Laminátová podložka: která je lepší při pokládání

Důležité je položení podlahové krytiny během opravy. Často se používá jako laminát. Před nákupem takového materiálu je důležité určit typ podkladu - je to druh nátěru, který je instalován na základně podlahy. Na tom bude záviset životnost podlahy a pohodlí lidí žijících v domě.

Proč potřebuji podklad pro laminát

Použití substrátu pod povrstvením laminátu je nezbytné, protože tento netoleruje vlhkost, je deformován teplotními kapkami a má velkou pórovitost. Položte ji na podklad podlahy pod laminát.

Podklad slouží k dodatečné pevnosti podlahy a rovnoměrnému rozložení zátěže po podlaze.

Další vlastnosti obložení mohou mít:

 • Zarovnání povrchu. Při instalaci laminátu je důležité vyrovnat povrch, protože závisí na tom životnost zámků. Technologie pokládky umožňuje výškový rozdíl 1-2 mm. Podklad pod laminátem na betonové podlaze vyhladí všechny povrchové nepravidelnosti, jinak se nátěr ponoří na místa, kde je mezera příliš velká.
 • Zvuková izolace. Bez speciální vrstvy budou zvuky v každém kroku zesíleny betonovou nebo dřevěnou základnou. Hladká měkká vrstva eliminuje malý hluk a pískání. V některých třídách laminátu jsou vložené substráty ve formě izolace přilepené na zadní stranu.
 • Tepelná vodivost. Obložení musí mít tuto funkci při pokládce při instalaci systému podlahového vytápění. Díky tomu se teplo rovnoměrně rozprostře po celém nátěru - betonový podklad se během toho nezahřívá.
 • Parozábrana. Je nezbytné, aby se pod laminátem hromadily nadbytečné výpary a vlhkost. Pro tento účel se používá substrát s fóliovou vrstvou.
 • Hydroizolace. Podšívka pod laminátem je schopna realizovat funkci odolnou proti vlhkosti a udržet optimální mikroklima pro betonový podklad a zadní stranu podlahové krytiny. Zároveň si všimněte, že i ty nejvlhčivější varianty podkladu nelze testovat nalitím vody - panely mohou nabobtnat. Betonový potěr musí být aplikován na měsíc, aby zaschl, a teprve poté můžete položit povrchovou úpravu.

Druhy podkladů pro laminát

Dnešní volba substrátu pro laminát je úžasná. Z tohoto důvodu byste se měli před nákupem seznámit s existujícími druhy, porovnat jejich vlastnosti, výhody a nevýhody. Kromě toho se podšívka pod laminátem liší tloušťkou, která do značné míry určuje vlastnosti budoucí základny. Ve formě izolovaného plechu a válcovaného obložení a na materiálu výroby:

 • polyethylenová pěna;
 • polystyrenová pěna;
 • korek;
 • živičný korek;
 • jehličnany;
 • kombinované.

PE pěna

Je vyroben z pěnového polyethylenu (izolona), který nemá velkou pevnost a je rychle zatlačen a roztržen pod zatížením. Podšívka z polyethylenových surovin je nejlevnější, ale je odolná proti vlhkosti, odolná vůči mnoha chemikáliím, nebojí se plísní, plísní a nechutná jako hlodavci. Takový substrát lze snadno pokládat, spojovat s lepící páskou, ale po 1-2 letech ztratí svůj tvar, pružnost a přestane být tlumičem. Oblíbené produkty:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

VP-50-2mm

545 r.

Navíjení - 50 m, šířka - 1, 05 m, tloušťka - 2 mm, materiál - nenatřený pěnový polyethylen, barva - bílá, hmotnost - 2, 2 kg, hustota - 18 kg / m 3 .

Rozumná cena, poskytuje dobrou tepelnou a zvukovou izolaci.

Materiál s krátkou životností.

