Clonazepam tablety - návod k použití, indikace, složení, vedlejší účinky, analogy a ceny

Farmakologický lék Clonazepam je známý antiepileptický lék, který patří do třídy benzodiazepinů. Lék je široce používán pro léčbu mnoha patologických stavů, které jsou způsobeny narušením fungování centrálního nervového systému. Lék by měl být používán s opatrností u dětí, starších osob. Potřeba tohoto léku je určena pouze odborníkem.

Návod k použití clonazepam

Clonazepam je lék z farmakologické skupiny benzodiazepinových derivátů. Má výrazný antikonvulzivní účinek, centrální uvolnění svalů, anxiolytické, sedativní a hypnotické účinky. Aktivní složka tohoto nástroje snižuje excitabilitu subkortikálních struktur mozkových hemisfér (limbický systém, hypotalamus) a inhibuje postsynaptické spinální reflexy.

Složení a uvolňovací forma

Forma vydání Klezepam

Účinná látka

Pomocné látky

Potažené tablety

Clonazepam - 0, 5 mg.

bramborový škrob - 154, 7 mg;

želatina - 37, 9 mg;

talek - 180 mg;

stearát hořečnatý - 220 mg;

sodná sůl karboxymethylškrobu - 120 mg;

sacharóza - 180 mg;

barvivo.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Léčivo aktivně potlačuje epileptiformní aktivitu, v důsledku čehož se používá pro léčení epilepsie a epileptických syndromů. Kromě toho se používá jako nezávislá nebo pomocná složka pro léčbu Lennox-Gastautova syndromu a myoklonických záchvatů. Léčivo je předepsáno pro absansy v případě selhání antikonvulziv ze skupiny sukcinimidů nebo kyseliny valproové, pro léčbu fokálních a tonicko-klonických záchvatů.

Je-li léčba používána pacienty s různými typy záchvatů, je třeba mít na paměti, že je možné zvýšení frekvence nebo zrychlení vývoje systémových tonicko-klonických epileptických záchvatů, proto může být nutné další podávání antikonvulziv. Léčivo pro migrénu, chronický cerebrální syndrom zlepšuje přenos signálů v neuronech.

Po požití se léčivo rychle a úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Biologická dostupnost účinné složky je asi 90%. Maximální koncentrace v krvi po jednorázovém požití se dosáhne po 2-3 hodinách (někdy až 8 hodin). Vazba na plazmatické proteiny je asi 80%. Terapeutická koncentrace složek léčiva v plazmě je 0, 03-0, 06 μg / ml. Lék prochází hemato-encefalickou bariérou, placentou a vstupuje do mateřského mléka.

Nástroj je rovnoměrně rozložen v tkáních těla, metabolizován v tkáních jater a tvoří několik farmakologicky neaktivních derivátů. Poločas je od 18 do 50 hodin, v závislosti na rychlosti metabolických procesů a přítomnosti chronických onemocnění vylučovacího systému. Lék se vylučuje z těla hlavně ledvinami, v malých množstvích stolicí a žlučí.

Indikace pro použití

Aplikujte farmakologický lék Clonazepam u dětí a dospělých s mírnými a těžkými formami epilepsie v kombinaci s myoklonickými záchvaty (kontrakce jednotlivých svalových svazků), s psychomotorickou krizí, depresí, zvýšeným svalovým tónem, psychózou, Parkinsonovou nemocí, úzkostí, halucinacemi. Kromě toho se lék používá jako prášek na spaní, zejména u pacientů s morfologickými organickými mozkovými lézemi.

Dávkování a podávání

Délka léčby, způsob použití, dávka by měla být předepsána lékařem v závislosti na stavu pacienta, věku, přítomnosti současných akutních a chronických onemocnění, potřebě užívání jiných léků. Je nutné vzít v úvahu citlivost pacienta na alergické reakce. Léčba s lékem začíná v nejmenším dávkování, postupně se zvyšuje, aby se dosáhlo optimálního terapeutického účinku. Bez ohledu na množství léků musí být denní dávka rozdělena do tří dávek.

