Co je to lapis - návod k použití, složení a forma uvolnění, indikace, vedlejší účinky a analogy

Anonim

Tato látka je široce používána v lékařské praxi jako dezinfekční prostředek, protizánětlivý prostředek. Slabá lapisová řešení eliminují zánět, zatímco koncentrované formy pomáhají zastavit krvácení. Chemická sloučenina je součástí mnoha moderních léků. Zjistěte, jaké léky obsahují uvedenou látku.

Lapis - co to je

Výsledkem neutralizační soli soli Argentum s kyselinou dusičnou je dusičnan stříbrný (strukturní vzorec Ch.V. je AgNO3). Pro fyzikální vlastnosti je lapis bezbarvý průhledný diamant ve tvaru krystalů. Látka je vysoce rozpustná v ethylalkoholu a vodě. Argentum dusičnan je bez zápachu a chuti, ztmavne na přímém slunečním světle. Lapis v medicíně se používá jako baktericidní činidlo. Takové použití látky je způsobeno tím, že ionty stříbra mají schopnost narušit metabolismus činidel způsobujících onemocnění.

Historie původu a použití ve středověku

První zmínky o lapisu jako druhu „pekelného kamene“ se nacházejí ve starověkých pojednání alchymistů. Podobný název byl dán nitrátu Argentum pro jeho schopnost tvořit černé skvrny na kůži, který se rychle přeměnil na hluboké vředy. Vlámský vědec Jan Baptiste Van Helmont použil lapis k vytvoření elixíru nesmrtelnosti. Zástupci homeopatie úspěšně používali vodné roztoky látky proti bakteriální infekci.

Středověká benátská řemeslníci používali dusičnan Argentum k výrobě stříbrné kapaliny, která byla nutná k vytvoření jedinečného povlaku drahých zrcadel. Hinduistické náboženské zdroje obsahují informace o dezinfekci vody ponořením do horké stříbrné kapaliny. Starověký Aesculapius používal slabý lapis proti úplavici, cholere.

Použití dusičnanu stříbrného v medicíně

Vzhledem k vlastnostem Argentum k zastavení metabolismu činidel způsobujících onemocnění je tento kov považován za jeden z nejúčinnějších antiseptik. První vědecké studie baktericidních vlastností stříbra se datují do roku 1887, kdy bylo zjištěno, že 0, 5% roztok dusičnanu Argentum za 48 hodin zabije spory antraxu. Koncentrovaný lapis má silnější účinek než jódová tinktura nebo brilantní zelená. Používá se v případech, kdy je nutné zničit tkáně malých benigních novotvarů. Slabý roztok lapisu se používá k léčbě:

 • vředy, eroze, praskliny;
 • akutní zánět spojivek;
 • popáleniny, omrzliny k odstranění oblastí nekrózy tkání;
 • bradavice;
 • hnisavé kožní léze za účelem obnovení epitelu;
 • benigní nádory;
 • průjem.

Léky založené na lapisu se používají pro žaludeční vřed, dvanáctníkový vřed, gastritidu. Kromě toho byla prokázána účinnost nitrátu Argentum proti bakteriím Helicobacter pylori, které jsou hlavní příčinou vzniku zánětlivých patologií gastrointestinálního traktu. Pacienti užívající perorální lapis se užívají, aby si vzali bílé jílové tablety, aby snížili jeho toxicitu.

Lapisův roztok v léčbě eroze a kožních vředů

Doporučuje se lokální aplikace dusičnanu stříbrného, ​​aby se odstranily různé dermatologické problémy. Lapis s vředy, erozí, hyperplastickými procesy se používá externě ve formě 0, 25–0, 5% vodných roztoků. Pleťová voda by měla být aplikována denně, dokud není povrch rány pokryt tenkým filmem koagulace proteinů.

Aby se eliminovala nadměrná granulace u lupus erythematosus a varixových vředů, postižené oblasti se ošetřily 10-20% roztokem dusičnanu stříbrného. S povrchovými vředy, eroze dělají vody s 2% roztokem lapis. Tato koncentrace roztoku dusičnanu Argentum je zvláště účinná, pokud jde o povrch hojící se rány, který se postupně stahuje jizvou a překrývá mnoho trhlin.

Mast s dusičnanem stříbrným pro dermatitidu a ekzémy

Použití lapisu v této formě vám umožní urychlit tvorbu epitelu a hojení poškozeného epitelu. Při plačení ekzémů, lupénky se doporučuje aplikovat masti Mikulich. Tento nástroj se vyrábí na bázi dusičnanu stříbrného s přídavkem Miroksilon (peruánský balzam) nebo Vinylinum. Mléko Mikulich lze podle předpisu znovu vytvořit kontaktováním oddělení lékáren a lékařského předpisu. Je nutné promazat postižené oblasti uvedeným přípravkem 1-2 krát denně.

Slabě koncentrovaný roztok lapisu se zánětem spojivek

Použití dusičnanu stříbrného jako oftalmologického činidla bylo poprvé navrženo pro léčbu zánětů očí u novorozenců způsobených gonokokovou infekcí, které současně pomohly zachovat vidění tisíců dětí a staly se zvláštním lékařským pocitem. Dnes, porodnická praxe používá hlavně sulfacyl sodíku-založené oční kapky. Postižené sliznice se zánětem spojivek se promyjí 0, 05 až 0, 5% roztokem dusičnanu stříbrného.

