Jak se naučit kreslit tužkou: lekce pro začátečníky

Každý z nás udělal naše první skici v dětství. Na lekcích kreslení se ne všichni snažili dělat práci dobře, nemysleli na získání dovedností. U starších dospělých mnozí cítí potřebu vytvořit něco krásného, ​​ale jak se naučit kreslit tužkou? Konec konců, každá technika kreslení je založena na schopnosti správně držet stylus, dělat základní skici, vytvářet obrazy. V tomto článku naleznete užitečné tipy pro výuku kresby, a to jak na umělecké škole, tak na vlastní pěst.

Základy kreslení tužkou

Odborníci říkají, že naučit se správně kreslit tužkou je schopná kdokoli, bez ohledu na věk. Naučit se malování vždy začíná úvodem k materiálům, které potřebuje začínající umělec:

 • list bílého papíru jakéhokoliv formátu;
 • gumu, je to gumový struhadlo;
 • jednoduché tužky.

První kroky ve výkresu začínají náčrtem tužky. Pomocí lakomých linií jsou přenášeny obecné obrysy kopírovaného objektu, různé pózy a momenty pohybu. Skica je nejrychlejší způsob, jak upevnit své první myšlenky a dojmy z toho, co kreslíte na papíře. Při provádění náčrtu není nutné věnovat pozornost zvláštním detailům, doporučuje se čerpat maximálně 10 minut.

Jak se naučit kreslit od nuly

Vědci dokázali vědci, že během procesu vytváření obrazu obě hemisféry mozku aktivně pracují v osobě, je aktivována představivost. Není divu, že existuje technika pro zklidnění nervů nazývaná arteterapie - to je kreslení pro dospělé a děti. Mnoho lidí chce být schopno, ale neví, jak se naučit kreslit tužkou. Naučit se kreslit od nuly není vůbec obtížné, protože technika kreslení tužkou je k dispozici pro děti i dospělé.

Umělecká škola

Jak se naučit dítě kreslit tužkou? Nejlepším řešením je dát ji umělecké škole. Je určen pro výuku dětí ve školním věku od 6 do 17 let. Po přijetí do této instituce je určen úrovní znalostí a dovedností ve vizuálním umění. V závislosti na dovednostech dítěte je určena příslušná skupina studentů.

Vzdělání v umělecké škole je bezplatné a je veřejně financované. Tato instituce je navštěvována po základních hodinách ve škole třikrát týdně. Průběh studia se pohybuje od dvou do sedmi let. Po maturitě absolvent získá diplom, který otevírá dveře do umělecké budoucnosti: vstupuje do školy nebo do vyšší školy v oboru.

Kurzy

Jak se naučit dospělé lidi kreslit tužkou? Učení umění kreslení je možné s pomocí uměleckých kurzů. Jsou placeni. Průběh studia se pohybuje od několika týdnů do čtyř let. Během této doby vás umělecké studio naučí tyto dovednosti:

 • Jak správně nakreslit postupnou techniku.
 • Naučte se vlastnit tužku a štětec. Učitelé v ateliéru umění učí nejen schopnost správně držet nástroje, ale také si vybrat, rozlišovat kvalitu od nízkého stupně.
 • Naučte se kreslit děti tužkou.
 • Naučte se mnoho technik kreslení.
 • Naučte se kreslit různé objekty.
 • Naučte se čerpat ze života, krajiny, zátiší, lidí, zvířat atd.
 • Naučte se barevně - správně vybrat a přizpůsobit barvy.
 • Naučte se kreslit kočku tužkou a jinými zvířaty.
 • Řeknou vám, jak se naučit malovat portréty.

Online lekce

Pokud nemáte volný čas, a nevíte, jak se naučit kreslit tužkou, pak použijte online kurzy. Jsou vhodné pro ty, kteří nemají možnost navštívit stacionární studio. Přibližný plán průchodu takového formátu pro začínající umělce:

 • Učitel dává základní znalosti z kresby formou příkladů prací, obrázků.
 • Podrobně je analyzováno vybrané téma lekce kreslení.
 • Učitel na konci lekce dává domácí úkoly, které děláte, a rozesílání učiteli k ověření.
 • Na další lekci student spolu s učitelem podrobně analyzuje domácí úkoly, společně opraví chyby ve výkresu, pokud existují.