PenoHome 2995876

165 p / 10 m2

Materiál - polyethylenová pěna, barva - modrá, design - laminát, parkety, plocha role - 10 m 2, tloušťka - 3 mm, hmotnost - 500 g

Snižuje tepelné ztráty, má uzavřenou buněčnou strukturu.

Krátký život, dražší než analogy.

Polystyrenová pěna

Domácí výrobci zahájili výrobu obložení pro extrudovaný polystyrenový laminát. Tato verze materiálu je vyrobena ze čtvercových plechů se stranou 1 m.

Lze jej použít jako tepelně izolační vrstvu z důvodu velkého podílu vzduchu ve struktuře.

Tuhost polystyrenu zabraňuje ztrátě tvaru substrátu. Po dlouhé procházce není taková podšívka stlačena, ale má nízkou vyrovnávací schopnost. Oblíbené produkty:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

Isopolin 134979

50 r.

Tloušťka - 3 mm, šířka - 100 cm, délka - 50 cm, materiál - extrudovaný.

Levná, dobrá pevnost a izolační vlastnosti.

Nízká odolnost materiálu vůči ohni, velmi jedovatá při vznícení.

Profitex PP3-10

1100 r.

Tloušťka - 3 mm, formát - válcované, rozměry - 1000x100 cm, barva - bílá / červená, mise - laminát, parkety / inženýrské desky, korkové podlahy.

Účinek přirozené a nucené ventilace, dobrá tepelná a zvuková izolace.

Expandovaný polystyren podporuje šíření plamene, emituje toxické sloučeniny.

Corkboard

Takový substrát je k dispozici ve formě listů nebo válců. Komerčně dostupné vrstvy korku s gumovými, asfaltovými a korkovými třískami. Mají dobrou elasticitu a nízkou tepelnou vodivost. Navzdory přirozené povaze původu není korek ovlivněn hnilobou a plísní. Ona se nebojí vlhkosti, ale snadno jí chybí. Kromě toho, vzhledem k vysoké hustotě trubky nemůže být položen na špatně zarovnané povrchy. Korkový substrát pro laminát:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

MAESTRO CLUB

1580 r.

Účel - pod laminátem a podlahovou deskou, formát - role, materiál - korkový strom, tloušťka - 2 mm, plocha - 10 m 2, tepelná vodivost - 0, 05, zvuková izolace - 20 dB.

Dobrá elasticita, tepelná izolace, přírodní suroviny, odolnost proti opotřebení.

Není optimální pro pokládání na povrchy, které jsou špatně zarovnány, je drahé.

Amorim PPA03

2200 r.

Účel - pod laminát, podlahová deska, atd., Formát - role, rozměry - 1000x100 cm, materiál - korkový strom, tloušťka - 3 mm, plocha - 10 m 2, barva - hnědá.

Přírodní, hypoalergenní materiál, dobrá kvalita, odolnost proti opotřebení, optimální tloušťka.

Drahé, ne optimální pro pokládání na špatně zarovnané povrchy.

Asfaltový korek

Pro výrobu tohoto substrátu pod laminátem se používá kraftový papír, který se nalije na rovnoměrnou vrstvu asfaltu a pokropí korkovými třískami o rozměrech 2-3 mm. Tato podšívka je prodyšná a nevytváří pod ní kondenzát, protože Asfaltová vrstva tomu zabraňuje. Pokládka asfaltového a korkového substrátu je drahá, proto je racionální je koupit při použití nejdražších typů laminátů. Charakteristika:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

Icopal parkolag

2850 r.

Šířka - 3 mm, formát - válcované, rozměry - 1500x100 cm, plocha - 15 m 2 .

Vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti, hydroizolace.

Vysoké náklady

Jehličnan

Novinkou posledních let je jehličnatý substrát, který je drahý.

Jedná se o materiál šetrný k životnímu prostředí, který dobře dýchá - díky tomu laminátový povlak nemá skleníkový efekt.

