

Normální tělesná teplota

Fyziologické ukazatele normální teploty lidského těla se mohou pohybovat mezi 36, 3 - 37, 3 ° C. Norma 36, 6 ° C, na kterou jsme si zvykli od dětství, byla stanovena pro měření v axilární oblasti, díky svým individuálním vlastnostem se může lišit od 36, 4 do 37, 0 ° C. Průměrná rektální teplota (v konečníku) je 37, 3-37, 7 ° C; teplotní rozsahy pro orální měření, považované za zdravé ukazatele - 36, 8 - 37, 2 ° C.

Minimální teplota lidského těla

Lidské tělo je lépe přizpůsobeno hypotermii než zvýšení teploty. Odchylka od normy ve směru dolní hranice k 35 ° C je doprovázena těžkou slabostí, po snížení na 29 ° C člověk ztrácí vědomí. Nejnižší zaznamenaná rychlost, při které byl zachován život podchlazeného pacienta, byla 14, 9 ° C. Smrť se zpravidla vyskytuje při dosažení značky 25 ° C.

Kritická teplota

S nárůstem teploty oběti z přehřátí na absolutní značku nad 42 ° C a neschopnost snížit ukazatel je pravděpodobnost úmrtí vysoká. Byl zaznamenán případ, kdy se pacientovi podařilo přežít přehřátí na 46, 5 ° C. Dolní hranice v některých případech může dosáhnout 25-26 ° С. Při hypertermii - zvýšení indikátoru na 42 ° C a vyšší - dochází ke ztrátě vědomí, halucinacím, bludům. V tomto případě je život pacienta ve vážném ohrožení, proto je nutné tento biometrický index snížit jakýmkoliv dostupným způsobem.

Jaká je naměřená teplota

V systému SI (mezinárodní systém jednotek) jsou přijaty dvě základní jednotky pro měření teplotních ukazatelů - stupně Celsia a stupně Kelvin. Tělesná teplota v medicíně se měří na stupních Celsia, na kterých je nula rovná t mrazu vody a sto stupňů je stav jejího varu.

Přístroje pro měření teploty

V termometrii se používá speciální měřicí přístroj - teploměr pro měření tělesné teploty. Tato zařízení se také nazývají teploměry. Jsou vyrobeny z různých materiálů (sklo, plast), mají svá specifika a princip provozu (kontakt, bezkontaktní; digitální, rtuťová, infračervená), chyba měření. Každý typ těchto zařízení má své výhody a nevýhody.

Klasifikace přístrojů

Základním principem, podle kterého jsou teploměry klasifikovány pro měření tělesné teploty, je princip činnosti těchto měřících přístrojů. Podle ní se dělí na:

 • rtuť;
 • digitální;
 • infračervené (pro bezkontaktní metodu měření).

Rtuťové teploměry jsou vyrobeny ze skla, pracují na principu rozšiřování rtuti ve své skleněné nádrži. Při zahřátí z těla se rtuťový sloup pohybuje nahoru po stupnici a dosahuje značky odpovídající tělu. Tato metoda stanovení teplotních charakteristik pomáhá dosáhnout vysoké přesnosti výsledků měření, chyba skutečné teploty při použití tohoto typu teploměrů je pouze 0, 1 stupně.

Spolu s výhodami - cenovou dostupností, širokým rozsahem použití, trvanlivostí, získáním přesných měření - kapalné teploměry s rtutí mají významné nevýhody:

 • křehkost těla;
 • toxicita rtuti (existuje riziko otravy, pokud náhodně poškodíte rtuťovou nádrž nebo zlomíte teploměr);
 • trvání měření (až 10 minut).

Digitální, elektronické teploměry jsou široce používány. Mohou mít odlišný vzhled, jejich tělo je vyrobeno z plastu a teplota je určena provozem termodynamického senzoru. Elektronické teploměry jsou bezpečnější než rtuť, pomáhají dosáhnout rychlého výsledku měření (během jedné minuty), přesnost měření těchto zařízení však významně ztrácí rtuťové teploměry.

Přístroje pro měření teploty nevyžadují přímý kontakt s tělem, doba potřebná k měření teploty trvá několik sekund. Speciální senzor zobrazuje digitální infračervený obraz, přístroj vyžaduje nastavení, dává chybu asi 0, 2 stupně, je drahý a často se používá v případech, kdy pacient nemůže být rušen.

Zejména pro děti, které nemohou být v klidu na dlouhou dobu, vynalezl teploměry, bradavky, maskované jako pravidelné dudlík. Jsou vyrobeny ze silikonu, doba měření je asi pět minut, ale to dětem nepřináší žádné nepříjemnosti. Odchylka od přesných dat může dosáhnout 0, 3 stupně.

Kde měřit teplotu

Ne všechny části těla mají stejný indikátor, proto existují různé způsoby měření teploty. Pro získání přesného určení stavu těla tento biometrický ukazatel určuje:

 • axilární (teploměr nastavený a držet pracovní konec v podpaží);
 • orální (měření se provádí odstraněním hladiny tepelného záření v ústech);
 • rektálně (v konečníku);
 • v tříselných záhybech;
 • v pochvě ženy.