Online lekce, jako možnost, aby se naučili kreslit profesionálně, nejsou jedinou cestou ven. Pokud nemáte finanční a územní příležitosti, ale je tu velká a neodolatelná touha naučit se čerpat, pak to lze udělat nezávisle pomocí:

 • učebnice a pomůcky pro kreslení;
 • tutoriály;
 • pokyny pro kreslení;
 • školení.

Technika fázového kreslení

Začátečníci musí cvičit kresbou vytvořením náčrtků. Aby byl výkres smysluplný, měl by být skica vytvořena podle pravidel, která tvoří plán:

 1. Nejprve vyberte položku, kterou budete kreslit, například konvici nebo vázu.
 2. Podívejte se na to ze všech stran, určete tvar, jeho strukturu, jak stíny dopadají na tento objekt.
 3. Definujte složení obrázku, tj. jak bude umístěn na papír, v jakém formátu.
 4. Po nakreslení obrysů nakreslete detaily, aplikujte stíny.

Člověk

Chcete-li nakreslit osobu, musíte rozhodnout o složení. To znamená, že musíte analyzovat hranice místa od hlavy až k patě. Když si představujete postavu ve své mysli, začněte sestavovat části těla. Musíte nakreslit osobu z obrysu kontur hlavy, jít dolů. V obraze osoby je velmi důležité okamžitě najít obraz, je nutné určit počet dílů nezbytných pro hotový výkres.

Tvář

Při kreslení člověka je věnována velká pozornost obličeji. Chcete-li jej nakreslit správně, musíte postupovat v krocích:

 1. Rozhodnout, jak bude tvář na papíře. K tomu, mentálně držet osu symetrie, to musí projít středem listu.
 2. Nakreslete tužkou na papír tvar obličeje v podobě oválu (tvar slepičího vejce).
 3. Vyrovnejte tvar obličeje, počínaje linií brady, pohybující se k nejvíce konvexní části - zygomatické oblasti, pak k nejužší - časové zóně.
 4. Pro vyrovnání indukovaných linií s gumou, bude znatelně "usnadnit" obrysy oválu.
 5. Výsledný ovál je rozdělen do tří stejných částí světlými, sotva znatelnými čarami. První prvek, který se nachází blíže bradě, označuje špičku nosu.
 6. Nakreslete nos od špičky. Vždycky jde dopředu, proto má kulatý, čtvercový nebo špičatý tvar. Pak nakreslete křídla nosu a nosu.
 7. Nakreslíme ústa, vycházíme z horního ohybu rtu, který se nachází uprostřed nosních dírek nosu.

Oči

V portrétu muže zaujímají oči nejdůležitější místo, přitahují pozornost k sobě, takže musí věnovat zvláštní pozornost. Chcete-li je nakreslit postupným postupem, musíte tento plán dodržet:

 1. Před vytažením očí je nutné označit obočí, které se usadí na úrovni nosního můstku. Jejich tvar závisí na charakteru, který chce umělec v portrétu sdělit.
 2. Nakreslit přibližnou polohu očí, nakreslit jejich tvar v podobě oválu.
 3. Nakreslete žáka ve tvaru kruhu.
 4. Řídíme oční víčka a rozeznáváme řasy.

Anime a Manga

Mnoho mladých umělců se začíná učit kreslit s anime a mangou, protože líčit lidi ve stylu jasných postav japonských karikatur je mnohem jednodušší než v klasickém. Největší důraz v takových kreslených postavách dopadá na hlavu, oči a vlasy. Analyzujme postupné kreslení, pomocí něhož se začínající umělec učí naučit se kreslit anime:

 1. Začněte kreslit anime s oválem, který bude vaší hlavou.
 2. Rozdělte kruh na polovinu spolu s rovinou.
 3. Rozdělte hlavu třemi částmi pomocí světelných čar.
 4. Dále si musíte všimnout umístění očí, nosu a úst.
 5. Nakreslíme velké oči, počínaje obloukem horního víčka. Vzdálenost mezi nimi by se měla rovnat jednomu oku. Velká pozornost v kreslení žáků je věnována aplikaci oslnění. Na tyto postavy se kreslí obočí v klasickém stylu: dva sudé oblouky.
 6. Nos anime a manga kreslí malou, vyjádřenou pomocí zaškrtnutí.
 7. Rty jsou kresleny dvěma malými čarami.
 8. Anime a manga vlasy by měly být kresleny padajícími trojúhelníky, které mírně zakrývají oči.
 9. Anime dívky jsou kresleny ve světlé oblečení, většinou v šatech.

