Odstranění prostaty - indikace, příprava a operace, důsledky a obnovení potence

Následky těchto patologií urogenitálního systému mužů, jako je adenom, mohou vést k nutnosti odstranit prostatu. Chirurgie k odstranění prostaty nenese riziko smrti, ale má pravděpodobnost pooperačních komplikací ovlivňujících kvalitu života. Chirurgická cesta je často jediným způsobem, jak se vyhnout těžkému onemocnění. Zjistěte si informace, které vám pomohou učinit správné rozhodnutí, připravit se morálně na operaci prostaty a získat představu o vyhlídkách na pooperační zotavení.

Co je odstranění prostaty?

Prostatektomie je chirurgický zákrok k odstranění prostaty nebo její části. Žláza vylučuje zvláštní tajemství, které stimuluje pohyblivost spermií a prodlužuje jejich životaschopnost mimo mužské tělo. Prostata významně zvyšuje šance na přirozené hnojení. Odstranění orgánu neznamená automatickou neplodnost. Moderní operace zahrnuje několik operačních technik. Volba nejúčinnějšího způsobu je individuální a zůstává na uvážení ošetřujícího lékaře a pacienta.

Indikace pro odstranění

Chirurgický zákrok je vždy extrémním měřítkem, které lék povoluje pouze tehdy, když se na pozadí progresivního onemocnění vyčerpaly všechny metody konzervativní terapie a nepřinesly uspokojivý výsledek. Pacienti jsou přijímáni do operačního stolu z následujících důvodů:

 1. Onkologické procesy prostaty.
 2. Tvorba kamenitých útvarů uvnitř kanálků prostaty (křehká prostatitida). Nejzávažnější forma prostatitidy, při níž je močení obtížné a krev se nachází v moči.
 3. Pokročilá fáze hyperplazie prostaty (zvětšení orgánu), která má benigní povahu - adenom.
 4. Onkologické maligní nádory - rakovina má tendenci zvyšovat a šířit metastázy, což ohrožuje životně důležitou činnost celého organismu. Odstranění během onkologie by mělo být prováděno v době, kdy je nemoc v první nebo druhé fázi, a velikost tumoru nepřekročila normu.

Způsoby odstranění adenomu

Chirurgie vyvinula několik způsobů prostatektomie. K dnešnímu dni platí všechny. Výběr zohledňuje věk pacienta, komorbidity, stadium onemocnění a hodnoty PSA v krvi (specifický antigen prostaty). Velice důležitá je kvalifikace chirurga. Existuje následující volba chirurgického zákroku:

 1. Transuretrální resekce prostaty. Provádí se s benigním zvětšením prostaty. Částečné odstranění se provádí laparoskopicky přes močovou trubici.
 2. Incize prostaty. Metoda intervence u adenomu prostaty, která obnovuje normální tok moči. Provádí se, když je prostata mírně zvětšena, riziko rané komplikace ve formě retrográdní ejakulace je vysoké (spermie se nedostane ven, ale uvnitř močového měchýře).
 3. Radikální prostatektomie. Metoda se používá pro nádory a pro odstranění hyperplazie benigních vlastností. Spolu s prostatou jsou odstraněny lymfatické cévy a uzliny.
 4. Laserové odstranění prostaty. Progresivní metoda, která je v důsledku nízkého traumatu indikována zejména pro seniory. Účinnost laserové resekce je prokázána relativně malým počtem pooperačních komplikací.

Jak na operaci prostaty

V předoperačním období musíte striktně dodržovat všechna doporučení lékaře. Je nutné přestat užívat léky, které ředí krev (klopidogrel, warfarin, aspirin a další). Předoperační příprava je individuální, v závislosti na zvoleném způsobu operace. Chcete-li získat úplný obraz o stavu pacienta před operací, může ošetřující lékař předepsat řadu testů:

 • PSA analýza;
 • transuretrální ultrazvuk;
 • biopsie (podle uvážení lékaře);
 • rektální vyšetření prstů.

Transuretrální resekce

Před operací je nutné provést vyšetření moči a krve. Pro anestezii byla provedena lokální anestézie. Vzhledem k tomu, že chirurgické nástroje zahrnují přímé napájení, pod pacientovým stehnem se nachází zemnicí elektroda. Během operace je do močového měchýře pacienta vložen přes močovou trubici resektoskop.

