Endemická struma štítné žlázy

Onemocnění, které bude diskutováno, je výsledkem nerovnováhy látek v těle. Ve většině případů je detekován u lidí s genetickou predispozicí nebo genetickými defekty v biologické syntéze hormonů štítné žlázy. Endemická struma je vážná odchylka, která může vést k nešťastným následkům, ale lze jí snadno zabránit. Co se týče diagnostiky a medicíny, nejsou s tím žádné závažné potíže. Pro více informací o všem, co se týká této nemoci, si přečtěte pokračování článku.

Co je endemická struma

Toto onemocnění se projevuje zvětšením štítné žlázy. Příčinou této odchylky je nedostatek jódu v těle. Rovnováha látek ve štítné žláze je narušena, což vede ke změně jejích funkcí. Selhání endokrinního systému, které vzniklo v důsledku chronického nedostatku jódu, vede ke zhoršení celkového zdravotního stavu. Tento proces je plný četných porušení jiných orgánů a systémů. Patologické abnormality ve štítné žláze jsou odděleny několika znaky. Seznamte se s touto klasifikací podrobněji.

Difuzní

Rovnoměrné zvětšení štítné žlázy se nazývá difuzní forma endemického narušení endokrinního systému. S touto odchylkou je zaznamenána částečná fibróza a heterogenita tkání štítné žlázy. Často je také zjištěna snížená echogenita štítné žlázy. Vývoj difuzní strumy s endemickou odchylkou je doprovázen hyperplazií a hypertrofií tyrocytů. Stav pacienta komplikuje dystrofie, skleróza a nekrobióza. Krev je nasycena hormonálně neaktivními sloučeninami, které zabraňují syntéze tyroxinu.

Uzel a multi-uzel

Nodulární formy dysfunkce štítné žlázy jsou charakterizovány přítomností uzlin v hmotnosti žlázy. Uvnitř jsou vytvořeny nádorové útvary (obvykle benigní), které se liší od sousedních tkání ve složení a struktuře. Při absenci včasné léčby u osob s nodulárními poruchami, obtíže s dýcháním a polykáním. Štítná žláza je zvětšena a někdy dokonce klesá do retrosternální části. Progresivní úhlová struma vede k obezitě, zpomaluje všechny tělesné funkce, zhoršuje duševní stav a snižuje funkce mozku.

Patogeneze štítné žlázy 1 a 2 stupně

Endemická patologie 1 stupeň se projevuje mírným zvýšením podílu štítné žlázy. Výsledná struma je palpovaná, ale zároveň je téměř nemožné si ji všimnout pouhým okem. V této fázi je endokrinní dysfunkce způsobena přímou reakcí na nedostatek jodu v těle. Existuje proces kompenzační hyperplazie štítné žlázy. Následuje pokles sekrece hormonů štítné žlázy. Tělo zvyšuje objem štítné žlázy k normalizaci hladiny hormonů štítné žlázy, ale to obvykle nestačí.

Vývoj endemické dysfunkce do druhého stupně je důsledkem prodlouženého nedostatku jódu v těle. To se děje v nepřítomnosti řádné léčby v první fázi vývoje patogenní strumy. Stav pacienta je komplikován hyperplazií a hypertrofií tyrocytů. Dystrofie, skleróza a nekrobióza však pokračuje. Další stadium vývoje onemocnění se vyznačuje projevem autoimunitních faktorů. To znamená euthyroidismus. Pokud nezačnete léčbu před tímto bodem, funkce štítné žlázy bude postupně klesat, což povede k hypotyreóze.

Další informace o tom, co je štítná žláza štítné žlázy - příznaky a léčba onemocnění.