Lap pastelka z papillomů a bradavic

Farmakologický přípravek je antiseptikum. Pastelka se používá pro lokální léčbu kožních onemocnění. Lék je povolen pro dlouhodobou léčbu dermatologických patologií. Účinnost kyseliny dusičné proti papilomům a bradavicím dosahuje 43-70%. Před použitím nástroje byste se měli poradit s odborníkem, který vyloučí zhoubnou povahu formace.

Forma uvolňování a složení léčiva

Lék se vyrábí ve formě tužky, která má bělavě šedou barvu. Droga nemá žádný zápach. Jeden konec kuželovité tužky se zaobleným vrcholem. Aktivní složkou léčiva je prášek nitrátu arganu. Lékařská tužka je umístěna ve vysokotlakém nebo nízkotlakém plastovém pouzdře a poté umístěna do papírového nebo lepenkového obalu.

Drogová složka

Obsah v 1 tužce (mg)

Dusičnan stříbrný

180

Dusičnan draselný

370

Jak používat

Lékařská tužka je určena pouze pro vnější použití. Lapis z bradavic a papillomů je aplikován tečkou. Za tímto účelem musíte nejprve odstranit ochrannou čepičku z tužky a její konec navlhčit ve studené vodě a poté pečlivě ošetřit nádor. Opakujte postup doporučený 1-2 krát denně. Délka trvání léčby, dávka (počet aplikací) je stanovena lékařem individuálně.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Dlouhodobé používání lyapinsky tužky může způsobit těžké popáleniny, jizvy a reakce přecitlivělosti. Dusičnan stříbrný je vysoce toxická látka, proto může při nekontrolovaném použití způsobit argyrii - nevratnou silnou pigmentaci kůže. Při správném použití lapisové pero nezpůsobuje vedlejší účinky a je obecně bezpečné. Instrukce však obsahuje řadu kontraindikací pro její použití:

 • Děti mladší 2 let - použití dusičnanu argentum na jemnou pokožku dítěte může mít za následek vznik těžkých popálenin;
 • Vyrážka na obličeji - po aplikaci lapisové tužky, jizvy mohou zůstat, že kazí vzhled osoby.
 • Odstranění nevi, krtků - použití léčiva na základě dusičnanu Argentum je nebezpečné z důvodu vysokého rizika malignity nádoru.
 • Období těhotenství, krmení - tužka lyapis má teratogenní účinek a může způsobit značné poškození zdraví plodu.
 • Porucha krevního oběhu v horních vrstvách epidermis - použití nitrátu Argentum je omezeno z důvodu rizika vaskulární trombózy.
 • Patologie ledvin, jater - použití lyapisol tužky je plná otravy dusičnanem stříbrným.
 • Užívání léků obsahujících brom, jod, chlor - při interakci s organickými sloučeninami se účinná látka léčiva (dusičnan argentitý) rozkládá za vzniku sraženiny.

Kde koupit

Lékařskou tužku prodává mnoho lékáren. Situace se mírně liší od jiných dávkových forem dusičnanu stříbrného. Masti, roztoky na bázi lapisu lze objednat v lékárně na předpis. Odborníci mají velmi negativní postoj k tomu, že někteří obyčejní lidé se snaží podle svých receptů samostatně získat přípravky (roztoky, masti) ze stříbra. Pamatujte si, že takové experimenty mohou vést k nejnegativnějším důsledkům.

Cena lapisu v lékárně

Cena dusičnanu Argentum závisí na dávkové formě. Roztoky dusičnanu stříbrného lze z hlediska ceny považovat za méně dostupné. Nevýznamné finanční náklady budou vyžadovat koupi sloučeniny ve formě látky. Online lékárny nabízejí lapis za konkurenceschopnější ceny než prodejní místa pro farmaceutické výrobky. V lékárnách v Moskvě jsou ceny dusičnanu stříbrného následující:

Forma uvolňování dusičnanů argum

Cena (rublů)

Lapová tužka

133-167

Dusičnan stříbrný v homeopatických granulích, fl. 5 g, N1x1

25-32

Roztok lapisu 30%, 10, 0 ml

590-635

Roztok dusičnanu stříbrného 3%, 10, 0 ml

290-315

Roztok Lapis 0, 5%, 10, 0 ml

330-356

Roztok dusičnanu stříbrného 10%, 10, 0 ml

350-373

Dusičnan stříbrný jako látka, 1 g

27-28

Video

Recenze

Svetlana, 36 let

Používá se roztok dusičnanu stříbrného k ošetření kůže po popálení. K tomuto účelu se používá 0, 5% lapis. Udělala pleťové vody nanesením na gázu rány namočené v roztoku. Po celou noc naneste vlhký hadřík. Postup opakujte denně po dobu jednoho týdne. V důsledku toho se rána zahojila bez hrubých jizev a ulcerací.

Oleg, 45 let

Jako prevenci recidivy žaludečních vředů vzal slabý roztok dusičnanu stříbrného spolu s bílými hliněnými tabletami. Během léčby se několikrát objevily závratě, ale byla přechodná. Při dvoutýdenním požití nitrátu Argentum se nám podařilo zbavit se dysbakteriózy a zánětu žaludeční sliznice.