Odstranění adenomu se provádí za použití zařízení nazývaného smyčka. Nádor se postupně odstraňuje, jako by ho "otíral", dokud nezůstane jen zdravá tkáň. Na konci operace je patologická tkáň ve formě "čipů" v močovém měchýři. Tyto fragmenty jsou vymyty speciálním nástrojem. Provozní normy jsou navrženy na dobu nejvýše jedné hodiny. Během pooperačního období je zaveden speciální katétr pro obnovení močení.

Radikální prostatektomie

Pokud je významná část prostaty postižena onkologií, jsou minimálně invazivní metody považovány za nekompromisní. Lékař je nucen rozhodnout se ve prospěch radikální abdominální prostatektomie, zahrnující odstranění prostaty. Doba trvání operace je přibližně 2-3 hodiny. Existují tři technologie tohoto typu chirurgie:

 1. V případech silného zvětšení prostaty v dolní části břicha je proveden řez, je zajištěn přístup k žláze s následným odstraněním.
 2. Pacienti s nadváhou nebo již zraněnými operacemi s vyříznutím břišní nebo pánevní dutiny, přístupem k prostatě řezem v perineu.
 3. Metoda laparoskopie zahrnuje několik malých řezů v břišní stěně pro vložení nástrojů a laparoskop, který je vybaven videokamerou.

Endoskopická resekce

Méně běžný typ provozu je zároveň vysoce účinný. Odstranění se provádí laserovým paprskem v lokální anestézii. Pro incizi nejsou nutné žádné řezy, spalování poškozených tkání se provádí přes močový kanál. Mezi výhody operace patří absence ztráty krve, nízká invazivita a zkrácení doby zotavení. Pro usnadnění procesu používají chirurgové na konci přístroje kameru.

Laserové odpařování

Laserové odpařování s využitím vlastností zeleného laseru je považováno za nejnovější způsob odstranění prostaty. Liší se ve fotoelektivitě vůči hemoglobinu, ovlivňuje pouze tkáně žlázy, které mají dobrou vaskularizaci. Laserový paprsek proniká tkání pouze o 1 mm, takže se odpařování provádí ve vrstvách. Pacientovi je podána lokální anestézie močovou trubicí. Výhody procesu zahrnují minimální riziko krvácení.

Komplikace

S nepochybnou účinností chirurgických manipulačních metod existuje možnost komplikací a poruch jak během, tak po operaci:

 1. V 2, 5% případů může během operace dojít k velké ztrátě krve, což může vést k potřebě transfúze.
 2. Po operaci se může otevřít krvácení a způsobit hromadění krevních sraženin v oblasti močového měchýře.
 3. Intoxikace vodou: kapalina určená k zavlažování močového měchýře se může dostat do krevního oběhu.
 4. Retence moči v důsledku chirurgických nepřesností.
 5. Záněty
 6. Inkontinence moči

Důsledky pro zdraví mužů

Život bez prostaty je charakterizován sexuální dysfunkcí u 20% pacientů. Na tom není nic překvapivého nebo zvláště dramatického, protože logika nemoci původně předpokládala potlačení sexuální funkce a pokles objemu semenné tekutiny. V pooperačním období dochází k pomalému zotavení erektilní schopnosti. Samostatně je třeba zmínit účinky odstranění prostaty u mužů ve formě retrográdní ejakulace (v močovém měchýři), což zvyšuje riziko neplodnosti a recidivy rakoviny.

Obnovení účinnosti po odstranění prostaty

Snížení nebo ztráta erekce u mužů je vedlejším účinkem odstranění prostaty. Obzvláště obtížné jsou případy, kdy během operace byla poškozena nervová vlákna zodpovědná za výskyt erekce. Pokud byla operace úspěšná a před intervencí nebyly žádné problémy, pak zotavení podle přezkumu trvá tři měsíce až rok. Zásadní pomoc při rehabilitaci budou poskytovat léky na účinnost založené na sildenafilu a tadalafilu, mechanických zařízeních (čerpadla a erekční prstence).

Cena

Náklady na operaci odstranění prostaty závisí na schopnostech chirurga a zvoleném způsobu operace. Orientační ceny na klinikách:

Provoz

Minimální cena v rublech

Maximální cena, v rublech

Laserové odpařování

30 000

50 000

Endoskopická resekce

50 000

100 000

Transuretrální resekce

30 000

40, 000

Otevřená prostatektomie

130000

170000

Video

Zanechte Svůj Komentář