3D výkresy

Objemové kresby fascinují svým realismem díky správné konstrukci formy, kreslení stínů a světel na správných místech. Člověk by se měl naučit zobrazovat takové obrazy z jednoduchých geometrických obrazců: válec, kosočtverec, čtverec. Chcete-li znovu vytvořit 3D iluzi objektu, je nutné nakreslit izometrii, když úhly mezi osami souřadnic jsou 45 stupňů. Objem výkresu je doplněn pomocnými čarami, které jsou nakresleny uvnitř obrázku s mírným tlakem, zatímco obrys je vykreslen tučnou, tmavší barvou.

Portréty

Portréty lze čerpat ze života nebo z fotografie. Před nakreslením obrazu si důkladně zamyslete nad tím, co bude zpráva obsahovat budoucí obrázek. Naučte se kreslit portrét osoby správně, a to nejen z hlediska proporcionality a symetrie, ale také zobrazovat živé emoce. Dalším úkolem kreslení obrázku osoby je maximální přenos podobnosti kopírované osoby, pro její realizaci, před zahájením kreslení, zvažte všechny detaily, zvýrazněte tyto vlastnosti, "zvýrazní", které zdůrazníte.

Graffiti na papíře

Nyní kreslení graffiti je módní hnutí, které nabírá na síle. Mnohé budovy jsou plné nesrozumitelných objemových nápisů, často se však nacházejí krásné, profesionální kresby na zdech. Aby vaše obrazy nenarušovaly městské budovy, a drahé barvy nejsou zbytečné, musíte na papíře trénovat dlouho. Chcete-li začít, zkuste kreslit písmena abecedy jednoduchou tužkou. Chcete-li jim dát svazek, použijte pomocné řádky.

Dům

Schopnost kreslit budovy je užitečná nejen pro děti, ale i pro lidi všech věkových skupin, aby bylo možné snadno vytvářet obrazy, například dům s krajinou. Budovy jsou velmi jednoduché kreslit pomocí čar. Mělo by začínat obdélníkem, přidávat trojúhelník, dostanete obraz domu, takže je namalován dětmi. S pomocí jednoduchých triků a dalších řádků se dům stává objemným.

Stroje

Chcete-li nakreslit auto pomocí tužky, musíte postupovat podle podrobného plánu:

 1. Označte vnější tvar stroje a dělte čáru na polovinu.
 2. Více tučné čáry nakreslit případ.
 3. Pak nakreslete kola.
 4. Zobrazujeme detaily přední části vozu: světlomety, čelní sklo, nárazník.
 5. Nakreslíme okna, dveře, zrcadla.

Zvířat

Je mnohem těžší kreslit zvířata než předměty, zejména z přírody, protože neustále mění své postavení, jsou v pohybu. Pro nakreslení zvířete, například koně, je nutné určit jeho charakteristické rysy: tlustou hřívu, protáhlý čenich, štíhlé svalové nohy. Podívejte se na podrobné pokyny, jak nakreslit koně tužkou ve stupních. Snad ne od prvního pokusu budete moci správně zobrazovat svou milovanou kočku nebo psa, ale po několika trénincích určitě uspějete.

Video návody na kreslení tužkou pro začátečníky

Video tutoriály jsou skvělý způsob, jak se naučit kreslit sami. Níže je uveden výběr tréninkových videí, ve kterých zkušení umělci jasně ukazují, jak vytvořit lehké kresby tužkou pro začátečníky. Po shlédnutí videa se naučíte, jak kreslit postavy japonských karikatur - anime dívek, naučit se malovat květiny. Pokud se vám líbí krajiny, pak sledovat třetí film až do konce, ve kterém umělec maluje přírody, se zaměřením na stromy.

Kreslení dívek

Jak kreslit květiny

Krásné scenérie

Jak nakreslit lidské tělo

Zanechte Svůj Komentář