Z hlediska elasticity je tento substrát výrazně nižší než u klasického korku. Dřevěná podšívka pod laminátem se vyrábí ve tvaru dlaždic, položených na diagonále. Minimální tloušťka jehličnatého materiálu je 4-5 mm. Parametry a ceny zboží:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

Steico pod podlahou 134985

160 r.

Šířka - 59 cm, délka - 79 cm, tloušťka - 5, 5 mm, barva - zelená.

Přírodní a ekologický materiál, snadné pokládání.

Vysoké náklady

Steico pod podlahou 134987

190 r.

Šířka - 59 cm, délka - 79 cm, tvar - ve tvaru desek, tloušťka - 7 mm, barva - zelená.

Praktický, ekologický materiál, dobrá kvalita.

Je to drahé.

Kombinovaný substrát

Existuje několik kombinací materiálů, například může být substrátem z polystyrenové pěny a polyethylenu. Ve výrobcích TM Tuplex (Tuplex) mezi dvojicí vrstev polyetylénu jsou polystyrénové kuličky. Horní vrstva materiálu neumožňuje vniknutí vlhkosti a spodní (velmi tenká) vrstva přechází do bublin, odkud je odstraněna technologickými mezerami. Populární kompozitní podšívka:

Jméno

Cena

Charakteristiky

Pros

Nevýhody

Linka Tuplex Professional 134968

130 r.

Materiál je polymer, tvar je role, šířka 110 cm, délka 910 cm, plocha 10 m 2, tloušťka 3 mm, barva bílá.

Vynikající zvukové a vlhkostní izolační vlastnosti, spodní fólie působí jako membrána, svršek - jako izolátor před vlhkostí, dobrá elasticita.

Ne

Jak si vybrat substrát pro laminát

Různé typy substrátů mají mnoho rozdílů v tloušťce, stupni zvukové izolace a výrobě materiálu. Tloušťka by měla být určena podle stavu podlahy:

 • Pro rovnou základnu je vhodná tenká podšívka o tloušťce 2 mm.
 • Pokud jsou na základně drobné nervy, je zapotřebí 3 mm izolace.
 • Je-li celková tloušťka obložení laminátem 10 až 11 mm, lze použít materiál o tloušťce 8 mm.

Rozhodněte se o formě izolace. Materiál ve formě listů je ideální pro místnosti všech velikostí a kromě toho je velmi pohodlný při instalaci. Často se v této formě vyrábějí obklady přírodních materiálů. Listové materiály mají tuhou základnu, která vydrží těžké zatížení a neléčí. Válcované protějšky mají nízkou cenu, ale nejsou vhodné pro místnosti s vysokým provozem, protože rychle minout. Rozhodněte se o materiálu:

 • Betonová podlaha nezachovává teplo a tvoří kondenzát. Ani při dobrém zpracování nebude mít hladký povrch. Vyžaduje substrát s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi, schopný chránit podlahu před teplotními extrémy. Korkové, jehličnaté, polyethylenové a polyethylenové pěnové podklady jsou vynikající.
 • Je lepší položit substráty s dobrou paropropustností na dřevěnou podložku. Pokud se tak nestane, podlaha stromu se může rychle zhoršit a hnilobě. Pro tento podklad jsou vhodné jehličnany, korek, bitumen-korek, polyuretanová pěna, polyethylenová pěna a kompozitní obložení.
 • Při plánování laminování na systém podlahového vytápění dbejte na to, aby substrát nevypouštěl do ovzduší škodlivé chemikálie a při vystavení teplu změnil svůj tvar. Doporučuje se používat materiály z polystyrenu nebo polyethylenové pěny. Vhodná ekologická varianta - korková podšívka.

Video

[videa] [youtube id = "Mvmw0gAA3nw"] [youtube id = "uL6iTA4_4Qo"] [/ videos]
Zanechte Svůj Komentář