Jak měřit

V různých dutinách a oblastech se měří ukazatel teploty podle určitých pravidel. Je důležité zkontrolovat technický stav zařízení, které používáte - vyměňte baterii v digitálním teploměru, pokud je to nutné, upravte infračervené záření, ujistěte se, že je rtuť neporušená. Máte-li pochybnosti o spolehlivosti výsledků - například čelo dítěte je horké a přístroj vykazuje normální teplotu, opakujte postup nebo změřte ukazatel na jiné oblasti těla.

Rtuťový teploměr

Před použitím rtuťového teploměru se třepe, aby se sloupec rtuti snížil na minimální hodnotu na stupnici menší než 35 ° C. Přístroj musí být suchý a čistý, pokud měříte ústně nebo rektálně, předpokladem pro použití teploměru je předběžná dezinfekce. Pro skleněné teploměry, aby se zabránilo jejich poškození, existují pravidla pro pečlivé skladování v případě.

Při provádění zákroku v podpaží je přístroj udržován v rovnováze, pevně přitlačen k tělu po požadovanou dobu. Při perorálním měření je přístroj umístěn pod jazyk, je pevně uzavřen, dýchání se provádí nosem. Během rektální metody měření je pacient umístěn v poloze vleže na boku, teploměr je vložen přes svěrač do konečníku a udržován po dobu dvou až tří minut.

Doba měření tělesné teploty pomocí rtuťového teploměru

Při použití kontaktních teploměrů, jejichž typem je rtuť, je důležitá doba, po kterou se měření provádí. V závislosti na místě měření:

 • 5-10 minut pro axilární metodu;
 • 2-3 minuty pro rektální podání;
 • 3-5 minut - pro ústní.

Elektrotermometr

Pokud potřebujete přesné a rychlé výsledky, musíte použít digitální měřicí nástroje. Funkce akustického signálu, který je dodáván s elektrotermometry, usnadňuje monitorování termometrie, protože upozorňuje uživatele na dokončení měření. Vyrábějí tzv. Instantní teploměry, které díky vysoké citlivosti termočlánku dávají výsledek za 2-3 sekundy.

Vzdálené měření teploty

Měření teploty na dálku je vhodnou vlastností infračervených teploměrů. Tato zařízení jsou výsledkem high-tech laboratorního vývoje, který určuje kvalitu jejich práce a přesnost získaných dat. Nemají žádné škodlivé účinky na tělo a jsou vhodné jak pro imobilizované pacienty, tak pro děti v neustálém pohybu.

Algoritmus měření

Pomocí správného algoritmu pro měření tělesné teploty snížíte vliv externích faktorů, budete moci včas sledovat změny teplotních ukazatelů a urychlit tak proces obnovy pacienta. Při jakémkoli způsobu a použití jakéhokoliv typu kontaktního teploměru dodržujte hygienická a dezinfekční pravidla samotných přístrojů. Algoritmus aplikace rtuťového teploměru:

 1. Důkladně si umyjte ruce.
 2. Vyjměte zařízení z pouzdra.
 3. Jemně, ale pevně protřepejte s ukazováčkem na nádrži.
 4. Ujistěte se, že rtuťová kolona klesla pod 35 ° C.
 5. Opatření.
 6. Po dokončení postupu dezinfikujte teploměr.
 7. Zaznamenejte svá zjištění.

Měření tělesné teploty v podpaží

Při dodržení následujícího algoritmu pochopíte, jak měřit teplotu v podpaží jakýmkoliv teploměrem, aby se získala přesná hodnota a nepoužila se jiná metoda:

 • měřit několikrát denně v pravidelných intervalech;
 • teploměr pevně přitlačte k tělu, aby se zabránilo volné poloze teploměru;
 • udržet pevnou polohu těla během procedury;
 • písemně zaznamenávejte horní a dolní čísla během dne.

Pod kterým se měří podpaží

Fyzická citlivost pravého a levého podpaží je stejná, takže nezáleží na tom, který z nich budete používat k měření teplotních ukazatelů. Pokud si přejete, můžete několikrát odstranit hodnotu z pravé a levé strany, abyste se ujistili, že jste získali stejná data. Máte-li pochybnosti o správnosti výsledku, můžete například vždy měřit teplotu v jiné citlivé oblasti, například v oblasti třísek.

V ústech

Odpověď na otázku, jak správně měřit teplotu v ústech, leží v následujících dvou hlavních bodech - poloha teploměru a doba měření. Umístěte přístroj pod špičku jazyka, pevně jej zatlačte a zavřete ústa. Chcete-li získat data, držte tuto pozici po dobu dvou nebo tří minut, dýchejte nosem, plynule a klidně. Před prováděním procedury se ujistěte, že teploměr ošetřujete dezinfekčním hadříkem.

Zpracování teploměru

Čistý, dezinfikovaný teploměr je důležitou podmínkou pro získání správných dat při měření ukazatelů. Ošetření zařízení by mělo být prováděno po každém postupu, doma, to lze provést pomocí ubrousků namočeným v jakékoliv dezinfekční alkoholové kompozici. Po dezinfekci se přístroj otře do sucha a uloží do pouzdra pro skladování.

Video

Zanechte Svůj Komentář