Etiologie nebo příčiny

Nedostatek jódu může nastat v důsledku různých fyziologických faktorů. Když se to stane, štítná žláza se snaží přizpůsobit vzniklému deficitu. Za účelem kompenzace nedostatku se zvyšuje příjem jodu z krve, což vede k syntéze a sekreci trijodthyroninu. Počáteční nerovnováha může být způsobena následujícími faktory:

 • dědičnost, zatížená strumou;
 • kontaminace vody, kterou člověk konzumuje, dusičnany / urochrom nebo vysoký obsah huminových látek / vápníku v ní (za těchto podmínek je značně omezena absorpce jódu);
 • genetické defekty v biologické syntéze hormonů štítné žlázy;
 • použití léků, které mohou narušit organizaci jódu ve tkáních štítné žlázy;
 • nedostatek mikronutrientů manganu, molybdenu, mědi, zinku, selenu a kobaltu v potravinách a životním prostředí;
 • vystavení infekčním zánětlivým procesům (zejména chronickým), helmintickým invazím;
 • nevyhovující sociální a hygienické podmínky.

Příznaky onemocnění

Endemická struma štítné žlázy se deklaruje jednoznačně. Lidská pohoda závisí na délce deficitu jodu. Obecné příznaky zahrnují následující projevy:

 • obecná slabost;
 • sníženou fyzickou odolnost;
 • nepohodlí v oblasti srdce, podobné kompresi;
 • těžké bolesti hlavy;

Když se stav pacienta zhorší, objeví se závažnější příznaky:

 • pocit tlaku v krku a krku;
 • přetrvávající suchý kašel;
 • potíže s polykáním / dýcháním;
 • pravidelné astmatické záchvaty.

Léčba endemické strumy u dětí a dospělých

Taktika léčby endemické patologie štítné žlázy u dospělých je volena na základě stupně její hyperplazie. Pokud dojde k mírnému nárůstu tkáně, lékaři obvykle předepisují normální průběh jodidu draselného. Kromě toho musí být pacientovi předepsána dietní léčba, která zahrnuje použití přírodních přípravků obsahujících jód.

V případech, kdy je patologie strumy komplikována hypotyreózou, je předepsána hormonální substituční terapie. Levothyroxin se používá jako umělý analog hormonu štítné žlázy. Lék se systematicky zavádí do pacienta a postupně normalizuje hladinu jodu. V tomto případě potřebuje pacient lůžko, absolutní odpočinek a neustálou péči.

V pozdějších stadiích se endemické patologie léčí hlavně chirurgicky. Subtotální resekce štítné žlázy se provádí v celkové anestezii pacientovi. Zároveň je struma téměř úplně odstraněna. Aby se zabránilo opakování hyperplazie po operaci, předepisuje se hormonální substituční léčba pomocí umělého hormonu levothyroxinu.

U dětí a dospívajících trpících endemickou patologií štítné žlázy používá moderní medicína podobné metody léčby. Celý rozdíl mezi taktikou řešení problému u dospělých je, že lékaři se zaměřují na kompenzaci jódu v těle přírodními léky. Dítěti se podává 6-měsíční jodid draselný, ale pokud to nepomůže, jedinou možností je použití levotyroxinu zmíněného výše.

Profylaxe správné výživy

Denní příjem jódu je 100-200 mcg (v závislosti na věku). Statistiky zároveň vykazují neuspokojivé výsledky: průměrná hodnota za celou populaci Ruska sotva dosahuje 60 mikrogramů denně. Závěr: převážná většina případů endemických patologií štítné žlázy je způsobena elementárním nedodržováním pravidel zdravé výživy. Bez ohledu na věk a zdravotní stav by měl člověk pravidelně konzumovat následující produkty obsahující jód:

 • zelenina: zelený salát, ředkvičky, rajčata, lilek, brambory, mrkev;
 • luštěniny;
 • ovoce: hrozny, pomeranče, meruňky, švestky, jablka;
 • obiloviny: rýže, proso, pohanka;
 • mořské plody;
 • mléčné výrobky: kefír, kravské mléko, smetana, tvaroh, sýr.

Ošetřovatelský proces pro endemickou strumu

U nemocničních pacientů s diagnózou „endemické patologie štítné žlázy“ je poskytována speciální vědecká technologie ošetřovatelské péče. Sestra pečující o pacienta striktně dodržuje stanovená pravidla. Mezi její povinnosti patří pomoc pacientovi v péči o sebe, vytvoření příjemného prostředí pro odpočinek a zajištění povědomí o důležitosti správné výživy a užívání předepsaných léků.

Jak vypadá struma

Zanechte Svůj Komentář