Pro epilepsii

V období exacerbací záchvatů epilepsie by farmakologický lék měl být užíván následovně:

 1. Děti do 16 let. Počáteční dávka je 0, 01-0, 03 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně ve 3 dávkách. Množství léčiva by mělo být zvýšeno o 0, 25-0, 5 mg 1krát za 3 dny. Dávka se zvyšuje buď až do dosažení klinického zlepšení, nebo dokud se neobjeví nežádoucí vedlejší účinky. Maximální množství léku pro děti denně je 2 mg.
 2. Dospělí a mládež od 16 let. Počáteční dávka nesmí překročit 1, 5 mg / den. Množství léčiva může být zvýšeno o 0, 5 mg za 3 dny, dokud není dosaženo optimální dávky léčiva.

Clonazepam pro syndrom paroxysmálního strachu

Průměrná denní dávka farmakologického léku pro syndrom paroxyzmálního strachu u dospělých je 1 mg ve 3 dávkách. Průběh léčby je 3-4 měsíce. Maximální přípustné množství léků za den by nemělo překročit 4 mg. Účinnost a bezpečnost užívání léčiva u dětí a dospívajících do 18 let se syndromem paroxyzmálního strachu nebyla stanovena.

Pro nespavost a somnambulismus

Dávkový režim pro nespavost, somnambulismus (náměsíčnost) zahrnuje individuální přístup ke každému pacientovi. Doporučený režim užívání léčiva: v prvním týdnu léčby 1-1, 5 mg léčiva denně, v případě potřeby zvýšení na 2 mg / den. Délka léčby není delší než dva až tři týdny.

Zvláštní pokyny

S opatrností je lék předepisován pacientům s ataxií, těžkým organickým poškozením jater, těžkým akutním respiračním selháním, zejména s epizodami spánkové apnoe. Užívání léků pro léčbu starších pacientů by mělo být prováděno pod dohledem specialistů v nemocnici. Při dlouhodobém nekontrolovaném užívání dochází k častému rozvoji drogové závislosti.

Při prudkém přerušení léčby po dlouhodobé léčbě je pozorován rozvoj hyperestézie, abstinenčního syndromu, poruch paměti, apatie a záchvatů paniky. Během období užívání drog dochází k výraznému zpomalení rychlosti psychomotorických reakcí, tedy těch, kteří se podílejí na potenciálně nebezpečných činnostech vyžadujících zvýšenou pozornost, rychlost reakce.

Během těhotenství

Použití tohoto nástroje po celou dobu těhotenství je povoleno pouze za přísných indikací, pokud očekávaný účinek léčby převyšuje potenciální riziko vzniku patologií u dítěte. U žen, které užívají Clonazepam, může být tento přípravek před nebo během těhotenství zrušen, když v nepřítomnosti lékové terapie jsou epileptické záchvaty vzácné a slabé. Existují důkazy, že užívání antikonvulziv během těhotenství zvyšuje riziko vrozených abnormalit u novorozence.

Clonazepam a alkohol

Vzhledem k tomu, že nápoje s obsahem alkoholu, jako je Clonazepam, mají depresivní účinek na centrální nervový systém, jejich současné užívání může vyvolat pro člověka rozvoj nebezpečných stavů: od ztráty vědomí, křečí a kolapsu, až po hlubokou kómu a smrt. Kombinace alkoholu a antikonvulziv je nepřijatelná.

Interakce s léky

Při současné terapii léky s léky, které mají depresivní účinek na centrální nervový systém, neuroleptiky, mohou léky obsahující ethanol zvyšovat vedlejší účinky (fotofobie, záchvaty, dysmenorea, nervové excitace atd.). Klonazepam navíc významně zvyšuje účinky svalových relaxancií, v důsledku čehož se může vyvinout střevní atonie, průjem a nekontrolované močení.

Při současném použití s ​​karbamazepinem, který způsobuje indukci mikrozomálních jaterních enzymů, narkotických analgetik, barbiturátů, je možné urychlit metabolické procesy a v důsledku toho snižovat koncentraci klonazepamu v plazmě a jeho poločas. Kombinace medikace s kofeinem může snížit sedativní účinek klonazepamu, rozvoj neurotoxicity a příznaky amnézie, hypertonie hladkého svalstva.

Během léčby přípravkem Primidone a systémovými anestetiky, jejich plazmatická koncentrace a rozvoj příznaků zvýšení předávkování: organické léze cerebelárních neuronů, letargie, snížené libido, zvýšené pocení. Kromě toho mohou existovat toxické reakce, vedlejší účinky centrálního nervového systému (mdloby, zmatenost, zhoršené motorické funkce).

Nežádoucí účinky Clonazepam

Při dlouhodobém užívání léku, poruchách koordinace, podrážděnosti, depresivních stavech (stav deprese), únavě, nevolnosti, únavě, ospalostech, závratě, diskoordinaci, ataxii, slabosti je možné. Aby se snížila závažnost vedlejších účinků, je nutné v případě potřeby individuálně zvolit optimální denní a jednorázovou dávku a postupně je zvyšovat.

Předávkování

Při výrazném překročení terapeutického dávkování dochází k depresi centrální nervové soustavy s různou závažností: ospalost, zmatenost, inhibice reflexů, kóma, euforie. Léčba zahrnuje indukci zvracení, podávání velkých množství adsorbentů (například aktivního uhlí), výplach žaludku sondou, symptomatickou terapii, monitorování dýchání, pulsu, tlaku, nucené diurézy a v případě potřeby umělé dýchání.

Kontraindikace

Užívání léku je kontraindikováno v následujících případech:

 • akutní selhání jater, ledvin;
 • poruchy srdečního rytmu;
 • těžké obstrukční plicní onemocnění;
 • glaukom s uzavřeným úhlem;
 • myasthenia gravis;
 • obstrukční žloutenka;
 • období těhotenství;
 • děti do 6 let;
 • alkoholismus.

Podmínky prodeje a skladování

Tablety Clonazepamu by měly být uchovávány mimo dosah přímého slunečního světla, v místnostech, které jsou udržovány na stálé teplotě. Lék je propuštěn z lékáren výhradně na předpis ošetřujícího lékaře. Doba použitelnosti léku je 2 roky.

Analogy

Pokud je použití tohoto antikonvulziva vyloučeno z důvodu přítomnosti přímých kontraindikací pro pacienta, jsou předepsány následující léky: \ t

 1. Rivotril. Tento lék je úplný analog klonazepamu. Rivotril má silný antikonvulzivní účinek, má anxiolytické, hypnotické a sedativní účinky. Předepisuje se u těžké deprese, úzkosti, ataxie, dysartrie.
 2. Nitrazepam. Léčivo pro intravenózní podání se týká antidepresiv a antiepileptik. Aplikováno při akutních epileptických záchvatech, při léčbě záchvatů paniky a klinické deprese.

Cena Clonazepam

Náklady na lék závisí na kvalitě čištění jeho účinných látek. Cena léku může být ovlivněna kterou lékárnou nebo obchodem je na prodej. Podívejte se na cenu léku:

Formulář vydání

Kde koupit Clonazepam, Moskva

Náklady, rublů

Tablety, 15 kusů

Sociální lékárna

144

Tablety, 10 ks

Lékárna 24

130

Tablety, 25 kusů

Buďte zdraví

270

Video

Recenze

Alexey, 28 let

Skvělý lék. Nálada po výrazném zlepšení. Všechno je v omráčení, ale zároveň existuje pocit vnitřní spokojenosti, přestávám se starat o maličkosti. Ale pak mám velmi špatnou bolest hlavy, moje chuť k jídlu vzrostla a skoro jsem přestala spát v noci, tak jsem šla k lékaři, aby mohl předepsat jiný lék.

Dmitry, 48 let

Mám mnoho vedlejších účinků z neustálého užívání tablet Clonazampamu. Pomáhá dostat se z depresivní poruchy, stavu, jako by byl trochu opilec, závratě a bolesti hlavy. Kromě toho, opustit jeho použití je velmi obtížné. Nedoporučoval bych tento lék pro použití, zejména dlouhodobý.

Angelina, 28 let

Od dětství jsem měl základní třes, ruce a hlava se neustále třásly. Užívám clonazepam více než tři roky. Tento lék mi pomáhá, ale je z toho mnoho vedlejších účinků. Ráno mám neustálou nevolnost a pálení žáhy. Další léky vyvolaly rozvoj alergické rýmy. Ale podobné léky mi nepomáhají.

Elena, 34 let

Clonazepam je účinný lék, ale je vysoce návykový a návykový. Lék mi předepsal neurolog asi před čtyřmi lety z náměsíčnosti, stále ho používám v nejmenším dávkování. Pokud vynechám alespoň jednu pilulku, vedlejší účinky okamžitě začnou: závratě, nevolnost, migréna.

Zanechte Svůj Komentář